Kilka sprawdzonych sposobów na przechowywanie drewna kominkowego i opałowego.

Każdy, kto ogrzewa dom spalając drewno wie, że trzeba go wcześniej kupić lub ściąć w lesie, dostarczyć do domu i wysuszyć. Drewno nadaje się do spalania w piecu/kominku dopiero wtedy, gdy jego wilgotność spadnie poniżej 20%. Żeby buk, dąb, grab lub jesion wyschły, muszą być połupane i składowane w przewiewnym, suchym miejscu przez około 1,5- 2 lata. Przez ten czas musimy mieć gdzie nasze drewno składować. Tym razem przedstawię kilka pomysłów na to, gdzie i w czym trzymać drewno kominkowe, żeby wyschło.

Drewna nie można składować w domu, piwnicy ani w żadnym pomieszczeniu, w którym brak jest przewiewu. Postępując w ten sposób narażamy się na pleśń, grzyba na ścianie i nieprzyjemny zapach stęchlizny. Drewno składowane w pomieszczeniu zamkniętym może zgnić i żadnego pożytku z niego nie będzie.

Wszystko na temat drewna kominkowego znajdziesz w napisanym przeze mnie e-booku, który udostępniam dla każdego zupełnie za darmo. Kilkanaście dni pracy, kilka tygodni zbierania materiałów i mam nadzieję konkretna, rzetelna wiedza, z którą powinien zapoznać się każdy, kto ma kominek.  >>Kliknij i pobierz tą wartościową książkę<<

1. Stos drewna ułożony w ogrodzie

Drewno możemy ułożyć w stos, nakryć od góry folią albo jakąś plandeką żeby ochronić go przed deszczem i tak może sobie schnąć przez kilkanaście miesięcy. Będzie miało przewiew, który pomoże w odprowadzeniu z niego wody. Trzeba tylko pamiętać, żeby stos był solidny, bo podczas schnięcia drewno kurczy się i po kilkunastu tygodniach źle ułożone drewno może się przewrócić. Ludzie lasu mają takie powiedzenie: „Pokaż mi swój stos drewna a powiem ci, kim jesteś”. To zadanie dla prawdziwych artystów, bo nie każdy potrafi układać drewno w stos.

A na zdjęciach kilka, znalezionych w Internecie przykładów ułożenia drewna w stos. Niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki. Też tak potrafisz?

drewno ułożone w stos

 

stos drewna jak ściana domu

stos drewna kominkowego

stos drewna kominkowego

stos drewna kominkowego

stos drewna kominkowego
drewno ułożone w stos

 

2. Drewutnia

Jeśli masz dużą działkę, to możesz na niej zbudować drewutnię w której zgromadzisz odpowiedni zapas drewna. A ile to jest?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli palisz tylko drewnem to będziesz go na sezon grzewczy potrzebował około 10 metrów sześciennych lub więcej. Jeśli w kominku rozpalasz okazjonalnie, to 2-3 metry sześcienne suchego drewna w zupełności wystarczą.

Drewutnia powinna pomieścić zapas drewna na dwa sezony grzewcze. Najlepiej, gdyby była podzielona na dwie części. W jednej będzie drewno suche, którym będziemy palić, a w drugiej świeże, na następny rok, które będzie schnęło przez kolejne miesiące.

Drewutnię można zrobić samemu, jeśli ktoś ma żyłkę majsterkowicza. Można zlecić jej budowę firmie lub komuś znajomemu a można też kupić ją np. w markecie. Dodatkowo, obok drewutni możemy mieć mniejszy lub większy domek narzędziowy, w którym schowamy na zimę taczkę, narzędzia ogrodnicze, meblem ogrodowe itp. Jedna ze stron z opisem, jak zbudować ładną i funkcjonalną drewutnię, to: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=58007&f=5

Kilka przykładów gotowych drewutni:

drewutnia-z-domkiem

Drewutnia z niewielkim domkiem narzędziowym.

drewutniaZwykła, prosta drewutnia na drewno.

Więcej propozycji gotowych drewutni znajdziesz na tej stronie.

3. Pod schodami, przy ścianie, wokół garażu.

 

Drewno kominkowe możemy ułożyć przy ścianie domu, garażu, budynku gospodarczego. Jest to szczególnie korzystne od południowej strony. Należy tylko pamiętać, żeby między stosem drewna a ścianą zostawić kilka centymetrów przerwy. W przeciwnym przypadku grzyb, który może pojawić się na drewnie przejdzie na ściany domu. Nawet jeśli tak źle nie będzie, to i tak elewacja budynku może ucierpieć i mogą się na niej pojawić kolorowe plamy. Lepiej nie ryzykować.

Drewno przy południowej ścianie domu będzie najlepiej schnęło. Ściana w słoneczne dni nagrzewa się, ciepłe powietrze wymusza jego ruch ku górze a tym samym ogrzewa połupane szczapy drewna, przyspieszając ich wysychanie. Dach domu, o ile nie jest on wysoki, chroni stos przed deszczem. Jeśli nie przeszkadza wam drewno ułożone przy ścianach domu to z powodzeniem możecie w taki sposób je suszyć.

Jeszcze innym sposobem na składowanie drewna do kominka może być zbudowanie z niego ściany, np. wiaty garażowej albo tarasu. Połupane drewno ochroni nas przed słońcem i wiatrem, a jednocześnie ułożone pod dachem będzie swobodnie schnęło.

Poniżej kilka znalezionych w internecie pomysłów na ułożenie drewna wokół domu.

drewno-na-tarasie

drewno-przy-scianie

sciana_z_drewna_kominkowego

drewno przy-scianie

4. Specjalne stojaki na drewno.

 

Jak już pisałem, drewno można układać przy ścianach domu. Żeby ułatwić sobie zadanie, można wykorzystać do tego specjalne stojaki, które po wykorzystaniu całego zgromadzonego w nich drewna możemy złożyć i schować. Możemy je stawiać nie tylko przy ścianach ale w każdym miejscu w ogrodzie. Ułożone w nich drewno nie przewróci się, będzie spokojnie schnęło i w każdym takim stojaku możemy zgromadzić taką samą ilość drewna, czyli np. na miesiąc grzania.

Stojak na drewno możemy również postawić w garażu lub na tarasie i przygotować w nim suche drewno z drewutni np. na tydzień grzania. Wyjście po kilka szczap drewna na taras lub do garażu jest mniej uciążliwe niż dylanie z koszem do drewutni. Szczególnie, kiedy na dworze ściska mróz i pada śnieg lub deszcz.

Stojak możemy zrobić sami lub zamówić na wymiar jaki nam potrzeba. Solidny stojak pospawany z metalowych kształtowników będzie nam służył przez lata. Można zbudować go w taki sposób, żeby dało się go rozkręcić i schować, kiedy nie będzie w nim drewna.

A oto kilka znalezionych w Internecie przykładów metalowych stojaków na drewno kominkowe.

metalowy stojak-na-drewno-2

metalowy stojak-na-drewno-2

metalowy stojak-na-drewno-2

stojak-drewno-kominkowe-1

stojak-drewno-kominkowe

stojak-na-drewno-z-przykryciem

A to przykłady drewnianych stojaków na drewno kominkowe, które z powodzeniem możemy zrobić sami.

drewniany stojak na drewno kominkowe

drewniany stojak na drewno kominkowe

drewniany stojak na drewno kominkowe

Do zbudowania stojaków na drewno możemy wykorzystać pustaki fundamentowe, szalunkowe, zalewane betonem. Wystarczą dwa-trzy pustaki, sześć kantówek i stojak na drewno gotowy. Jeden pustak kosztuje około 6 zł, kantówki można mieć za darmo, np. jako pozostałość po budowie więc koszt stojaka będzie symboliczny. Po spaleni drewna możemy go złożyć, schować i czekać na kolejną dostawę drewna.

stojak na drewno z pustaków i kantówek

stojak na drewno z pustaków i kantówek

stojak na drewno z pustaków i kantówek

stojak na drewno z pustaków i kantówek

stojak na drewno z pustaków i kantówek

Stojak na drewno możemy zrobić ze starych palet. Jeśli mamy ich kilka, to wystarczy kilka gwoździ i gotowe.

stojak-na-drewno-z-palet

stojak-na-drewno-z-palet

Ostatecznie, stojak na drewno możemy kupić. W sprzedaży są gotowe, składane stojaki, które można łączyć i budować z nich potrzebnej wielkości moduły, w których ułożymy drewno kominkowe.

stojak-romanik-na-drewno

Kliknij i sprawdź, ile kosztuje ten stojak na drewno >>>>

stojak-na-drewno_kominkowe

Chcesz kupić taki stojak na drewno? To kliknij i zobacz ile musisz wydać na takie cudo >>>

wolfcraft-stojak-do-skladowania-drewna-kominkowego

5. Inne, znalezione w Internecie pomysły na przechowywanie drewna kominkowego.

Przeglądając Internet znalazłem kilka ciekawych pomysłów na przechowywanie drewna kominkowego. Niektóre z nich to całkiem ciekawe konstrukcje

Stojak na drewno do kominka

Na tych dwóch zdjęciach mamy stojak na drewno, w którym przechowamy grube, połupane szczapy drewna oraz drobne drewno na rozpałkę. Ciekawy projekt.

Stojak na drewno do kominka

Stojak na drewno do kominka

Stojak na drewno do kominka

Jak widzisz, sposobów na przechowywanie drewna kominkowego jest mnóstwo. Wystarczy tylko wybrać ten najbardziej nam odpowiadający. Można zbudować drewutnię, ułożyć drewno pod ścianą lub specjalną wiatą albo na stojakach zbudowanych z kantówek i pustaków szalunkowych. Ważne jest, aby było ono w przewiewnym miejscu, osłonięte od deszczu. Im więcej słońca i ciepła, tym lepiej.

Wiem, że ten wpis nie wyczerpuje w całości tematu. Każdy z was ma swój sposób na przechowywanie drewna do kominka. Może podzielicie się z innymi czytelnikami swoim pomysłem na składowanie drewna do kominka? Możecie wysłać mi zdjęcie a ja wstawię je do tego wpisu. Adres e-mail znajdziesz na stronie Współpraca.

Na koniec chciałem wam pokazać ciekawy patent. Kominek z szufladą, w której schowane jest drewno kominkowe. Potrzebujemy dorzucić do paleniska, otwieramy szufladę, wyjmujemy 2-3 kawałki, zamykamy szufladę, otwieramy kominek i dokładamy. Jeśli ktoś ceni sobie minimalizm, nie chce mieć koło kominka kosza z drewnem a nie chce biegać co chwilę po drewno do piwnicy to może zrobić sobie taki sprytny schowek.

kominek i szuflada na drewno

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress