Elektryczny piec C.O. Kospel EKCO.M3/MN3 jak zmienić moc pieca i przepływ wody w instalacji C.O. ?

Ten wpis to będzie ściąga w której podpowiem, a jaki sposób można zmienić maksymalną moc z jaką pracuje piec oraz jak zmienić przepływ czynnika grzewczego w instalacji C.O.

Zbliżający się sezon grzewczy 2021/2022 jest drugim, w którym korzystam z elektrycznego kotła do C.O. firmy Kospel. Zainstalowany u mnie piec to model EKCO.M3, czyli wersja bez przeponowego naczynia wzbiorczego. Maksymalna moc mojego pieca to 8 kW. Piec zasila w ciepłą wodę 9 obiegów w ogrzewaniu podłogowym i dwa nieduże kaloryfery drabinkowe. Posiada sterownik pogodowo-pokojowy i w standardzie ma czujniki temperatury wewnętrznej i zewnętrznej oraz pompę obiegową do C.O.

Dodatkowo do pieca mam dokupiony moduł internetowy, który pozwala na zdalne sterowanie piecem z każdego miejsca, w którym mamy dostęp do Internetu.

Ogrzewana powierzchnia domu to 120 m2. Dom parterowy, dość dobrze docieplony (ściany 20 cm styropianu, podłoga 21 cm styropianu, strop 35 cm wełny skalnej), z wentylacją mechaniczną z rekuperatorem. Okna trzyszybowe.

Kocioł ma wady i zalety, o których napiszę kiedyś, w osobnym wpisie. Tym razem pokażę wam, w jaki sposób można zmieniać moc kotła oraz regulować szybkość przepływu wody w instalacji C.O.

 

# Zmiana mocy maksymalnej kotła elektrycznego

Nasz piec może pracować z mocą maksymalną 8 kW. Możemy jednak ograniczyć jego moc, kiedy np. mamy przyłącze elektryczne o małej mocy lub po prostu chcemy zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.

Ja mogę to zrobić na dwa sposoby:

  1. Przez Internet, za pomocą modułu CMI

 

  • Wchodzimy na stronę ha.kospel.pl i logujemy się do swojego konta użytkownika. Strona działa na tabletach, smartfonach i oczywiście na komputerach. Po zalogowaniu mamy taki widok:

 

  • Klikamy w dostępny przycisk i widzimy podłączone urządzenia, klikamy w ikonę pieca EKCO.M3 (1)

 

 

  • Na tej stronie widzimy parametry pieca, czyli temperaturę zadaną, temperaturę w domu, temperaturę na zewnątrz. Ikony po lewej mówią o tym, czy grzałki pracują, czy pompa obiegowa pracuje, czy piec C.O. pracuje z nastawami automatycznymi czy manualnymi itd.

  • Poniżej „domku” mamy trzy ikony, parametry, ustawienia i konfiguracja.

 

  • Parametry  – mamy podgląd parametrów pracy pieca, takich jak temperatury, przepływ, załączona moc grzewcza itp.

  • Ustawienia – to miejsce, gdzie możemy ustawić temperatury zadane dla pieca oraz programy w jakich piec ma pracować. Mamy do dyspozycji aż 8 programów więc możemy np. na każdy dzień tygodnia ustawić inne parametry pracy. Swoje ustawienia pokażę w osobnym wpisie, bo pytacie, jak zaprogramować piec żeby grzał tylko w godzinach kiedy za energię elektryczną płacimy mniej.

 

 

  • Konfiguracja to miejsce, gdzie możemy zmieniać najważniejsze nastawy pieca. Wejście do tego menu zabezpieczone jest hasłem, ale w każdej instrukcji kotła można znaleźć informację, to hasło to liczba 987.

 

Żeby zmienić maksymalną moc kotła wchodzimy w menu „moc kotła” i z listy wybieramy wartość, która nas interesuje.

# Zmiana wielkości przepływu czynnika grzewczego.

 

W menu „konfiguracja” należy wejść w opcję „pompa” i z rozwijanej listy w pozycji „wysokość podnoszenia [m]” wybrać interesującą nas wartość. Im wyższa wysokość podnoszenia, tym większy przepływ w instalacji C.O.

Tutaj także można uruchomić odpowietrzanie instalacji i kotła po montażu. W tym celu zaznaczamy opcję „odpowietrzanie teraz” i klikamy „zapisz i zamknij okno”. Po włączeniu tej opcji piec uruchomi program odpowietrzania instalacji, który trwa około 15 minut.

 

 

    2. Zmiana parametrów bezpośrednio na sterowniku pieca.

 

Zmiany tych parametrów można dokonać także w sterowniku w piecu. Jest to nieco trudniejsze, ale intuicyjne. Trzeba kręcąc górnym pokrętłem wejść w odpowiednie menu i zmienić parametry, które nas interesują. Edycję i zatwierdzenie zmiany parametru wykonujemy naciskając pokrętło.

Wyjście z menu realizujemy przez wybranie opcji Koniec. Możemy też zostawić sterownik ” w spokoju” i po chwili sam przełączy się do menu głównego. Żeby nie pisać za dużo, klikanie w menu na sterowniku pieca pokazałem na krótkim filmie.

 

Jeśli macie jakieś pytania dotyczące tego kotła to zostawcie je w komentarzach lub napiszcie do mnie wiadomość e-mail. Postaram się pomóc, jeśli będę potrafił.

Exit mobile version