Sprawdź czym oddychasz – Ocena jakości powietrza w Polsce, online!

Paląc w kominku, w piecu czy uruchamiając silnik samochodu przykładamy rękę do zanieczyszczenia powietrza w naszej najbliższej okolicy. Uwalniamy pyły, dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, tlenek węgla i mnóstwo innych świństw, które później wdychamy. Im gorzej przebiega proces spalania w naszych piecach i kominkach, im więcej dymu i smrodu wypływa z naszych kominów, tym gorzej. Wydaje nam się, że wolniej się pali, że oszczędzamy a tymczasem trujemy się nawzajem, bo to, co wyleci kominem, trafia później do naszych płuc i powoduje groźne choroby. Bardzo często, głównie podczas niżu, słyszymy komunikaty, że powietrze jest mocno zanieczyszczone, że w powietrzu wisi smog i że jak nie musimy, to nie wychodźmy na zewnątrz.

Tych wszystkich zanieczyszczeń bardzo często nie widać gołym okiem. Dlatego też nie wiemy, czy można bezpiecznie wybrać się w niedzielne popołudnie na spacer, czy nie. Na szczęście mamy na to sposób. Od niedawna Główny Inspektorat Ochrony Środowiska udostępnia online, na bieżąco, dane dotyczące jakości powietrza w Polsce. Możemy w każdej chwili sprawdzić, czy w naszej okolicy przekroczone są normy zanieczyszczeń wydobywających się z kominów i silników samochodów. Możemy zobaczyć mapę całego kraju, swoją okolicę i podejrzeć, czy możemy swobodnie wyjść na spacer, czy nie.

link do strony z danymi dotyczącymi zanieczyszczenia powietrza w Polsce

Mapa przedstawia nasz kraj z naniesionymi na mapę kółeczkami. Im bardziej zielone kółeczko, tym lepiej. Kiedy klikniemy w takie kółeczko, to otrzymamy dane szczegółowe ze stacji pomiarowej.

mapa Polski - zanieczyszczenie powietrza

dane szczegółowe dla stacji pomiarowych

Opis legendy i objaśnienia do kolorów kółeczek wyglądają następująco.

opis legendy dla pomiarów zanieczyszczenia powietrza

Normy i dane szczegółowe też znajdziemy na stronie GIOŚ.

normy zanieczyszczeń powietrza w Polsce

Paląc w kominku, dokładając do pieca, uruchamiając samochód tylko po to, żeby podjechać 100 metrów do sklepu pamiętajmy, że generujemy zanieczyszczenia powietrza. Im jest ich mniej, tym lepiej dla nas, naszych dzieci i sąsiadów. Nie popełniajmy powolnego samobójstwa, nie palmy śmieci, nie róbmy z pieca wędzarnika zadymiając przy tym całą okolicę. Ogrzewajmy nasze domy mądrze, efektywnie i z głową, bo od tego zależy nasze zdrowie i życie.

Jakość powietrza w Polsce

Jeśli chcesz zawęzić poszukiwania do swojego województwa to zajrzyj tutaj. Znajdziesz tutaj linki do stron z danymi pomiarowymi z Twojej okolicy.

Jakość powietrza w twojej okolicy

Jakość powietrza w Polsce można również śledzić w aplikacji na swoim smartfonie. Wystarczy ją zainstalować i mieć połączenie z Internetem, żeby aplikacja mogła pobierać aktualne dane. Listę aplikacji dla Android-a znajdziesz na tej stronie.

Ja sprawdzam dane w tych apkach:

zanieczyszczenie powietrza

kanarek - sprawdź jakość powietrza

Są też aplikacje dedykowane mieszkańcom konkretnych miast. Ta jest dla mieszkańców Żywca i okolic.

monitoring jakości powietrza

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress