W tym wpisie będę kontynuował opis pracy swojej instalacji fotowoltaicznej w roku 2021. Zastanawiałem się, czy kontynuować wpis z zeszłego roku czy dodać nowy i postanowiłem, że każdy rok będzie miał osobny wpis z danymi dotyczącymi pracy instalacji fotowoltaicznej.
# Kilka słów o naszej instalacji fotowoltaicznej.
Uruchomiłem swoją instalację fotowoltaiczną w listopadzie 2019 roku. Zaczynałem od 7 paneli a obecnie mam ich 35, każdy o mocy 280 kWp. Daje to razem 9,8 kWp mocy w panelach. Instalacja była rozbudowywana w 2020 i 2021 roku. Ostatni panel dołożyłem w lutym 2021 roku. Sercem naszej instalacji fotowoltaicznej są trójfazowe inwertery Huawei Sun2000 o mocy 4kW i 5kW. Panele mam skierowane na południe i zachód. Szczegóły dotyczące naszej instalacji oraz uzyski w roku 2020 możesz sprawdzić, czytając wpis : Moja instalacja fotowoltaiczna, dane techniczne, szczegóły, uzyski energii elektrycznej.
# Plany na rok 2021 ( już zrealizowane :-)).
Po całym roku pracy instalacji fotowoltaicznej okazało się, że zamontowany inwerter o mocy 5 kW działa bez zarzutów, ale latem dużo energii tracimy, ponieważ nie jest on w stanie przyjąć i wysłać do sieci energetycznej całej energii jaka jest produkowana przez panele (pierwotnie instalacja miała mieć moc około 6 kWp). Wiosną 2021 roku chciałbym zamontować drugi inwerter o mocy 4 lub 5 kW, który pozwoli na pełne wykorzystanie wszystkich kWh, jakie zostaną wyprodukowane przez panele. Dodatkowo mam jeszcze miejsce na dachu, więc dorzucę 1 lub 2 panele, żeby zwiększyć moc instalacji i zbliżyć się maksymalnie do 10 kWp.
# Produkcja energii elektrycznej – styczeń 2021.
Styczeń był kiepski jeśli chodzi o produkcję energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne. Było zimno, spadł śnieg i wynik jest rozczarowujący.
Instalacja fotowoltaiczna wyprodukowała tylko 160,22 kWh energii elektrycznej. Z tego 75 kWh zostało przesłane do sieci energetycznej a reszta wykorzystana w domu. Rok temu w styczniu instalacja, która miała mniejszą moc wyprodukowała 240 kWh energii elektrycznej.
Jak widać na wykresie z inwertera, przez 8 dni energia z paneli nie płynęła bo były zasypane śniegiem i promienie słonecznie do nich nie docierały. Panele mam na dachu więc o odśnieżaniu ich nawet nie myślałem.
Mam nadzieję, że w lutym będzie więcej słonecznych dni i produkcja energii będzie lepsza, bo jak na razie to jest lipa. Jestem na minusie i rachunek za energię elektryczną za styczeń będzie wysoki.
W styczniu z sieci energetycznej pobraliśmy 2218 kWh energii elektrycznej. Ogrzewamy dom prądem i stąd taki wynik. O kosztach ogrzewania domu energią elektryczną możesz poczytać we wpisie:




# Produkcja energii elektrycznej – luty 2021.
Dziwny miesiąc za nami. Połowa zimowa, połowa wiosenna. Przez dziesięć dni lutego (7-17.02) instalacja praktycznie nie produkowała energii elektrycznej ponieważ panele były zasypane śniegiem. Dopiero ostatni tydzień minionego miesiąca pozwolił na niewielkie odrobienie strat. W lutym ( dokładnie 20.02.2021) udało mi się dołożyć jeszcze jeden panel na dach i dokupić drugi inwerter więc teraz już nie będę tracił cennych kWh w słoneczne dni.

W lutym instalacja wyprodukowała prawie 320 kWh energii elektrycznej, z czego ponad 40% wykorzystałem w domu a resztę wysłałem do sieci energetycznej. W tym samym czasie z sieci pobraliśmy prawie 2000 kWh. No cóż, ogrzewanie elektryczne musi swoje zużywać, a pierwsza połowa lutego to była prawdziwa zima.


