Porównanie kosztów ogrzewania domu samym prądem i pompami ciepła. Pompa ciepła vs piec elektryczny z fotowoltaiką.

W tym wpisie chcę porównać koszty ogrzewania domu energią elektryczną. Pokażę, ile kosztuje ogrzewanie domu piecem elektrycznym C.O. i matami grzewczymi dla których część energii elektrycznej wyprodukuje instalacja fotowoltaiczna, oraz pompami ciepła. Zobaczysz, ile energii elektrycznej „spalą” te urządzenia i ile za ogrzewanie trzeba będzie w rzeczywistości zapłacić.

Wpis ten jest inspirowany komentarzami, jakie zostały dodane pod artykułem, w którym pokazuję, jakie są koszty ogrzewania naszego domu energią elektryczną – Ogrzewamy dom prądem – zobacz, ile to kosztuje i odpowiedz sobie na pytanie, czy warto ogrzewać dom energią elektryczną?

Kilku czytelników podało tam swoje koszty ogrzewania domu i postanowiłem porównać te wyniki. Dodatkowo kilku czytelników będzie podawać zużycie energii elektrycznej potrzebnej do ogrzewania swoich domów co tydzień i dzięki temu będę mógł aktualizować informacje raz w tygodniu za sezon grzewczy 2020/2021.

# Jakie domy ogrzewamy?

  1. Nasz dom ogrzewamy piecem elektrycznym firmy Kospel, model  EKCO.M3 o mocy maksymalnej 8 kW. Piec zasila wodne ogrzewanie podłogowe.  W trzech pomieszczeniach źródłem ciepła są maty grzewcze o mocach 2 x 1,7 kW i 2 kW. W jednym z tych pokoi wodna podłogówka jest wyłączona, w dwóch musi działać, żeby zasilanie do pętli grzewczych ogrzewało korytarz. Przepływy w tych dwóch pętlach ustawione są na około 1 l/min. Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana to 120 m2. Zbudowany z pustaków porotherm 25 cm. Ściany docieplone styropianem o grubości 20 cm. Podłoga ocieplona styropianem o łącznej grubości 21 cm. Strop docieplony wełną szklaną o grubości 35 cm. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Okna 3-szybowe. Ciepła woda przygotowywana jest przez pompę ciepła Ariston.  Więcej o swoim domu pisałem już we wpisie – Ogrzewanie domu kotłem elektrycznym i matami grzewczymi – koszty instalacji, koszty eksploatacji, zamiana kominka na kocioł elektryczny.  Pompę ciepła tez już opisałem – Pompa ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej – czy warto? Praktyczne informacje, koszty i porównanie z bojlerem elektrycznym.  Energię elektryczną pozyskujemy częściowo z instalacji fotowoltaicznej o mocy 9,52 kWp. Opisałem ją na blogu we wpisie Moja instalacja fotowoltaiczna, dane techniczne, szczegóły, uzyski energii elektrycznej.  Korzystam z taryfy G12W z Taurona. Mieszkam w Jastrzębiu-Zdroju. Temperatury jakie mam mieć w domu to 22 stopnie w ciągu dnia i 21 nocą.
  2. Drugi dom czytelnika Marka (imiennika :-)) jest w województwie Kujawsko-pomorskim ( okolice Bydgoszczy ), rejon Krajna. Dom zbudowany z Ytong 48 cm Energo – bez docieplenia – cała powierzchnia 256 m2 z garażem – nie ogrzewanym, wentylacja normalna grawitacyjna, taryfa zwykła G11 ENEA ( fakt ze stałą ceną do końca tego roku – także będzie trochę drożej w przyszłym ale nie znacząco ).
    Źródło ciepła to pompa gruntowa IVT 11 kW szwedzka ( 3 odwierty po 80 mb ), działa od X 2012. Instalacja C.O. to 217 m2 ogrzewania podłogowego ( 15 pomieszczeń ) – na dole 2,71 m wysokości, na piętrze 2,53 m – prawie 600 m3 kubatury. Temperatura na dole 23,2-23,7 u góry 22,0-22,5
  3. Trzeci dom zlokalizowany jest w okolicach Żywca. Powierzchnia 160 m2, zbudowany w latach 2003 – 2007, ze średnim dociepleniem. Dom ogrzewa powietrzna pompa ciepła Panasonic t-cap 9 kW. Wentylacja grawitacyjna. Temperatury jakie są w domu to 22-23 stopnie Celsjusza. Przygotowanie ciepłej wody użytkowej realizowane jest z innego źródła ciepła (druga pompa ciepła).

# Jakie koszty ponieśliśmy na instalacje C.O.?

  1. Koszty jakie poniosłem na instalację C.O. (bez podłogówki, bo ona była wcześniej) to: piec elektryczny C.O. +  maty + inne potrzebne elementy = 8000 zł, instalacja fotowoltaiczna 23 000 zł. Pompa ciepła do CWU to około 4000 zł Razem około 35 000 zł. Koszt rocznych przeglądów =  0 zł.
  2. Gruntowa pompa ciepła kosztowała 70 000 zł. Koszt rocznych przeglądów to 300 zł.
  3. Powietrzna pompa ciepła Panasonic t-cap wraz z montażem to koszt około 40 000 zł. Roczny koszt przeglądu pompy to około 100 zł.

# Jakie są koszty ogrzewania domów i podgrzewania ciepłej wody energią elektryczną?

Wpis ten powstał spontanicznie, dlatego dane szczegółowe dla swojego domu zbieram dopiero od połowy listopada. Wcześniejsze wartości są szacunkowe.

Ja widać, najwięcej energii „spaliła” nasza instalacja C.O. i CWU, czyli maty grzewcze, pompa ciepła Ariston i piec Kospel.  W październiku było to 200 kWh więcej niż w przypadku instalacji, w których źródłem ciepła są pompy. W listopadzie różnica była jeszcze większa. Najlepiej w tym zestawieniu wypada gruntowa pompa ciepła.

Zauważ również, że póki co dla domu z okolic Żywca mam tylko koszty ogrzewania, bez danych dotyczących podgrzewania ciepłej wody. Może w przyszłości to się zmieni.

W zestawieniu mamy 3 różne domy położone w różnych częściach Polski. Miarodajnym porównaniem jest koszt przypadający na 1 m2 powierzchni budynku.

Porównanie kosztów ogrzewania domów listopad 2020
Porównanie kosztów ogrzewania domów listopad 2020

 

Wykres kosztów ogrzewania domów energią elektryczną listopad 2020
Wykres kosztów ogrzewania domów energią elektryczną listopad 2020

Ogrzewając dom wyłącznie energią elektryczną w październiku i listopadzie zużyliśmy 1581 kWh, które są warte około 950 zł. Powietrzna pompa ciepła w tym samym czasie potrzebowała 1124 kWh energii elektrycznej. Najbardziej oszczędna była instalacja w której źródłem ciepła jest gruntowa pompa ciepła, która skonsumowała tylko 890 kWh energii elektrycznej, za którą trzeba było zapłacić około 530 zł.

Jeśli policzymy średni koszt przypadający na 1 m2 powierzchni domu, to gdybym swój dom ogrzewał gruntową pompą ciepła to rachunek wyniósłby średnio 147,60 zł za miesiąc, a gdyby to była powietrzna pompa ciepła, to kwota wzrosłaby do 253,20 zł. A że ogrzewam dom prądem to średnio za miesiąc zużywam prądu za 474,32 zł. Ale dzięki inwestycji w instalację fotowoltaiczną, póki co nie płacę za energię elektryczną wykorzystywaną do ogrzewania domu.

Gdyby nie instalacja fotowoltaiczna, to koszty ogrzewania samym prądem byłyby znaczące, ale czy aż tak wysokie? Na jak długo wystarczy darmowego prądu? Nie wiem. Przed sezonem grzewczym miałem w zapasie 2557 kWh energii elektrycznej, którą zamierzam wykorzystać na ogrzewanie. Za resztę zużytej energii będzie trzeba zapłacić. Szczegóły zużycia energii elektrycznej potrzebnej do ogrzewania w moim domu możesz sprawdzić we wpisie – Ogrzewanie domu kotłem elektrycznym i matami grzewczymi – koszty instalacji, koszty eksploatacji, zamiana kominka na kocioł elektryczny. Wpis aktualizuję co tydzień, podając bieżące zużycie energii.

Co ciekawe, na wykresie widać też, że przy spadku temperatury na zewnątrz, wydajność powietrznej pompy ciepła wyraźnie spada i koszty ogrzewania rosną. Im zimniej, tym mniej zysku z takiego urządzenia. Trzeba pamiętać, że opisywana pompa pracuje w najzimniejszym z opisywanych regionie Polski i musi się bardziej napracować, żeby ogrzać niemały i średnio docieplony dom.

Poniżej w tabeli przedstawiłem koszty inwestycyjne i koszty ogrzewania domów z wykorzystaniem energii elektrycznej. Kwoty obliczyłem zakładając, że 1 kWh kosztuje 0,60 zł. W tabeli uwzględniłem instalację PV.

Porównanie kosztów ogrzewania domów - z instalacja PV
Porównanie kosztów ogrzewania domów – z instalacja PV

 

Wykres kosztów ogrzewania domu energią elektryczną + PV listopad 2020
Wykres kosztów ogrzewania domu energią elektryczną + PV listopad 2020

 

Jak widać w powyższej tabeli i na wykresie, na razie najtaniej wychodzi ogrzewanie samym prądem pochodzącym z instalacji fotowoltaicznej. To zapewne się zmieni w kolejnych miesiącach, kiedy zrobi się chłodniej i ciepła trzeba będzie wyprodukować znacznie więcej a zgromadzony w sieci zapas energii się skończy.

Instalacja fotowoltaiczna ma jeszcze jedną zaletę. Wiosną i latem produkuje więcej energii niż potrzebujemy i nadwyżka magazynowana jest w sieci energetycznej a my przez 7 miesięcy w roku za prąd płacimy niewielkie kwoty(tylko opłaty stałe). W przypadku pomp ciepła rachunki za energię elektryczną są większe i urządzenie cały czas zużywa prąd, bo latem podgrzewa ciepłą wodę. Gdybyśmy chcieli porównać koszty pracy urządzeń to musielibyśmy zsumować rachunki z całego roku.

Gdyby nie instalacja PV to najkorzystniej byłoby ogrzewać dom gruntową pompą ciepła. Koszty ogrzewania i przygotowania CWU za ostatnie dwa miesiące są najniższe. Jeśli spojrzymy na cenę przypadającą na 1 m2 powierzchni domu, to wygląda to jeszcze korzystniej. Trzeba jednak pamiętać, że początkowe koszty inwestycyjne są największe spośród trzech porównywanych instalacji.

Na koniec zacytuję Miłosza, który mieszka koło Wrocławia i ogrzewa dom pelletem. Komentarz na blog wstawiony 30.11.2020 r :

„Ja spaliłem od 31 października do teraz (przed chwilą zerknąłem) 218 kilogramów. Czyli 196 zł :). Za cały październik 150 kilogramów czyli 135 zł. Razem 331 zł. Oczywiście w tym jest CWU. Pozdrawiam.”

A taki Miłosz ma dom:

„Dom 110 mkw. 15 cm białego styropianu, na poddaszu 23 cm wełny (18 + 5 cm na przekładkę), 10 okien trzyszybowych, jedne drzwi tarasowe, 15 cm styropianu w podłodze, 10 cm XPS na fundamentach, dwie pary drzwi zewnętrznych (kotłownia, wejście główne, metalowe ocieplone pianą). Wentylacja grawitacyjna, grzybki na dachu. (…)

W domu mam zwykły regulator pokojowy analogowy za 80 zł. Nastawiony na sztywno na 22,5. Kocioł się rozpala i gasi. Temperatura rzeczywista w domu 22.1 do 22.8″

Policzyłem i koszty ogrzewania domu Miłosza, przypadające na 1 m2 wynoszą średnio 1,50 zł za październik i listopad 2020 roku. Do tych kosztów trzeba dołożyć koszty przeglądów kominiarskich, które według prawa są obowiązkowe. To około 300 zł rocznie.

Trzeba pamiętać, że instalacje zasilane energią elektryczną są bezobsługowe. A kotłownia na pellet wymaga obsługi. Paliwo trzeba kupić, przywieźć do domu, mieć na niego miejsce. Potem trzeba uzupełniać zapas pelletu w zasobniku pieca, wynosić popiół i czyścić piec. Owszem, to nie to co przy węglu, ale kilkadziesiąt minut tygodniowo trzeba na te czynności poświęcić.

 

Jeśli chcesz śledzić, jak będą się zmieniały koszty ogrzewania domów w kolejnych tygodniach, to zapraszam do śledzenia tego wpisu. Jeśli polubisz stronę mojego bloga na Facebooku, to informacje o nowych wpisach i aktualizacji już istniejących pojawią się tam automatycznie.

Jeśli masz możliwość obliczania kosztów ogrzewania swojego domu w cyklach tygodniowych i chciałbyś podzielić się nimi z czytelnikami mojego bloga to bardzo chętnie dodam je do porównania.

Na koniec podrzucam link do ciekawego filmu, w którym są dokładnie policzone koszty ogrzewania prądem, gazem i pompami ciepła. Najciekawsze informacje są od 26 do 35 minuty filmu.

 

# Porównanie kosztów ogrzewania domów energią elektryczną i pompami ciepła – 06.12.2020 r.

Kolejny tydzień grzania za nami. Tydzień ciekawy, bo mieliśmy solidne mrozy i pogodę iście wiosenną. Przez kilka dni trzeba było ostro grzać a końcówka tygodnia pozwoliła na oszczędności. Poniżej przedstawiamy zużycie energii elektrycznej przez mój piec i maty grzewcze oraz pompy ciepła moich czytelników.

Tradycyjnie najmniej kosztowała praca gruntowej pompy ciepła a najwięcej prądu zużyło moje ogrzewanie elektryczne. Ale pamiętajcie, że koszty przy powietrznej pompie ciepła to tylko ogrzewanie, bez przygotowania ciepłej wody. Pozostałe dwie instalacje zawierają w kosztach również przygotowanie CWU. Mimo solidnych mrozów, mój wynik jest lepszy niż przed tygodniem ale nie eksperymentowałem już z nastawami pieca i tak jak ustawiłem, tak pracował.

Porównanie kosztów ogrzewania domów 06.12.2020
Porównanie kosztów ogrzewania domów 06.12.2020

# Porównanie kosztów ogrzewania domów energią elektryczną i pompami ciepła – 13.12.2020 r.

W minionym tygodniu niewiele się zmieniło w rankingu. Gruntowa pompa ciepła jest najoszczędniejszym urządzeniem grzewczym a moje maty i piec zasilane prądem, najmniej oszczędnym. Różnica w zużyciu energii to 130 kWh w ostatnim tygodniu. Gdyby przeliczać to na złotówki, to musiałbym za prąd zapłacić 80 zł więcej niż użytkownik gruntowej pompy ciepła.

Porównanie kosztów ogrzewania domów 13.12.2020
Porównanie kosztów ogrzewania domów 13.12.2020

 

# Porównanie kosztów ogrzewania domów energią elektryczną i pompami ciepła – 21.12.2020 r.

Kolejny tydzień sezonu grzewczego za nami. Poniżej przedstawiam porównanie kosztów ogrzewania naszych domów. Tradycyjnie najwięcej kWh zużyły moje urządzenia wykorzystujące tylko energię elektryczną do ogrzewania i przygotowania CWU. Pompy ciepła mogą pochwalić się lepszymi wynikami. Ale jak na razie, dzięki instalacji fotowoltaicznej, koszty ogrzewania samym prądem są zerowe. Co prawda zapas energii już się kończy, ale myślę, że do końca roku nie będę za ogrzewanie płacił ani złotówki.

Porównanie kosztów ogrzewania domów 21.12.2020
Porównanie kosztów ogrzewania domów 21.12.2020

 

# Porównanie kosztów ogrzewania domów energią elektryczną i pompami ciepła – 28.12.2020 r.

W ostatnim tygodniu niewiele się zmieniło. Z niecierpliwością czekam na koniec miesiąca, koniec roku, żeby zobaczyć, jakie będą koszty grzania w porównywanych domach.

Mój zapas prądu się kończy i od stycznia, jeśli nie będzie słonecznie, to za ogrzewanie będę musiał już płacić. Zobaczymy, jak wtedy będzie to wyglądało w porównaniu z kosztami ogrzewania pompami ciepła.

Jeśli ktoś analizuje te dane, to proszę, patrzcie na koszty ogrzewania 1 m2 budynku, bo one są najbardziej miarodajne. Podaję dane dla trzech różnych domów o różnych powierzchniach, zlokalizowanych w różnych częściach kraju i koszty będą się różnić. Jeśli chcesz zobaczyć, ile u Ciebie może kosztować ogrzewanie prądem a ile pompami ciepła to pomnóż powierzchnię swojego domu przez koszt ogrzewania 1 m2 , wyliczone dla każdego ze źródeł ciepła.

Porównanie kosztów ogrzewania domów 28.12.2020
Porównanie kosztów ogrzewania domów 28.12.2020

 

# Porównanie kosztów ogrzewania domów energią elektryczną i pompami ciepła – grudzień 2020.

 

Wszystko co dobre, szybko się kończy. W grudniu skończył się zapas kWh zgromadzony w sieci energetycznej i za prąd wykorzystany do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody będzie trzeba płacić. Grudzień był pochmurnym miesiącem, z małą ilością słońca co przełożyło się na spore zużycie energii elektrycznej w każdym z domów. Tradycyjnie już najmniejsze zużycie zanotowała gruntowa pompa ciepła a najwięcej energii potrzebowało moje ogrzewanie elektryczne. Porównując teoretyczne koszty, bez uwzględniania różnych taryf w jakich się rozliczamy i energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną widzimy, że ogrzewanie elektryczne jest dwukrotnie droższe niż ogrzewanie gruntową pompą ciepła. Praca powietrznej pompy ciepła jest niewiele tańsza od prostszego i tańszego w montażu ogrzewania elektrycznego.

Porównanie kosztów ogrzewania domów grudzień 2020
Porównanie kosztów ogrzewania domów grudzień 2020

Jeśli dodamy do obliczeń zysk jaki mam dzięki energii z instalacji fotowoltaicznej, to sytuacja zmienia się całkowicie. Okazuje się, że po pierwszych trzech miesiącach sezonu grzewczego to ogrzewanie elektryczne jest najtańsze w eksploatacji. W październiku i listopadzie nie zapłaciłem za energię elektryczną ani złotówki. Dopiero w grudniu będę musiał zapłacić za ogrzewanie niewielką kwotę. Przy założeniu jednej ceny energii dla wszystkich porównywanych domów, będzie to około 200 zł. Ale tak naprawdę jak rozliczam się w taryfie G12w i rzeczywisty koszt wyniesie około 150 zł. Dla celów porównawczych zakładam, że każdy z nas płaci za 1 kWh równe 60 groszy.

Porównanie kosztów ogrzewania domów grudzień 2020 wykres
Porównanie kosztów ogrzewania domów grudzień 2020 wykres

Oczywiście w kolejnych miesiącach sytuacja nieco się zmieni, bo nie mam już energii w magazynie i za to, co zużyje moje ogrzewanie elektryczne będę musiał płacić, ale liczę, że nie będzie tak źle. Dni są coraz dłuższe, może będzie więcej słońca i panele wyprodukują więcej prądu i rachunki za energię elektryczną nie będą horrendalnie wysokie.

 


Chcesz być informowany o nowych wpisach na moim blogu? Jeśli tak, zostaw swoje imię i adres e-mail.


 

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj inne:
Brykiet Drzewny Firmy PALLAP – Czy Warto?

Październik 2014 w kalendarzu. Sezon grzewczy za pasem. Czas pomyśleć o zakupach opału do kominka. Rok temu kupowałem wszystko, co było w sklepach, bo po...

Zamknij