Budujesz, Remontujesz Sprzątasz? To Potrzebujesz Dobrego Odkurzacza!

Budujesz dom? Remontujesz mieszkanie? Chcesz posprzątać garaż? Jeśli tak, to potrzebujesz do tego dobrego odkurzacza, bo w przeciwnym przypadku będziesz przepychał kurz z kąta w kąt, a sprzątanie zamieni się w wielkie zapylanie całego mieszkania. 

Przy pracach wykończeniowych, przy remoncie odwiecznym problemem jest kurz, trociny, pył i wszystko, co się syfem zwie.

Zazwyczaj po „robocie” w ruch idzie miotła, szufelka i robimy zadymę.

Taki sposób „sprzątania” tak na prawdę upycha kurz w naszych płucach, w każdej szczelinie muru, w każdym zakątku domu. Później prze długie miesiące ten kurz wychodzi z zakamarków i zatruwa nam życie.

Sposobem na tego drania jest zaopatrzenie się w urządzenie dmuchająco-ssące, które uwielbia kurz i nie pozwala mu rozpylać się po domu/mieszkaniu/garażu podczas sprzątania.

Rynek pełny jest różnego rodzaju odkurzaczy, które nazywamy „przemysłowymi”.

Dla zwykłego, szarego człowieka, który remont robi raz na jakiś czas, nie potrzeba odkurzacza za kwoty czterocyfrowe. Wystarczy coś, co kosztuje mało, a może dużo.

Ja przed pracami wykończeniowymi stałem przed takim dylematem. Albo przepychać kurz, gips, trociny albo kupić jakiś w miarę porządny odkurzacz, który poradzi sobie z kurzem, gipsem, pyłem, trocinami i wodą.

Wybór pomimo kilku niepochlebnych opinii padł na prosty, tani, lekki czyli po prostu odkurzacz uniwersalny

WD 3.200 KÄRCHER 

odkurzacz karcher

Cena, nieco ponad 200 zł, ale podejrzewam, że przy okazji jakiejś promocji można kupić nieco taniej.

Wyposażenie to odkurzacz, rura elastyczna, dwie plastikowe sztywne rury do ssawek, duża ssawka do odkurzania podłóg, mała, wąska ssawka do odkurzania trudno dostępnych miejsc, worek do odkurzacza, filtr, kartonowe pudełko. Dość ubogo, ale adekwatnie do ceny.

karcher odkurzacz

W podstawie odkurzacza producent przewidział sprytne, proste, ale jakże pożyteczne uchwyty, w których możemy mieć wszystkie elementy zestawu w jednym miejscu. Proste, tanie, praktyczne. Duży plus.

 

karcher-wd-3200-1400w

 

Jak na firmę Karcher, cena dość śmieszna, przynajmniej na pierwszy rzut oka. Złożenie odkurzacza nie powinno sprawiać problemów. Raz, dwa, trzy, odkurzacz złożony masz i Ty.

Poniżej przedstawiam dane techniczne odkurzacza, które znalazłem na stronie producenta.

dane techniczne odkurzacza karcher

 

Po włączeniu okazuje się, że odkurzacz pracuje dość głośno, ale nie na tyle, żeby nie dało się wytrzymać.

Do normalnego odkurzania, polecam zamontować worek. Ma on dość dużą pojemność, wkładając go do odkurzacza, należy rozłożyć go wokół filtra, czyli rozwinąć we wnętrzu pojemnika.

karcher worek

Na silnik zakładamy filtr, przykręcamy go dostarczoną plastikową śrubką i zakładamy silnik na odkurzacz. Teraz możemy już odkurzać.

Jeśli masz w domu dużo kontaktów, to mniej będziesz się denerwował. Jak mało, szlag Cię trafi. Niestety, tak niska cena nie wzięła się z chęci rozdania odkurzaczy przez firmą Karcher. Kabel zasilający ma tylko 4 m długości. Zbyt dużego zasięgu to nie daje.

Przy odkurzaniu mamy dwa wyjścia. Albo często będziemy przełączać odkurzacz między kontaktami w domu, albo dokupimy\dorobimy sobie przedłużacz. Ja wybrałem tą drugą opcję i dorobiłem sobie 5 metrów przedłużacza, i teraz mam cały dom w zasięgu jednego kontaktu.

Odkurzacz mam od ponad dwóch lat. W tym czasie już wiele razy sprawdził się jako odkurzacz do wszystkiego. Odkurza dom, samochód, garaż. Zbiera kurz, trociny, pył, gips po szlifowaniu gładzi, kawałki betonu, wodę, piasek. Jak zbieramy wodę, należy wyciągnąć worek, wtedy woda zbiera się w podstawie odkurzacza. Nie ma też obawy, jak zbieramy wodę, nie dostanie się ona do silnika, bo zatrzyma ją zamontowany filtr. Jak filtr zapcha się, odkurzacz zacznie pracować na wyższych obrotach i nie będzie wciągał. Ja mówię, że wtedy przełącza się w tryb awaryjny. Należy wtedy wyłączyć odkurzacz, zdjąć i wyczyścić filtr i można dalej odkurzać. Filtr należy też raz na jakiś czas „wyprać” w wodzie i wysuszyć, żeby go oczyścić.

Ciekawą funkcją jest możliwość zamontowania węża odkurzacza „na wylocie” i używać odkurzacza jako dmuchawy. Możemy wtedy wydmuchać liście z zakamarków, „rozpalić grilla”, zebrać np. trociny w garażu w jedno miejsce itp.

Odkurzacz sprawdza się jako odkurzacz do domu, garażu, samochodu, na działkę do warsztatu itp.

Ma tylko cztery wady, przynajmniej tyle do tej pory zauważyłem:

  • zbyt krótki kabel zasilający
  • mało końcówek/akcesoriów w zestawie
  • oryginalne akcesoria są drogie, na szczęście końcówki można dobrać z innych, starszych odkurzaczy.
  • dołączone końcówki są średniej jakości.

Dołączona, spłaszczona końcówka szczelinowa wyglądała kiedyś mniej więcej tak:

koncowka szczelinowa

Po pracach wykończeniowych w domu, kiedy wykorzystywałem tą końcówkę do dokładnego odkurzania kurzu po gładziach z betonowej podłogi, ssawka szczelinowa wygląda tak:

Odkurzacz WD 3.200 KÄRCHER ssawka szczelinowa po sprzątaniu na budowie

Odkurzacz WD 3.200 KÄRCHER ssawka szczelinowa po sprzątaniu na budowie

Odkurzacz WD 3.200 KÄRCHER ssawka szczelinowa po sprzątaniu na budowie

Odkurzacz WD 3.200 KÄRCHER ssawka szczelinowa po sprzątaniu na budowie

Jak widać na załączonych obrazkach, już jej nie ma, przynajmniej nie ma szczeliny. Teraz muszę poszukać jakiejś nowej/starej ssawki, z innego, starego odkurzacza.

 

Podsumowując.

 

Jeśli potrzebujesz taniego, uniwersalnego odkurzacza do wszystkiego, to ten model Karchera jest dobrym wyborem. Odkurza wszystko z czym w domu można się zetknąć, i co w samochodzie się nazbiera a kosztuje niewiele.

Koszty eksploatacji są jakie są. Pięć worków kosztuje około 40 zł. Jeden worek starcza na długo bo ma dużą pojemność. Nowy filtr w jednym z marketów widziałem za około 60 zł, końcówki nie wiem, bo nie sprawdzałem.

Opinie innych osób, które czytałem na stronach porównywarek czy sklepów internetowych są różne. Jedne prawdziwe, drugie nie. Osoby które skarżą się na to, że odkurzacz nie wciąga brudu powinny wyczyścić filtr i sprawdzić, czy oby na pewno odkurzacz podczas pracy nie przełącza się w „tryb awaryjny” bo wtedy rzeczywiście nie wciąga śmieci. Najpierw trzeba przeczytać instrukcję obsługi, nauczyć się obsługiwać sprzęt a na koniec wystawiać opinie, którą będą czytać osoby noszące się z zamiarem kupna odkurzacza.

***************************01.08.2015 – aktualizacja****************************

W chwili przenoszenia tego wpisu na ten blog odkurzacz, który opisałem nie jest już dostępny w sprzedaży. Jego miejsce zajął bardzo podobny model  MV 2 KÄRCHER.

odkurzacz karcher mv2

Wyposażenie, wygląd i cena są podobne do WD 3.200. Co do jakości i trwałości, nie wiem. Podejrzewam, że zmiany miały charakter wyłącznie kosmetyczny i odkurzacz będzie charakteryzował się jakością i użytecznością zbliżoną do poprzedniego modelu. Na użytek domowy, do odkurzenia garażu, samochodu, do porządków po remoncie, jest w sam raz. Jeśli mój wpis przekonał Cię do zakupu tego odkurzacza, to sprawdź na CENEO, gdzie kupisz go najtaniej.

Przejdź do porównywarki i sprawdź ceny odkurzacza Karcher MV2.

 

 

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress