Brykiet drzewny RUF firmy A.U.H. Zgoda kupiony w Jula.

Przy okazji wizyty w markecie Jula trafiłem na kolejny, nowy brykiet. Nie mogłem przejść obok niego obojętnie. Kupiłem dwie paczki i postanowiłem go przetestować. Brykiet RUF kosztował sporo, bo za 10 kg zapłaciłem 7,99 zł. To jak na razie najdroższy produkt kominkowy, jaki w tym roku kupiłem. Zobaczmy, czy jest wart swojej ceny.

 

Na początek oczywiście oględziny opakowania. Brykiet pakowany jest w foliowy worek zgrzewany na końcu. Solidne, mocne opakowanie. Luz w worku sprawia, że kostki obijają się o siebie i kruszą podczas transportu. Efekty widać na dnie worka w postaci trocin.

 

Brykiet drzewny RUF AUH Zgoda

 

W każdym opakowaniu jest 12 jednakowych kostek. Powtarzalny wygląd i wymiary świadczą o dobrej robocie. Niestety, brykiet kruszy się a odłamanie kawałka nie stanowi problemu.

 

Brykiet drzewny RUF kostki

 

W kostkach widać drobne trociny, ale także większe kawałki drewna. Na szczęście mają jasny kolor, czyli trocin z kory w nich nie ma albo jest bardzo mało.

 

Brykiet drzewny RUF kostki

 

W opakowaniu jest 12 kostek. Obydwa opakowania ważyły dokładnie tyle samo, czyli po 10,00 kg. Poza brykietem w worku była etykieta, która tak na prawdę jest naklejką. Znajdziemy na niej tylko kilka informacji, takich jak:

  • wartość opałowa – 17 MJ/kg
  • popiół – 1,6%
  • wilgotność  – 10%
  • nazwę i adres internetowy producenta

brykiet drzewny etykieta

Niestety, nie ma na niej informacji o składzie brykietu. Ponieważ mam adres strony producenta, postanowiłem sprawdzić, czy nie umieścił on jakichś informacji w Internecie. I oto, co tam znalazłem:

„Brykiet – jest to najbardziej ekologiczne paliwo opałowe będące regularnym sprasowanym blokiem materiału sypkiego i opcjonalnie lepiszcza. Jako materiał opałowy, wykonywany jest z mieszanki różnych palnych składników, którym w naszym przypadku jest torf. Brykiety mogą mieć kształt odłamków o przekroju kołowym lub prostokątnym.

Po przeczytaniu tych informacji trochę się załamałem. Po pierwsze, w brykiecie może być lepiszcze, czyli coś na kształt kleju. Po drugie, brykiet prawdopodobnie zrobiony jest z torfu. Czyli dwie kiepskie informacje na początek.

No ale nie ma co martwić się na zapas. Trzeba sprawdzić, jak będzie się palił. Być może będzie to odkrycie i bardzo dobry brykiet?

Cała paczka, 12 kostek wylądowało w czystym kominku. Do tego kostka rozpałki i ognia.

Brykiet drzewny RUF w kominku

Pierwszy płomień w kominku

Już po chwili brykiet zajął się ogniem i pięknie się palił. Jak widać, nie ma tak źle, jak myślałem. Dobry brykiet można rozpalić jedną, małą kostką rozpałki.  Po 40 minutach w kominku było już całkiem przyjemnie i gorąco.

Kominek po 40 minutach

Po półtorej godzinie sytuacja zmieniła się na plus. Stos kostek palił się spokojnie, powoli ale coraz bardziej rozgrzewał kominek.

Brykiet drzewny 90 minut po rozpaleniu

Z godziny na godzinę sytuacja w kominku powoli się zmieniała. Brykiet rozpalał się a w domu robiło się coraz cieplej. Nie była to jakaś gwałtowna zmiana, bo to paliwo kominkowe nie rozpala się jak suche, drobne drewno, ale źle nie było.

 

Brykiet po 2 godzinach
Brykiet po 2 godzinach

 

Brykiet po 2,5 godzinie
Brykiet po 2,5 godzinie

 

Brykiet po 3 godzinach
Brykiet po 3 godzinach

 

Brykiet po 3,5 godzinie
Brykiet po 3,5 godzinie

 

Brykiet po 4 godzinach
Brykiet po 4 godzinach

 

Brykiet po 4,5 godzinie
Brykiet po 4,5 godzinie

 

Brykiet po 5 godzinach
Brykiet po 5 godzinach

 

Pięć godzin grzania z jednej paczki brykietu. To jeden z najlepszych wyników, jaki do tej pory udało mi się osiągnąć. Kilka godzin później pozostało mi sprawdzić, ile zostało popiołu w kominku. Nie było go ani dużo ani mało ale mogło być lepiej. Popiół jest różnokolorowy ale brykiet wypalił się całkowicie.

Popiół z brykietu RUF

 

Podsumowanie testu brykietu drzewnego

 

Brykiet drzewny, który być może zrobiony jest z torfu, z dodatkiem lepiszcza to produkt średni. Nie wyróżnia się spośród produktów, które do tej pory opisywałem. Szybko i bez problemów się rozpala, ale płonie powoli, niezbyt mocnym płomieniem a ciepło, które w nim jest zawarte uwalniane jest długo i małymi porcjami. Na plus mogę zaliczyć czas spalania się całej paczki, który wynosi około 5 godzin. To długo. Na minus zaliczam cenę. 7,99 zł za produkt średniej jakości to zdecydowanie za dużo. A co ciekawe, na stronie producenta jest on jeszcze droższy.

Biorąc pod uwagę, że nawet w marketach można kupić lepsze brykiety w niższej cenie, ja tego brykietu nie polecam, ale też nie odradzam. Powiem tylko tyle, że ja więcej go nie kupię, jeśli będę miał do wyboru coś innego.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress