Okna w hali – ważniejsze niż mogą się wydawać! Co warto o nich wiedzieć?

Hale namiotowe to funkcjonalne obiekty wykorzystywane w wielu różnych branżach. Prawidłowo wykonane mogą przetrwać w nienaruszonym stanie długie lata. Nie generują wysokich kosztów inwestycyjnych, a dodatkowo są tanie w utrzymaniu. W przypadku konstrukcji całorocznych ogromne znaczenie ma system grzewczy oraz wentylacyjny, który umożliwia utrzymanie pożądanej temperatury. Istotne jest, aby do minimum ograniczyć straty ciepła, które wiążą się z niepotrzebnymi kosztami. Nie każdy wie, że źle dobrana stolarka okienna może w znaczącym stopniu zwiększyć ubytek ciepła.

Optymalny współczynnik przenikania ciepła

okna w haliZaprojektowanie całorocznej hali namiotowej to spore wyzwanie. Właśnie dlatego istotne jest to, aby powierzyć zlecenie profesjonalistom. Marka Grupa Łukasiuk funkcjonuje w branży od lat, co przekłada się na bogate doświadczenie. Specjaliści podkreślają, że podczas wyboru stolarki okiennej kluczowe jest określenie optymalnego współczynnika ciepła. Jest to jedna z najważniejszych kwestii, która warunkuje komfort termiczny obiektu.

Najlepiej, aby współczynnik przenikania ciepła był mniejszy niż standardowy (1,1 W/(m2·K)). Wszystko po to, aby skutecznie kontrolować temperaturę wewnątrz hali. W wielu przypadkach stanowi ona miejsce pracy – konieczne jest uwzględnienie przepisów BHP. Trzeba również wspomnieć o towarach, które mogą być przechowywane jedynie w określonych warunkach otoczenia.

Warto wspomnieć, że szczelne okna wspomagają także chłodzenie hali w upalne dni. W wielu obiektach stosowane są klimatyzatory, które ograniczają negatywny wpływ czynników atmosferycznych na samopoczucie ludzi lub zwierząt przebywających wewnątrz. Zbyt mocno nagrzana konstrukcja uniemożliwia przechowywanie wielu grup produktów (np. żywności, kosmetyków, leków). 

Rozmieszczenie stolarki okiennej

Współczynnik przenikania ciepła ma największe znaczenie w przypadku obiektów całorocznych (izolowanych). Prawidłowe rozmieszczenie stolarki okiennej jest tak samo ważne w halach o przeznaczeniu stałym, jak i tymczasowym. Nie można zapomnieć, że to powierzchnie szklane decydują o ilości naturalnego światła wewnątrz konstrukcji. Jednocześnie stanowią one potencjalne źródło ubytków ciepła. Podstawą jest trafny dobór ilości okien – nie może być ich ani zbyt mało, ani zbyt dużo.

Rozmieszczenie stolarki okiennej jest również uzależnione od przeznaczenia obiektu. Już na samym początku dobrze jest rozplanować jego podział wewnętrzny. Rozsądnie jest skorzystać ze wsparcia ekspertów, którzy zaproponują najkorzystniejsze rozwiązania w oparciu o indywidualne potrzeby zleceniodawcy.

Rodzaje okien przemysłowych

W halach namiotowych montowane są okna przemysłowe, które można podzielić na kilka podstawowych rodzajów:

  • stałe,
  • rozwieralne,
  • uchylne,
  • rozwieralno-uchylne,
  • otwierane ręcznie,
  • automatyczne.

Najczęściej są to konstrukcje z tworzywa sztucznego lub aluminium. Podstawą jest to, aby były one wytrzymałe i niepodatne na usterki. Intensywna eksploatacja zwiększa ryzyko wystąpienia awarii, więc nie należy oszczędzać na jakości. Mechanizm odpowiadający za otwieranie okien powinien pracować niezawodnie przez cały okres eksploatacji. 

Droższym wariantem są okna automatyczne, które sterowane są za pomocą np. smartfona. Jest to wygodne rozwiązanie w przypadku, gdy znajdują się one na dużej wysokości. Na wdrożenie inteligentnych systemów decydują się najczęściej przedsiębiorstwa.

Zabezpieczenia przeciwwłamaniowe 

W halach namiotowych, w których przechowywane są wartościowe pojazdy, maszyny, narzędzia i inne produkty, rekomendowane są okna z zabezpieczeniami przeciwwłamaniowymi. Obniżają one prawdopodobieństwo włamania, a tym samym dotkliwej straty finansowej. Konieczne jest także zainwestowanie w skuteczny system alarmowy.

Zabezpieczenia zapobiegające wyważeniu okien to wyzwanie dla złodziei, ponieważ ich rozpracowanie wymaga poświęcenia o wiele większej ilości czasu. Godne polecenia są także zewnętrzne rolety przeciwwłamaniowe. Niektórzy decydują się zainwestować w okna z laminowaną szybą, która jest trudniejsza w rozbiciu. 

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress