Instalacja fotowoltaiczna 10 kWp – produkcja energii elektrycznej w roku 2021

W tym wpisie będę kontynuował opis pracy swojej instalacji fotowoltaicznej w roku 2021. Zastanawiałem się, czy kontynuować wpis z zeszłego roku czy dodać nowy i postanowiłem, że każdy rok będzie miał osobny wpis z danymi dotyczącymi pracy instalacji fotowoltaicznej.

# Kilka słów o naszej instalacji fotowoltaicznej.

Uruchomiłem swoją instalację fotowoltaiczną w listopadzie 2019 roku. Zaczynałem od 7 paneli a obecnie mam ich 35, każdy o mocy 280 kWp. Daje to razem 9,8 kWp mocy w panelach. Instalacja była rozbudowywana w 2020 i 2021 roku. Ostatni panel dołożyłem w lutym 2021 roku. Sercem naszej instalacji fotowoltaicznej są trójfazowe inwertery Huawei Sun2000 o mocy 4kW i  5kW. Panele mam skierowane na południe i zachód. Szczegóły dotyczące naszej instalacji oraz uzyski w roku 2020 możesz sprawdzić, czytając wpis : Moja instalacja fotowoltaiczna, dane techniczne, szczegóły, uzyski energii elektrycznej.

# Plany na rok 2021 ( już zrealizowane :-)).

Po całym roku pracy instalacji fotowoltaicznej okazało się, że zamontowany inwerter o mocy 5 kW działa bez zarzutów, ale latem dużo energii tracimy, ponieważ nie jest on w stanie przyjąć i wysłać do sieci energetycznej całej energii jaka jest produkowana przez panele (pierwotnie instalacja miała mieć moc około 6 kWp). Wiosną 2021 roku chciałbym zamontować drugi inwerter o mocy 4 lub 5 kW, który pozwoli na pełne wykorzystanie wszystkich kWh, jakie zostaną wyprodukowane przez panele. Dodatkowo mam jeszcze miejsce na dachu, więc dorzucę 1 lub 2 panele, żeby zwiększyć moc instalacji i zbliżyć się maksymalnie do 10 kWp.

# Produkcja energii elektrycznej – styczeń 2021.

Styczeń był kiepski jeśli chodzi o produkcję energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne. Było zimno, spadł śnieg i wynik jest rozczarowujący.

Instalacja fotowoltaiczna wyprodukowała tylko 160,22 kWh energii elektrycznej. Z tego 75 kWh zostało przesłane do sieci energetycznej a reszta wykorzystana w domu. Rok temu w styczniu instalacja, która miała mniejszą moc wyprodukowała 240 kWh energii elektrycznej.

Jak widać na wykresie z inwertera, przez 8 dni energia z paneli nie płynęła bo były zasypane śniegiem i promienie słonecznie do nich nie docierały. Panele mam na dachu więc o odśnieżaniu ich nawet nie myślałem.

Mam nadzieję, że w lutym będzie więcej słonecznych dni i produkcja energii będzie lepsza, bo jak na razie to jest lipa. Jestem na minusie i rachunek za energię elektryczną za styczeń będzie wysoki.

W styczniu z sieci energetycznej pobraliśmy 2218 kWh energii elektrycznej. Ogrzewamy dom prądem i stąd taki wynik. O kosztach ogrzewania domu energią elektryczną możesz poczytać we wpisie:

Ogrzewamy dom prądem – zobacz, ile to kosztuje i odpowiedz sobie na pytanie, czy warto ogrzewać dom energią elektryczną?

Ilość prądu styczeń 2021 - Tauron
Ilość prądu styczeń 2021 – Tauron

 

Ilość energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną, styczeń 2021 r.
Ilość energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną, styczeń 2021 r.
Energia wyprodukowana przez instalację PV, styczeń 2021 r.
Energia wyprodukowana przez instalację PV, styczeń 2021 r.
Energia wyprodukowana przez instalację PV, styczeń 2021 r. wykres
Energia wyprodukowana przez instalację PV, styczeń 2021 r. wykres

 

# Produkcja energii elektrycznej – luty 2021.

 

Dziwny miesiąc za nami. Połowa zimowa, połowa wiosenna. Przez dziesięć dni lutego (7-17.02) instalacja praktycznie nie produkowała energii elektrycznej ponieważ panele były zasypane śniegiem. Dopiero ostatni tydzień minionego miesiąca pozwolił na niewielkie odrobienie strat. W lutym ( dokładnie 20.02.2021) udało mi się dołożyć jeszcze jeden panel na dach i dokupić drugi inwerter więc teraz już nie będę tracił cennych kWh w słoneczne dni.

Ilość energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną, luty 2021 r.
Ilość energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną, luty 2021 r.

 

W lutym instalacja wyprodukowała prawie 320 kWh energii elektrycznej, z czego ponad 40% wykorzystałem w domu a resztę wysłałem do sieci energetycznej. W tym samym czasie z sieci pobraliśmy prawie 2000 kWh. No cóż, ogrzewanie elektryczne musi swoje zużywać, a pierwsza połowa lutego to była prawdziwa zima.

 

Energia wyprodukowana przez instalację PV, luty 2021 r.
Energia wyprodukowana przez instalację PV, luty 2021 r.

 

 

Energia wyprodukowana przez instalację PV, luty 2021 r. wykres
Energia wyprodukowana przez instalację PV, luty 2021 r. wykres

 

Dane Tauron luty 2021
Dane Tauron luty 2021

 

# Produkcja energii elektrycznej – marzec 2021.

Marzec 2021 roku to pierwszy pełny miesiąc z dwoma inwerterami pracującymi w instalacji. Muszę przyznać, że wynik produkcji w tym miesiącu robi wrażenie. Były dni, gdzie moc maksymalna wychodząca z obu inwerterów dochodziła do 8 kW. Wcześniej, przy jednym inwerterze było to maksymalnie 5,5 kW. Różnicę widać od razu. W marcu było kilka dni z piękną, słoneczną pogodą i produkcja dzienna wynosiła ponad 40 kWh, a jak na marzec to wynik rewelacyjny. Panele mam rozłożone na dachu, i skierowane na południe (18 paneli) i zachód (17 paneli). Każdy z inwerterów jest podłączony do innej części paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu będę mógł porównać, która strona jest lepsza pod względem produkcji. Na ten moment zauważyłem, że południowa strona zaczyna pracować wcześniej i szybciej osiąga swoje maksimum produkcji. Kiedy energii z paneli skierowanych na południe jest coraz mnie, wtedy strona zachodnia się rozkręca i prąd płynie z tych panel aż do zachodu słońca. W marcu więcej słonecznych kWh wyprodukowały panele skierowane na południe.

Ilość energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną, strona południowa marzec 2021 r.
Ilość energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną, strona południowa marzec 2021 r.

 

Ilość energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną, strona zachodnia marzec 2021 r.
Ilość energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną, strona zachodnia marzec 2021 r.

W marcu instalacja wyprodukowała 797 kWh energii elektrycznej. Auto konsumpcja wyniosła 293 kWh, czyli 36 % tego, co zostało wyprodukowane. Do sieci energetycznej przekazałem ponad 500 kWh, które pomniejszą znacznie rachunek za energię elektryczną za marzec.

Energia wyprodukowana przez instalację PV, marzec 2021 r.
Energia wyprodukowana przez instalację PV, marzec 2021 r.

 

Energia wyprodukowana przez instalację PV, marzec 2021 r. wykres
Energia wyprodukowana przez instalację PV, marzec 2021 r. wykres

Ponieważ ogrzewam dom energią elektryczną, to jeszcze w marcu sporo energii pobrałem z sieci energetycznej bo zdarzały się chłodniejsze dni i ogrzewanie musiało pracować. Ostatnie dwa dni marca były ciepłe i słoneczne i od razu widać to na wykresie. Więcej energii do sieci wysłałem niż z sieci pobrałem. Mam nadzieję, że w kwietniu zacznę już zbierać cenne kWh na kolejną zimę i przez najbliższe 6 miesięcy produkcja energii będzie większa niż pobór energii z sieci.

Dane eLicznik Tauron marzec 2021
Dane e-Licznik Tauron marzec 2021

 

# Produkcja energii elektrycznej – kwiecień 2021.

Rok temu kwiecień był rekordowy, jeśli chodzi o uzysk energii z fotowoltaiki. W tym roku jest gorzej. I to mimo rozbudowy instalacji fotowoltaicznej. A na domiar złego trzeba było grzać i zamiast zacząć budować zapas energii elektrycznej na kolejną zimę, będziemy mieli niewielką dopłatę za energię elektryczną.

 

Ilość energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną, kwiecień 2021 r.
Ilość energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną, kwiecień 2021 r.

W kwietniu 2021 roku instalacja wyprodukowała 922 kWh energii elektrycznej. Rok temu było ponad 1 MW. W nowej wersji aplikacji FusionSolar mamy także informację o „wydajności” instalacji i produkcji z 1 kWp. W kwietniu było to 94,10 kWh/kWp.

Ponieważ w kwietniu trzeba było grzać, to sporo energii pobraliśmy z sieci, ponad 1000 kWh. Na szczęście sporo energii, głównie pod koniec kwietnia udało się wpompować do sieci energetycznej i dzięki temu rachunek nie będzie aż tak wysoki. Ale po czterech miesiącach tego dziwnego roku nadal jesteśmy na minusie, jeśli chodzi o bilans energii wysłanej/pobranej z sieci energetycznej.

Na szczęście zrobiło się już cieplej i jest szansa, że w maju będziemy już na plusie i zaczniemy „zbierać” kWh na kolejną zimę. Czy tak się stanie i w maju będziemy mieli dużo słonecznych dni? Czas pokaże.

Energia wyprodukowana przez instalację PV i pobrana z sieci
Energia wyprodukowana przez instalację PV i pobrana z sieci

 

Energia wyprodukowana przez instalację PV i pobrana z sieci -wykres.
Energia wyprodukowana przez instalację PV i pobrana z sieci – wykres.

 


Jeśli uważasz, że ten wpis jest ciekawy i wartościowy, to doceń moją pracę i postaw mi kawę. Kwota symboliczna, a dla mnie będzie to motywacja do dalszej pracy nad wartościowymi wpisami.

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj inne:
Rozpałka w żelu
Rozpałka do kominka/grilla w żelu – obiektywna opinia.

Od ponad trzech lat uczę się palić w kominku. Testuję brykiety, opisuję moje spostrzeżenia i podpowiadam Wam, jak ułożyć paliwo w kominku, żeby paliło się...

Zamknij