Dekoder HD 6000 Cyfrowego Polsatu – Ile Energii Zużywa i Dlaczego Należy Go Wyłączać Kiedy Nie Oglądamy Telewizji?

Czy wiesz, ile energii pobiera dekoder, który pozwala na oglądanie telewizji cyfrowej? Potrafisz powiedzieć, ile prądu marnujesz, kiedy zostawiasz dekoder w trybie stand-by? Wiesz, jaką kwotę do rachunku za energię elektryczną dokłada każda godzina spędzona przed telewizorem? Jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztuje korzystanie z dekodera HD 6000, który oferuje Cyfrowy Polsat, to doczytaj ten wpis do końca.

Telewizja cyfrowa stała się bardzo popularna. Na wielu domach i balkonach w blokach wiszą anteny satelitarne. Duża część z nich ma logo Cyfrowego Polsatu. Według oficjalnych danych, około 4 miliony polaków korzysta z usług tej platformy multimedialnej. Spora część z nich, podobnie jak moja rodzina, ma pod telewizorem dekoder HD 6000.

Dekoder nie ma wbudowanego dysku twardego, nie ma żadnych wodotrysków. Zwykłe, proste, bezawaryjne urządzenie, do którego nie można się przyczepić. Można za to podłączyć je do Internetu i oglądać filmy z platform takich jak ipla.

Ponieważ jestem użytkownikiem tego dekodera, postanowiłem sprawdzić, ile pobiera on prądu i czy warto wyłączać go z gniazdka kiedy z niego nie korzystamy. Pomiarów dokonałem watomierzem, który włączyłem między dekoder a gniazdko sieciowe.

Dekoder zasilany jest zasilaczem, który z 230 V w sieci „robi” 12 V, którymi zasilane jest urządzenie Cyfrowego Polsatu.

Pomiary wykonałem w czasie kiedy urządzenie pracowało oraz kiedy było w trybie czuwania (stand-by), czyli kiedy na wyświetlaczu wyświetlała się aktualna godzina.

Pierwsze dane na temat poboru energii przez urządzenie znalazłem w instrukcji obsługi dekodera. Prezentują się one następująco:

instrukcja dekodera HD6000

Jak widać, zasilacz ma pobierać maksymalnie 0,8 A prądu.

Dane dotyczące poboru prądu przez sam dekoder pomijam, bo między dekoderem a gniazdkiem jest jeszcze zasilacz i to on jest głównym konsumentem energii elektrycznej.

Pomiary wykonane w praktyce wykazały, że zasilacz dekodera HD 6000 pobiera odpowiednio:

rzeczywisty pobór energii przez dekoder HD 6000

Jak widać w powyższej tabeli, dekoder HD 6000 pobiera podczas pracy 12,5 W energii. Ale, co ciekawe, w trybie Stand-By, czyli po wyłączeniu, kiedy na wyświetlaczu wyświetlana jest godzina, urządzenie pobiera aż 11,5 W energii. Różnica to tylko około 10%.

Co ciekawsze, koszt pracy dekodera przez godzinę jest taki sam w obydwu przypadkach i wynosi 1 grosz. Dopiero przy kosztach pracy urządzenia przez 10 godzin mamy różnicę, która wynosi również 1 grosz.

Z rzeczywistych pomiarów wynika, że w trybie Stand-By dekoder zużywa 11,5 W energii elektrycznej. To całkiem sporo. Jeśli założymy, że dekoder jest przez 16 godzin na dobę wyłączony, to zużyje on niepotrzebnie energię elektryczną, za którą przyjdzie nam zapłacić 18 gorszy.

Energia zużyta przez dekoder przez 16 godzin

Miesięcznie, nieużywane, ale zasilane urządzenie HD 6000 zużyje prawie 9 kWh energii elektrycznej, która będzie nas kosztować 5,30 zł.

Zużycie energii przez dekoder w ciągu miesiąca w trybie stand-by

Idąc tym tokiem rozumowania, w ciągu roku, za wyświetlanie na dekoderze godziny, zapłacimy 63,60 zł. To kwota, jaką wyciągnie z naszej kieszeni dekoder HD 6000, który będzie pozostawiony w trybie Stand-By.

Jeśli chcesz zmniejszyć miesięczny rachunek za energię elektryczną o około 5 zł, to odłączaj dekoder od sieci wtedy, kiedy nie oglądasz telewizji.

Ja mam dekoder, telewizor i odtwarzacz DVD podłączony do listwy zasilającej z wyłącznikiem. Kiedy nie oglądam telewizji, wyłączam zasilanie listwy, a tym samym nie pozostawiam żadnego z w/w urządzeń w trybie standby. Dzięki temu oszczędzam kilkanaście złotych miesięcznie na rachunkach za energię elektryczną. Rocznie to jest grubo ponad 100 zł, które zostają w portfelu. Wystarczy jeden pstryczek i już oszczędzamy.

przedłużacz

Jak widać, dekoder HD 6000 pobiera niewiele energii elektrycznej, ale nie ma zbyt dużej różnicy między poborem prądu podczas pracy a w trybie czuwania. Dziennie są to groszowe kwoty, ale miesięcznie a dalej rocznie uzbiera się pokaźna suma pieniędzy. Warto więc kupić listwę zasilającą z wyłącznikiem i odcinać zasilanie od sprzętów RTV wtedy, kiedy z nich nie korzystamy. Po dwóch, może trzech miesiącach zwróci nam się koszt zakupu przedłużacza, a później już będziemy tylko zarabiać, płacąc niższe rachunki za energię elektryczną. Zachęcam to tego niewielkiego wysiłku, bo warto, co sprawdziłem w praktyce osobiście.

Podobnie można, a nawet trzeba zachować się w przypadku sprzętu komputerowego. Kupujemy listwę, podłączamy do niej komputer, drukarkę, monitor i głośniki. Kiedy kończymy pracę, wyłączamy zasilanie na listwie i oszczędzamy, bo urządzenia niepotrzebnie nie pobierają energii elektrycznej. A grosz do grosza i będzie kokosza.

Dzięki takim prostym zabiegom można obniżyć rachunki za energię elektryczną miesięcznie o kilkanaście złotych, a rocznie można oszczędzić złotych kilkaset. A takie kwoty już robią wrażenie, bo po co płacić, jak nie trzeba?

P.S. Na stronie Do Pobrania znajdziesz instrukcję dekodera HD 6000  w pliku .pdf

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress