Jak złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze z programu Rodzina 500+ szybko i bez wychodzenia z domu?

Program Rodzina 500+ wzbudza wiele emocji. Ma wielu zwolenników i sporo przeciwników. Tak, czy inaczej, od pierwszego kwietnia 2016 roku każda rodzina, która ma co najmniej dwoje dzieci może się starać o comiesięczną premię w wysokości 500 zł na drugie i każde następne dziecko. Rodziny z jednym dzieckiem będą musiały wykazać, że ich dochód netto nie przekracza 800 zł na osobę, lub 1200 zł jeśli dziecko jest niepełnosprawne.

Dochód netto to nasza pensja po odliczeniu składek na ZUS i podatek dochodowy oraz ewentualnych kosztów uzyskania przychodu. W przypadku świadczenia 500+ wysokość dochodu będzie obliczana analogicznie jak dla świadczeń rodzinnych. Będzie to suma dochodów rocznych netto obojga rodziców, podzielona przez liczbę członków najbliższej rodziny (rodzice i dzieci) i przez 12 (miesięcy).

Przykład:

Jeśli mąż w ciągu ostatnich 12 miesięcy zarobił netto 30 000 zł, a matka 25 000 zł to ich łączny, roczny dochód wynosi 55000 zł. Jeśli w rodzinie jest troje dzieci, to dzielimy 55000 na 5 a później na 12. Z obliczeń wynika, że w takiej rodzinie dochód netto na członka rodziny to 916,7 zł. W tym przypadku rodzina może otrzymać świadczenie w wysokości 1000 zł miesięcznie, na drugie i trzecie dziecko.

Gdyby jednak matka zarabiała w okolicach pensji minimalnej, to ciągu roku jej dochód netto wyniósł by około 15000 zł. Dla powyższego przykładu, przy niższych dochodach kobiety, łączny, roczny dochód netto rodziny wyniósłby 45000 zł, co dałoby miesięcznie 750 zł na osobę. W takiej sytuacji rodzina otrzyma 1500 zł miesięcznie z programu Rodzina 500+.

Na pochwałę zasługuje fakt, że te pieniądze nie będą opodatkowane i nie będą się wliczały do dochodu przy staraniu się o świadczenia rodzinne.

Wnioski o dodatek z programu Rodzina 500+ będzie można składać od 1 kwietnia 2016 roku. Nie trudno przewidzieć, że zainteresowanie, przynajmniej w pierwszych kilkunastu dniach będzie olbrzymie, a kolejki oczekujących przed punktami wyznaczonymi do przyjmowania wniosków będą długie. Każdy będzie chciał jak najszybciej otrzymać pieniądze.

Wnioski będzie można składać w formie papierowej lub elektronicznej, na platformie ePUAP. W pierwszym przypadku trzeba swoje w kolejce odstać, w drugim, mieć zaufany lub certyfikowany podpis na ePUAP.

Na szczęście dla nas, zespół przygotowujący ten projekt wpadł na genialny pomysł i zaprosił do współpracy w zbieraniu wniosków podmioty, które przechowują nasze dane osobowe i pozwalają na bezpieczne przesłanie dokumentów. I wcale nie trzeba, na szybko, zdobywać zaufanego podpisu w Urzędzie.

Część banków, które udostępniają bankowość internetową swoim klientom, od 1 kwietnia 2016 roku da możliwość złożenia wniosku o świadczenie z programu Rodzina 500+ przez ten kanał komunikacji. I nie ważne, czy jesteś akurat na wakacjach, w pracy, stoisz w korku czy jesteś u cioci na imieninach. Masz dostęp do Internetu, korzystasz z bankowości elektronicznej i należy Ci się świadczenie z Rodzina 500+? Logujesz się do swojego banku, wypełniasz wniosek i czekasz na pieniądze. Nie musisz nigdzie chodzi, marznąć, stać w kolejkach i tracić czasu. Ty decydujesz, kiedy i skąd wyślesz wniosek.

Wypełnienie wniosku przez bankowość internetową, w formie elektronicznej, daje nam pewność, że zostanie on wypełniony poprawnie (będzie to na bieżąco sprawdzane), pozwoli na wypełnienie części pól danymi, które już przekazaliśmy do Banku podczas zakładania konta i, przynajmniej w teorii, powinno przyspieszyć weryfikację takiego wniosku i wypłacenie świadczenia. Pracownik nie będzie musiał przepisywać wniosku z kartki do systemu komputerowego, nie popełni błędów, nie będzie się męczył z odczytaniem naszego pisma i nie wkradną się błędy. A proszę mi wierzyć, jak ktoś przez cały dzień będzie wklepywał w komputer dane, to przez pomyłkę, zmęczenie, może popełnić błędy. System bankowy przeprowadzi składającego wniosek przez cały proces wypełniania dokumentu, pozwoli na oszczędność czasu i wyeliminuje błędy, które możemy popełnić wypełniając go w papierowej formie.

Osoba, która będzie chciała złożyć wniosek loguje się na swoje konto w banku i wchodzi w zakładkę „Rodzina 500 plus”, gdzie znajdzie się wniosek. Może wypełnić go bezpośrednio na stronie banku i wysłać do gminy, albo daje dyspozycję, że chce taki wniosek za pomocą swoich loginów i haseł bankowych wypełnić w ZUS-ie i zostaje przekierowana na stronę ZUS, gdzie znajdzie zakładkę „Rodzina 500 plus” z wnioskiem.

Takie rozwiązanie oznacza, że sprawę świadczenia z programu Rodzina 500 plus załatwimy bez wychodzenia z domu. Po wypełnieniu wniosku otrzymamy potwierdzenie w formie milowej albo wewnętrznym komunikatorem banku, o jego rejestracji w systemie rządowym. Kilkanaście dni później z urzędu gminy powinniśmy otrzymać listem poleconym decyzję administracyjną, że świadczenie zostało nam przyznane.

Składając wniosek przez bank będzie można do niego dołączyć niezbędne załączniki, wcześniej zeskanowane. Jeśli ktoś będzie ubiegał się o świadczenie na drugie i kolejne dziecko, to wystarczy sam wniosek.

Gdyby pojawiły się jakieś wątpliwości, gdyby potrzebne były jakieś dodatkowe oświadczenia lub zaświadczenia to otrzymamy z gminy wezwanie do uzupełnienia informacji.

Taki wniosek trzeba będzie składać co rok, a zapisanie go w bankowości internetowej i wysłanie za rok znacznie usprawni cały proces. Okres, na który przyznawane będzie świadczenie będzie trwał od 1 października do 30 września roku następnego. Co rok, przed 1 września trzeba będzie składać nowy wniosek.

Jeśli w naszej rodzinie coś się zmieni, np. dochód, liczba członków rodziny itp., to będziemy zobligowani powiadomić o tym właściwy organ (najczęściej urząd miasta, gminy) w terminie do 14 dni.

Co się stanie z naszym wnioskiem, kiedy klikniemy „Wyślij” w aplikacji bankowej?

 

Po uzupełnieniu, wniosek zostanie przesłany do centralnego systemu rządowego. Klient, na podany wcześniej adres e-mail otrzyma techniczne potwierdzenie odbioru, informujące o przyjęciu wniosku przez system. Z centralnego systemu rządowego wnioski trafią do lokalnych urzędów, właściwych dla miejsca zamieszkania wnioskującego, które są jednostkami właściwymi do ich rozpatrywania pod kątem merytorycznym i wydawania decyzji. Bank pełni rolę przekaźnika informacji podanych przez klienta i potwierdza jego tożsamość.

Jeśli wniosek będzie dotyczył świadczenia na drugie i kolejne dziecko, to weryfikacja powinna być ekspresowa a świadczenie wypłacone bardzo szybko.

Jeśli brane będzie pod uwagę kryterium dochodowe, proces może potrwać nieco dłużej.

 

Które Banki umożliwią składanie wniosków przez system bankowości internetowej?

 

W marcu 2016 roku wszystkie większe banki w Polsce deklarują, że w ich systemach bankowości elektronicznej 1-go kwietnia pojawi się zakładka umożliwiająca złożenie wniosku o świadczenie 500+. Są to m.in:

 

Co możesz zrobić, jeśli nie masz konta w żadnym z tych banków?

 

 1. Możesz olać sprawę, wziąć termos z gorącą herbatą, kanapki, dzień urlopu w pracy i spędzić go w miłym towarzystwie w kolejce do Urzędu.
 2. Możesz zdobyć podpis zaufany i certyfikowany w ePUAP i wysłać wniosek przez tą platformę.
 3. Możesz założyć konto w jednym z w/w banków. Wśród propozycji można znaleźć darmowe konta, dla których karta bankomatowa nie jest obligatoryjna, a prowadzenie rachunku nic nie kosztuje. Po założeniu konta należy aktywować dostęp do rachunku przez bankowość internetową. Bank PKO BP zapowiedział nawet, że przygotuje ofertę specjalnego konta, dla osób, które jeszcze nie są klientami banku, a chciały by z pomocą tego banku złożyć wniosek o świadczenie z programu Rodzina 500+.

 

Chcę założyć konto Direct w ING Bank Śląskim

Rachunek osobisty „Konto z Lwem Direct PLN”

 • atrakcyjna promocja dla otwierających Konto Direct przez internet – możliwość zgarnięcia 100 zł
 • brak opłat za prowadzenie rachunku
 • bezpłatne przelewy przez internet oraz wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce
 • nowoczesny system płatności BLIK
 • swobodny dostęp do konta przez internet i telefon
 • intuicyjna aplikacja mobilna ING BankMobile
 • nowoczesna, intuicyjna i przejrzysta bankowość internetowa
 • możliwość założenia dedykowanego konta oszczędnościowego dla dzieci
Chcę założyć konto w mBanku

eKonto mobilne

 •  0 zł za otwarcie i prowadzenie rachunku
 • 0 zł za krajowe przelewy zewnętrzne i wewnętrzne przez internet
 • wygodne konto internetowe dostępne przez telefon, tablet, komputer
Chcę założyć konto w Raiffeisen Polbank

 Raiffeisen Polbank – Wymarzone konto osobiste

 • Wymarzone Konto Osobiste w Raiffeisen Polbank
 • promocja 100 dni darmowej dostawy
 • 0 zł za prowadzenie konta
 • 0 zł za wypłaty we wszystkich bankomatów w Polsce
 • 0 zł za wpłaty gotówki w oddziale
 • 0 zł za 1 wypłatę miesięcznie w oddziale
 • oprocentowanie środków na koncie rosnące wraz ze wzrostem salda
Chcę założyć konto w Banku Millenium

Konto 360 stopni

 • bezpłatne otwarcie i prowadzenie rachunku,
 • nowoczesna Karta Millennium Visa Konto 360° za 0zł,
 • darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą,
 • dostęp do konta przez internet 24/7
 • bezpieczna i intuicyjna aplikacja mobilna
Chcę założyć konto w Banku BZ WBK

Konto Godne Polecenia PLN

 • Konto Godne Polecenia w promocji „Konto na 4%”
 • oprocentowanie środków na koncie do kwoty 4000 zł – 4% w skali roku
 • środki powyżej 4000 zł – 1% w skali roku
 • opłata miesięczna za kartę 0 zł w okresie trwania promocji
 • brak opłat za prowadzenie konta
 • 0 zł za przelewy internetowe w systemie Elixir
 • 0 zł za zlecenie stałe i polecenie zapłaty
 • system bankowości elektronicznej oraz aplikacja mobilna BZWBK24
Chcę założyć konto w T-Mobile Usługi Bankowe

T-Mobile konto PLN

 • 0 zł za prowadzenie konta
 • 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie
 • 0 zł za krajowe przelewy internetowe
 • 0 zł za 10 przelewów natychmiastowych w miesiącu
 • A dodatkowo 5% zwrotu wartości zakupów dokonanych kartą.
 • Przelewy na Facebooku
 • Dodatkowe korzyści dla klientów T-Mobile
 • Płatności zbliżeniowe w telefonie komórkowym z usługą MyWallet

 


 

Jakie dane trzeba będzie wpisać we wniosku o przyznanie świadczenia wychowawczego z programu Rodzina 500+ ?

 

UWAGA:

Jeśli zakładałeś konto w jednym z w/w banków online, przez Internet, bez wychodzenia z domu i autoryzowałeś swoje dane przelewem z innego banku, to być może będziesz musiał pójść do oddziału tego banku z dowodem osobistym i potwierdzić swoją tożsamość. Będzie to działanie jednorazowe, ale konieczne.

 

 • Pierwszej części wniosku należy wpisać Imię i Nazwisko osoby składającej wniosek, jej numer PESEL, datę urodzenia, stan cywilny, obywatelstwo oraz adres aktualnego zamieszkania.
 • W drugiej części wniosku wpisujemy dane dzieci, do których adresowane jest to świadczenie. Podajemy ich Imiona i nazwiska, numery PESEL lub numery innego dokumentu tożsamości, daty ich urodzin i stan cywilny.
 • W dalszej części są oświadczenia, które należy przeczytać i podpisać/zatwierdzić. Potwierdzamy tym samym, że wpisane do wniosku dane są zgodne z prawdą.

I tyle wystarczy, żeby złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dziecko. Jeśli ktoś będzie starał się o pieniądze dla pierwszej pociechy, to dodatkowo będzie musiał dołączyć do składanego wniosku:

 • Zaświadczenia o dochodzie podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dotyczy to każdego członka rodziny. Zaświadczenie powinno zawierać dane o wysokości dochodu, należnego podatku i składek na ubezpieczenia społeczne odliczonych od dochodu.
 • Zaświadczenia o innych dochodach.
 • Oświadczenie o faktycznie uzyskiwanych dochodach przez osoby podlegające przepisom o zryczałtowanym podatku dochodowym.
 • Oświadczenie o dochodach z gospodarstwa rolnego.
 • Zaświadczenia, oświadczenia i dokumenty pozwalające ustalić prawo do uzyskania świadczenia (np. dokumenty potwierdzające wiek dziecka, orzeczenia i wyroki sądu rodzinnego).

 

Pobierz wzór wniosku o świadczenie z programu Rodzina 500+ wraz z załącznikami .

 

Kiedy wypłacane będzie świadczenie z programu Rodzina 500+ ?

 

Świadczenia będą wypłacane najpóźniej w ostatnim dniu miesiąca, za który przysługują.

 

Co zrobić z tymi pieniędzmi ?

 

Oszczędzaj dla dzieci systematyczniezagwarantuj im lepszy start w życiePieniądze z programu Rodzina 500+ przeznaczone są dla dzieci. Nie oznacza to, że mamy je wypłacić i dać dziecku jako kieszonkowe. Powinniśmy przeznaczy je na wydatki związanie z nauką, rozwojem i życiem dziecka.

Jestem pewien i mam nadzieję, że duża część wypłacanych kwot będzie przeznaczona na bieżące wydatki takie jak obiady w szkole, lekcje języków obcych, zajęcia dodatkowe, wyprawkę szkolną itp.

Zachęcam do tego, żeby pozostała część pieniędzy była odkładana na konta oszczędnościowe dla dzieci, żeby w przyszłości miały lepszy start w życiu. Pisałem już o tym na blogu, we wpisie Pierwsze dwie rzeczy jakie należy zrobić po narodzinach dziecka.. Pieniądze, które wpłyną na nasze konto w wakacje powinniśmy odłożyć i wydać je w sierpniu i wrześniu na wyprawkę szkolną. Odciąży to znacznie budżet domowy. Nie okradajmy swoich własnych dzieci. Pomóżmy im oszczędzać. Każde odłożone 100 zł miesięcznie to 1200 zł rocznie, 12000 zł przez 10 lat. A taka kwota może już być np. wkładem na własne mieszkanie.

Wystarczy założyć konto oszczędnościowe dla dziecka, przelewać na nie co miesiąc stałą kwotę i budować zaplecze finansowe. Lepszej okazji już nie będzie. Ekstra pieniądze, które otrzymamy od Państwa powinny pomóc naszym dzieciom w życiu. Można, a nawet trzeba zdefiniować w bankowości elektronicznej zlecenie stałe, które będzie zasilać konta dziecka/dzieci co miesiąc.

Niektóre banki mają specjalne, dedykowane dla dzieci konta oszczędnościowe, które zapewniają większe bezpieczeństwo zgromadzonego kapitału. Jeśli masz, lub założysz konto osobiste w ING Banku Śląskim, to możesz skorzystać z ich oferty. W ING możesz założyć specjalne konto OKO dla dziecka, które prowadzone jest bezpłatnie, wpłaty na to konto nic nie kosztują, a wypłaty można realizować tylko w oddziale banku. Dodatkowo może ich dokonywać tylko prawny opiekun dziecka i są one ograniczone kwotowo. Więcej szczegółów znajdziesz we wpisie Pierwsze dwie rzeczy jakie należy zrobić po narodzinach dziecka.

Jak długo będzie wypłacane świadczenie z programu Rodzina 500+?

 

Tego nie wie nikt. Zmieni się rząd, dodatek może zostać zlikwidowany, choć będzie to bardzo trudne.

Projekt zakłada, że świadczenie będzie wypłacane dzieciom do dnia ukończenia 18-tego roku życia. W przypadku kiedy dodatek wypłacany jest na drugie i kolejne dziecko, ważny jest wiek najstarszego z nich.

Przykład 1.

W rodzinie, w której dochód przekracza 800 zł na głowę, jest dwoje dzieci. Jedno ma 18 lat a drugie 15 lat. W tym przypadku świadczenie nie przysługuje.

Przykład 2.

W rodzinie, w której dochód przekracza 800 zł na głowę, jest dwoje dzieci. Jedno ma 8 lat a drugie 6 lat. W tym przypadku świadczenie będzie wypłacane przez 10 lat, czyli do dnia kiedy starsze dziecko osiągnie pełnoletność.

Przykład 3.

W rodzinie, w której dochód przekracza 800 zł na głowę, jest troje dzieci. Jedno ma 16 lat a drugie 12 lat a trzecie 10 lat. W tym przypadku świadczenie w kwocie 1000 zł będzie wypłacane przez 2 lata, a kwota 500 zł przez kolejne 4 lata.

Gdzie szukać wniosków w bankowości elektronicznej?

 

 • Bankowość elektroniczna mBank

Logujemy się do bankowości elektronicznej, wybieramy Pasaż -> Market -> Usługi.

Rodzina 500+ mBank

 • T-Mobile Usługi Bankowe

Logujemy się do bankowości elektronicznej, wybieramy Centrum produktów i na samym dole mamy wniosek Rodzina 500+

Rodzina 500+ T-Mobile Usługi Bankowe

 •  ING Bank Śląski S.A.

 

 • W „starej” wersji bankowości internetowej wniosek o świadczenie z programu Rodzina 500+ znajduje się na spodzie strony powitalnej

 

Rodzina 500+ w ING Bank Śląski

 

 • W nowej wersji bankowości internetowej trzeba wejść w Oferta ING i wybrać opcję Program Rodzina 500+

 

Rodzina 500+ w ING Bank Śląski

Składamy wniosek o świadczenie wychowawcze w programie Rodzina 500+, krok po kroku, na przykładzie bankowości internetowej ING Banku Śląskiego.

Po zalogowaniu się do bankowości internetowej ING Banku Śląskiego, na dole strony mamy link Wnioski Rodzina 500+. To fajne udogodnienie, bo niektóre banki ukryły wnioski dość skutecznie w swoich aplikacjach.

Zanim zaczniesz składać wniosek, sprawdź w swojej bankowości internetowej, w zakładce Profil, czy Twoje dane są aktualne. Chodzi przede wszystkim o adres zamieszkania, numer dowodu osobistego, adres e-mail, numer telefonu. Jeśli nie są, popraw je. Tymi danymi w kolejnych krokach wniosek będzie automatycznie uzupełniany i jeśli poprawisz je teraz, nie będziesz musiał wniosku wypełniać dwa razy. Poza tym, przygotuj również dane wszystkich członków swojej rodziny(mąż, żona, wszystkie dzieci). Potrzebne będzie imię i nazwisko, adres zamieszkania, numery PESEL. Bez tego nie wyślesz wniosku.

Po kliknięciu w link, na pierwszej stronie wniosku musimy określić:

 • ile masz dzieci na swoim utrzymaniu, które nie skończyły 18-tego roku życia
 • czy są to dzieci niepełnosprawne
 • czy dochód w Twojej rodzinie, „na głowę” jest większy czy mniejszy niż 800 zł

Ja pokażę, jak wypełnić wniosek o 500 zł na drugie i kolejne dziecko.

wniosek o świadczenie rodzina 500+ w ING Banku Śląskim

 

Po określeniu wstępnych danych klikamy w Złóż wniosek i przechodzimy do kolejnej jego strony. Zanim jednak się ona otworzy otrzymasz przypomnienie o weryfikacji i ewentualnej potrzebie poprawienia danych osobowych. Sprawdzamy, czy seria i numer dowodu osobistego oraz adres e-mail są poprawne i klikamy Dalej.

Adres poczty elektronicznej jest ważny, bo za jego pomocą otrzymasz potwierdzenie złożenia wniosku, a jeśli będą w nim jakieś błędy, to urząd gminy na ten adres w pierwszej kolejności będzie wysyłał prośby o korektę wniosku.

wniosek o świadczenie rodzina 500+ w ING Banku Śląskim

 

Kolejna strona służy do podania danych wnioskodawcy, czyli osoby, która składa wniosek. Sprawdzamy tutaj czy automatycznie wstawiony PESEL, numer dowodu osobistego, adres zamieszkania, numer telefonu i adres e-mail są poprawne. Jeśli przed rozpoczęciem składania wniosku sprawdziłeś je w zakładce Profil to nie powinno tu być żadnych błędów.

Organ prowadzący, to właściwy dla naszego miejsca zamieszkania urząd gminy/miasta. Wystarczy kliknąć w Wyszukaj, wpisać nazwę miejscowości i otrzymamy podpowiedź z właściwym dla nas urzędem, który będzie rozpatrywał nasz wniosek.

Rachunek do wypłaty świadczenia to konto, na które co miesiąc będą wpływały pieniądze z programu Rodzina 500+. Najlepiej wskazać ten, który podpowiada bank. Wtedy mamy 100% pewności, że nikt nam tego numeru nie podmieni i nie będzie nas okradał z pieniędzy naszych dzieci.

Jeśli wypełniliśmy wszystkie pola, przechodzimy do kolejnej strony klikając Dalej.

wniosek o świadczenie rodzina 500+ w ING Banku Śląskim

 

Kolejna strona to miejsce na dane dzieci. Ponieważ ja opisuję przykład składania wniosku na drugie i kolejne dziecko, to w tym miejscu należy wpisać dane wszystkich dzieci, poza tym najstarszym, ale niepełnoletnim. Imię, nazwisko, numer PESEL musimy wpisać, pozostałe dane wybieramy z rozwijanej listy.

Jeśli mamy więcej niż dwójkę dzieci, miejsce na kolejne wpisy dodajemy klikając w link Dodaj kolejne dziecko

wniosek o świadczenie rodzina 500+ w ING Banku Śląskim

Jeśli wpiszemy wszystkie dane, klikamy Dalej i przechodzimy do kolejnej strony wniosku.

To jest miejsce, gdzie popełnianych jest najwięcej błędów podczas wypełniania wniosków. Wnioskujący zapominają o wpisaniu męża/żony lub wszystkich dzieci. Tutaj musimy wpisać dane wszystkich członków rodziny, które pozostają na utrzymaniu wnioskodawców, czyli obojga rodziców i wszystkich dzieci. Aby dodać kolejnego członka rodziny klikamy w:  Dodaj dane kolejnego członka rodziny

wniosek o świadczenie rodzina 500+ w ING Banku Śląskim

Przedostatnia strona wniosku to pouczenia i oświadczenia, które należy przeczytać i zaakceptować. W tym miejscu wskazujemy również czy my lub członkowie naszej rodziny przebywają za granicą, czy mieszkają w Polsce.

 

 

wniosek o świadczenie rodzina 500+ w ING Banku Śląskim

 

Ostatnia strona to podsumowanie naszej pracy i możliwość pobrania wypełnionego wniosku i zapisanie go na dysku komputera lub wydrukowanie. Możemy również wysłać wypełniony wniosek w postaci pliku *.pdf na adres e-mail, który podaliśmy wcześniej. Jeśli wszystko wpisaliśmy poprawnie, klikamy Wyślij wniosek. 

 

wniosek o świadczenie rodzina 500+ w ING Banku Śląskim

Po kliknięciu, przygotowany przez nas dokument trafia do właściwego urzędu gminy/miasta w celu weryfikacji. My, na podany adres e-mail powinniśmy otrzymać Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia będące Urzędowym Potwierdzeniem Odbioru, czyli informacją, która mówi nam, że wniosek został już dostarczony do urzędu gminy/miasta.

Teraz pozostaje już tylko czekać na decyzję o przyznaniu świadczenia i na comiesięczne przelewy pieniędzy, które warto dobrze i mądrze wydać.

 

Co mamy zrobić, jeśli zorientujemy się, że we wniosku o świadczenie wychowawcze z programu Rodzina 500+ mamy błędy?

 

Może się zdarzyć, że we wniosku nie podamy wszystkich danych, np. członków rodziny lub popełnimy jakiś błąd. W takiej sytuacji mamy dwa wyjścia.

 1. Czekamy, aż urząd miasta/gminy znajdzie ten błąd, skontaktuje się z nami i poprosi o korektę informacji wpisanych do wniosku.
 2. Nie czekamy, działamy i wysyłamy nowy wniosek, z poprawnymi danymi, który powinien zostać przyjęty przez urzędników i zaakceptowany. Im szybciej odnajdziemy błąd i wyślemy poprawnie wypełniony wniosek tym wcześniej otrzymamy pierwsze pieniądze.

Podsumowanie

Jeśli ktoś chce otrzymać świadczenie wychowawcze z programu Rodzina 500+ to musi złożyć poprawnie wypełniony wniosek. Aby nie tracić czasu, nerwów i zdrowia najlepiej będzie wysłać go przez system bankowości internetowej. Jeśli Twój Bank jest na liście podmiotów, które udostępnią taką możliwość to super, nic nie musisz robić. Po 1 kwietnia zalogujesz się do systemu bankowości internetowej i wypełnisz wniosek.

Jeśli masz konto w innym banku albo jeszcze nie masz konta bankowego, to możesz założyć ROR w jednym z w/w banków, aktywować dostęp do bankowości internetowej i składać wnioski przez Internet. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i pieniądze a świadczenie powinno zostać wypłacone bardzo szybko.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress