Informacje o nowych wpisach, testach brykietów, nowych metodach oszczędzania pieniędzy wprost na twój e-mail.
Dodatkowo e-booki i ekstra prezenty zupełnie za darmo. Zobacz, co możesz otrzymać.
   
Wady i zalety KOMINKÓW

Jaki kominek wybrać? Wady i zalety kominków.

Kominek, podobnie jak każde inne źródło ciepła, ma swoje wady i zalety. Jeśli widzisz więcej wad niż zalet, zapomnij o kominku w swoim domu. Kiedy widzisz tylko zalety a wady możesz zaakceptować to możesz poważnie myśleć o instalacji kominka w swoim salonie.

 

Wiem, że są ludzie którzy w kominkach widzą same wady, ale są i tacy, którzy w kominkach upatrują same zalety. Są to skrajności, ale można się na nie natknąć dość często. Oba typy kominków, wodny i powietrzny, mają bardzo wiele cech wspólnych. Są to zarówno cechy pozytywne jak i negatywne. Zacznę od tych złych, żeby zakończyć na tych dobrych.

1. Wady kominków.

Wady kominków

Do wad kominków obu typów możemy zaliczyć:

– miejsce, które zajmują w domu
– konieczność budowy kominów
– konieczność budowy kanału doprowadzającego powietrze do kominka
– potrzebę wygospodarowania miejsca na choćby niewielki zapas opału
– częste mycie szyby kominka
– wybieranie, wynoszenie i składowanie popiołu
– niewielką ilość brudu przy czyszczeniu kominka, którą najlepiej od razu uprzątnąć
– podczas dokładania, niewielką, ale zawsze ilość dymu w domu
– możliwość poparzenia się dzieci od gorącej szyby
– koszty zakupu i zamontowania kominka
– odpowiednio zbudowaną i zabezpieczoną obudowę, która nie będzie się nagrzewać i nie doprowadzi do przegrzania wkładu kominkowego.

 

Dodatkowo, kominek z płaszczem wodnym musi:

– mieć dostęp do instalacji C.O.
– dostęp do instalacji wodno-kanalizacyjnej,
– pracować w układzie otwartym, czyli obowiązkowo naczynie wzbiorcze przelewowe
– mieć zabezpieczenie przed zanikiem energii elektrycznej. Może to być albo odpowiednie podłączenie do instalacji, z zachowaniem obiegu grawitacyjnego, albo zasilacz UPS dla pompy obiegowej.
Dla kominka z płaszczem wodnym istnieje również niebezpieczeństwo rozszczelnienia się wkładu i wycieku wody, co może doprowadzić do zalania podłogi w salonie.

2. Zalety kominków.

Jeśli mówimy o wadach, to musimy wziąć pod uwagę również zalety kominków. Podobnie jak w przypadku cech negatywnych, cechy pozytywne mają również część wspólną dla obydwu typów wkładów kominkowych. Są to:

– rozsądne, częste korzystanie z kominka pozwala na obniżenie kosztów ogrzewaniaZalety kominków
– niepowtarzalny, romantyczny klimat w domu
– szybki ogrzanie domu
– kominek pozwala ciekawie zaprojektować salon i wyróżnić w nim pięknie obudowany kominek
– w mroźne, zimowe dni już samo patrzenie na ogień w kominku sprawia, że jest nam gorąco
– zaplanowanie kominka jeszcze na etapie projektu domu może wnieść spore oszczędności, bo np. nie będziemy musieli budować kotłowni, piwnicy czy jakiegoś dodatkowego pomieszczenia
– połączenie kominka z innymi, alternatywnymi źródłami ciepła i odpowiednio dobraną instalacją C.O. pozwoli na znaczne obniżenie kosztów budowy takiej instalacji oraz na efektywne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
– jeśli kominek będzie jedynym lub podstawowym źródłem ciepła w domu to możemy zrezygnować z kosztownego pieca, kotła, czy kosztownej instalacji, np. butli z gazem w ogrodzie. A to już są tysiące złotych oszczędności.
– brak smug na ścianach nad kaloryferami. Czyste ściany w pokojach. (kiedy np. połączymy kominek z ogrzewaniem podłogowym)

Dodatkowo kominek z płaszczem wodnym połączony z buforem i niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym w dobrze ocieplonym domu może w zupełności wystarczyć na jego ogrzanie lub nawet produkować nadwyżkę ciepła. Wszystko zależy od mądrego i przemyślanego zaprojektowania instalacji, odpowiedniego doboru kominka, instalacji C.O oraz od umiejętnego w kominku palenia. A tego możesz się nauczyć z wpisów na moim blogu.

Jak widzisz, kominki mają swoje wady i zalety. Każdy, kto myśli o kominku powinien na kartce wypisać wszystkie te wady i zalety i zaznaczyć te punkty, które są dla niego najbardziej ważne i istotne. Jeśli wad będzie więcej jak zalet, należy odpuścić sobie kominek. Jeśli odwrotnie, kominek to dobre rozwiązanie.

A który typ kominka wybrać? To zależy jakie zalety będą najistotniejsze i na co pozwolą nam warunki instalacyjne w domu. Może się bowiem okazać, że chcemy wspomagać ogrzewanie ale boimy się rozszczelnienia wkładu z płaszczem wodny w salonie. Wtedy wybierzemy wkład żeliwny, ewentualnie z systemem DGP.

Podobnie, jeśli chcemy ogrzać cały dom, ale nie chcemy prowadzić kanałów powietrznych po całym domu, nie chcemy w każdym pomieszczeniu czuć zapachu dymu z kominka i mieć wysuszonego powietrza, a zarazem nie boimy się postawić wkładu z wodą w salonie, to wybierzemy wkład z płaszczem wodnym.

Wybór typu kominka to sprawa indywidulana i każdy musi sam zadecydować, co chce w domu zamontować. Ważne jest to, że kominek sprawi nam radość i da ciepło.

Ten wpis jest częścią całego cyklu wpisów dotyczących instalacji kominka w domu. Jeśli chcesz przeczytać więcej informacji na ten temat, zajrzyj na stronę główną całego cyklu.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress

Zapisz się na newsletter

autoresponder system powered by FreshMail
 
Przeczytaj inne:
moja-instalacja-c-o-c-w-u-i-solarna
Moja instalacja C.O.- C.W.U z kominkiem z płaszczem wodnym i buforem o pojemności 1000 litrów

Blog prowadzę od kilku lat. Najpierw próbowałem swoich sił na darmowym bloggerze a kiedy okazało się, że mogę pisać w miarę systematycznie, tematów do opracowania...

Zamknij