Instalacja fotowoltaiczna 10 kWp – produkcja energii elektrycznej w roku 2021

W tym wpisie będę kontynuował opis pracy swojej instalacji fotowoltaicznej w roku 2021. Zastanawiałem się, czy kontynuować wpis z zeszłego roku czy dodać nowy i postanowiłem, że każdy rok będzie miał osobny wpis z danymi dotyczącymi pracy instalacji fotowoltaicznej.

# Kilka słów o naszej instalacji fotowoltaicznej.

Uruchomiłem swoją instalację fotowoltaiczną w listopadzie 2019 roku. Zaczynałem od 7 paneli a obecnie mam ich 35, każdy o mocy 280 kWp. Daje to razem 9,8 kWp mocy w panelach. Instalacja była rozbudowywana w 2020 i 2021 roku. Ostatni panel dołożyłem w lutym 2021 roku. Sercem naszej instalacji fotowoltaicznej są trójfazowe inwertery Huawei Sun2000 o mocy 4kW i  5kW. Panele mam skierowane na południe i zachód. Szczegóły dotyczące naszej instalacji oraz uzyski w roku 2020 możesz sprawdzić, czytając wpis : Moja instalacja fotowoltaiczna, dane techniczne, szczegóły, uzyski energii elektrycznej.

# Plany na rok 2021 ( już zrealizowane :-)).

Po całym roku pracy instalacji fotowoltaicznej okazało się, że zamontowany inwerter o mocy 5 kW działa bez zarzutów, ale latem dużo energii tracimy, ponieważ nie jest on w stanie przyjąć i wysłać do sieci energetycznej całej energii jaka jest produkowana przez panele (pierwotnie instalacja miała mieć moc około 6 kWp). Wiosną 2021 roku chciałbym zamontować drugi inwerter o mocy 4 lub 5 kW, który pozwoli na pełne wykorzystanie wszystkich kWh, jakie zostaną wyprodukowane przez panele. Dodatkowo mam jeszcze miejsce na dachu, więc dorzucę 1 lub 2 panele, żeby zwiększyć moc instalacji i zbliżyć się maksymalnie do 10 kWp.

# Produkcja energii elektrycznej – styczeń 2021.

Styczeń był kiepski jeśli chodzi o produkcję energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne. Było zimno, spadł śnieg i wynik jest rozczarowujący.

Instalacja fotowoltaiczna wyprodukowała tylko 160,22 kWh energii elektrycznej. Z tego 75 kWh zostało przesłane do sieci energetycznej a reszta wykorzystana w domu. Rok temu w styczniu instalacja, która miała mniejszą moc wyprodukowała 240 kWh energii elektrycznej.

Jak widać na wykresie z inwertera, przez 8 dni energia z paneli nie płynęła bo były zasypane śniegiem i promienie słonecznie do nich nie docierały. Panele mam na dachu więc o odśnieżaniu ich nawet nie myślałem.

Mam nadzieję, że w lutym będzie więcej słonecznych dni i produkcja energii będzie lepsza, bo jak na razie to jest lipa. Jestem na minusie i rachunek za energię elektryczną za styczeń będzie wysoki.

W styczniu z sieci energetycznej pobraliśmy 2218 kWh energii elektrycznej. Ogrzewamy dom prądem i stąd taki wynik. O kosztach ogrzewania domu energią elektryczną możesz poczytać we wpisie:

Ogrzewamy dom prądem – zobacz, ile to kosztuje i odpowiedz sobie na pytanie, czy warto ogrzewać dom energią elektryczną?

Ilość prądu styczeń 2021 - Tauron
Ilość prądu styczeń 2021 – Tauron

 

Ilość energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną, styczeń 2021 r.
Ilość energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną, styczeń 2021 r.
Energia wyprodukowana przez instalację PV, styczeń 2021 r.
Energia wyprodukowana przez instalację PV, styczeń 2021 r.
Energia wyprodukowana przez instalację PV, styczeń 2021 r. wykres
Energia wyprodukowana przez instalację PV, styczeń 2021 r. wykres

 

# Produkcja energii elektrycznej – luty 2021.

 

Dziwny miesiąc za nami. Połowa zimowa, połowa wiosenna. Przez dziesięć dni lutego (7-17.02) instalacja praktycznie nie produkowała energii elektrycznej ponieważ panele były zasypane śniegiem. Dopiero ostatni tydzień minionego miesiąca pozwolił na niewielkie odrobienie strat. W lutym ( dokładnie 20.02.2021) udało mi się dołożyć jeszcze jeden panel na dach i dokupić drugi inwerter więc teraz już nie będę tracił cennych kWh w słoneczne dni.

Ilość energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną, luty 2021 r.
Ilość energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną, luty 2021 r.

 

W lutym instalacja wyprodukowała prawie 320 kWh energii elektrycznej, z czego ponad 40% wykorzystałem w domu a resztę wysłałem do sieci energetycznej. W tym samym czasie z sieci pobraliśmy prawie 2000 kWh. No cóż, ogrzewanie elektryczne musi swoje zużywać, a pierwsza połowa lutego to była prawdziwa zima.

 

Energia wyprodukowana przez instalację PV, luty 2021 r.
Energia wyprodukowana przez instalację PV, luty 2021 r.

 

 

Energia wyprodukowana przez instalację PV, luty 2021 r. wykres
Energia wyprodukowana przez instalację PV, luty 2021 r. wykres

 

Dane Tauron luty 2021
Dane Tauron luty 2021

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj inne:
Budowa domu, wybór ogrzewania, dylematy inwestora.

Ten wpis jest kolejnym z cyklu wpisów, w których staram się odpowiadać na pytania przesłane przez czytelników bloga. Otrzymuję coraz więcej pytań i próśb o...

Zamknij