Ile Prądu Zużywa Laptop i Ile To Kosztuje?

Laptop czyli przenośny komputer, który może jakiś czas pracować bez podłączenia do sieci elektrycznej to urządzenie, które może spotkać praktycznie wszędzie. W domach, w kawiarniach, parkach, pociągach, autobusach i wszędzie tam, gdzie są ludzie. To sprzęt, który na dobre zagościł w naszych plecakach i torbach. Mówiło się kiedyś, że laptopy zostaną wyparte przez tablety, ale jak osobiście w to nie wierzę, bo o wiele wygodniej pracuje się na laptopie niż tablecie. Zakładam, że jeśli czytasz ten wpis, to używasz laptopa. A czy wiesz, ile energii elektrycznej potrzebuje do pracy, ile prądu pobiera kiedy się uruchamia a ile, kiedy akumulator musi się naładować? Jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztuje praca laptopa, to musisz przeczytać ten wpis do końca.

 

Ile prądu zużywa laptopSmartfon, tablet, laptop to dzisiaj podstawowe narzędzia do pracy i zabawy. Tradycyjne komputery PC odchodzą już do lamusa. Z trzech wymienionych, najwygodniej, moim zdaniem, pracuje się na laptopie. Ekran, klawiatura, długa praca na baterii, czego chcieć więcej.

Ponieważ mój blog porusza między innymi tematykę pieniędzy, oszczędzania i rozważnego planowania wydatków to tym razem powiem wam, ile prądu pobiera laptop i ile kosztuje korzystanie z niego na co dzień. Odpowiem również na pytanie, jak ograniczyć koszty energii elektrycznej związane z pracą notebooka i dlaczego warto odłączać komputer od sieci elektrycznej, kiedy z niego nie korzystamy.

Wszystkie pomiary wykonałem dla laptopa Lenovo T430u, na którym pracuję. W waszych domach mogą być notebooki, które pobierają mniej lub więcej energii, niż mój komputer, dlatego w poniższych obliczeniach proszę uwzględnić odpowiedni margines błędu.

W sporej części domów laptopy podłączone są do sieci elektrycznej przez cały czas. Czy na nich pracujemy, czy nie, prąd z gniazdka płynie. Nawet kiedy zamkniemy ekran komputera i przejdzie on w tryb uśpienia, to i tak płacimy za jego pracę.

Mój komputer w trybie uśpienia pobiera 0,014 A prądu czyli 2,4 W mocy. To niby niewiele, ale jeśli zostawimy go w takim stanie na wiele godzin, to rachunek za zużytą energię elektryczną co nieco wzrośnie zupełnie niepotrzebnie.

 

Jak widzisz na powyższych zdjęciach, pomiary poboru prądu przez mój laptop prowadziłem przez ponad 14 i pół godziny. Czyli mniej więcej od czasu kiedy kładziemy się spać, do chwili, kiedy wracamy z pracy. Przez te kilkanaście godzin komputer skonsumował 0,03 kWh energii elektrycznej. Przy założeniu, że 1 kWh kosztuje 60 groszy, praca laptopa w trybie uśpienia przez ponad 14 godzin kosztowała mnie 2 grosze. 

Jeśli laptop będzie podłączony do prądu cały czas i przez te kilkanaście godzin będzie w trybie uśpienia, to miesięcznie zużyje około 1 kWh energii elektrycznej, co będzie mnie kosztować 0,60 zł.

SONY DSC
Zużycie prądu, 0,03 kWh.

Podłączony niepotrzebnie do sieci laptop w ciągu miesiąca zużyje tyle energii, ile potrzebuje zmywarka na jedno mycie naczyń.

Roczny koszt drzemki laptopa to około 7,2 zł. 

Te kilka złotych możemy zaoszczędzić, jeśli będziemy odłączać komputer od zasilania w czasie kiedy z niego nie korzystamy.

Kiedy włączyłem komputer, to ilość pobieranej przez niego energii znacznie wzrosła. Najwięcej prądu laptop pobierał w chwili uruchamiania się. Było to około 0,2 A czyli około 50 W. Ten stan trwał przez kilka minut, do chwili wystartowania systemu operacyjnego

Maksymalny pobór prądu przez laptop
Maksymalny pobór prądu przez laptop.

Kiedy już komputer uruchomił się, ilość pobieranej przez niego energii obniżyła się mniej więcej o połowę i zmieniała się w zależności od obciążenia komputera. Średnio było to około 30 Watów.

Pobór prądu podczas normalnej pracy laptopa
Pobór prądu podczas normalnej pracy laptopa

 

Muszę zaznaczyć, że nie uruchamiałem żadnych gier, nie oglądałem filmów. Po prostu przeglądałem strony internetowe i korzystałem z programów biurowych MsOffice. Podejrzewam, że gdybym obciążył komputer jakąś grą, to pobór prądu znacznie by wzrósł.

Załóżmy, że laptop pracuje „normalnie” przez 10 godzin dziennie, przez 30 dni w miesiącu. Załóżmy też, że pobiera średnio 30 Watów mocy. Przy cenie 60 groszy za 1 kWh, miesięczny koszt pracy komputera wyniesie 5,4 zł. 

W ciągu miesiąca laptop zużyje do pracy 9 kWh energii, a w trybie uśpienia 1 kWh. Czyli wyciągnięcie wtyczki z gniazdka po zakończeniu pracy przed komputerem pozwoli na oszczędności rzędu 10 %.

Koszty pracy laptopa

Jeśli dodamy do tego 0,6 zł, które zapłacimy za zasilanie laptopa w trybie uśpienia, to w miesięcznym rachunku za energię elektryczną 6 zł to koszt pracy notebooka.

Rocznie, za korzystanie z laptopa, podłączonego do gniazdka elektrycznego przez cały czas zapłacimy co najmniej 72 zł. 

Jeśli w domu mamy więcej niż jeden laptop, to tą sumę musimy pomnożyć odpowiednią ilość razy.

Trzeba również wziąć pod uwagę, że jeśli laptop służy do grania lub oglądania filmów, to zużyje więcej energii, za którą trzeba będzie więcej zapłacić.

Co zrobić, żeby ograniczyć koszty korzystania z laptopa w domu?

Laptop, podobnie jak każde inne urządzenie, które podłączymy do sieci elektrycznej, pobiera prąd, za który musimy zapłacić. Aby ograniczyć koszty korzystania z laptopa należy:

  • wyłączać komputer i wyłączać zasilacz z gniazdka, kiedy nie korzystamy  z komputera
  • ograniczyć czas pracy na laptopie
  • wyłączać wszystkie aplikacje, z których nie korzystamy w danej chwili, ponieważ obciążają one komputer, który pobiera więcej energii elektrycznej
  • jeśli to możliwe, jeśli rozliczamy się z zakładem energetycznym w dwóch taryfach, to można w godzinach, kiedy prąd jest droższy, pracować na energii zgromadzonej w baterii komputera i ładować go wtedy, kiedy prąd kosztuje mniej
  • w ekstremalnym przypadku można zabierać z pracy komputer z naładowaną baterią i pracować na nim w domu tak długo, jak długo mamy energię w akumulatorze. Po jej wyczerpaniu, odkładamy komputer i ładujemy go w pracy.
  • włączyć w komputerze w Opcjach zasilania, oszczędny plan zasilania laptopa. Wtedy komputer sam będzie wyłączał aplikacje i usługi z których w danej chwili nie korzysta, oszczędzając tym samym energię i nasze pieniądze. Przy pracy na baterii, czas działania laptopa znacznie się wydłuży jeśli włączymy ten tryb zasilania.

plan zasilania

  • możemy też co nieco zmniejszyć jasność podświetlania matrycy monitora. Nie jest tajemnicą, że sporo energii zużywane jest na zasilanie podświetlenia ekranu.

 

Podsumowując mogę powiedzieć, że laptop nie zużywa zbyt dużo energii, przynajmniej ten, z którego korzystam. Zawsze jednak może być lepiej. Jeśli tylko będziemy korzystali z komputera rozsądnie, wyłączali go, kiedy z niego nie korzystamy i odłączali zasilacz z gniazdka, to miesięcznie oszczędzimy co najmniej kilkadziesiąt groszy, a rocznie kilka do kilkunastu złotych. Może to niewiele, ale tak czy inaczej, to pieniądze zmarnotrawione, wydane bez sensu. Tylko mądre, rozsądne i skierowane na oszczędzanie korzystanie z dobrodziejstw techniki pomoże nam zmniejszyć rachunki za energię elektryczną i powiększyć kwotę zgromadzonych oszczędności. A że cena energii elektrycznej stale rośnie, to dzisiejsze kilkadziesiąt groszy za rok może stać się już kilkoma złotymi. Jeśli już teraz wyrobimy w sobie dobre nawyki i nie będziemy wydawać pieniędzy bez sensu, podwyżki cen energii nie będą dla nas aż tak odczuwalne.

Pisząc ten wpis korzystałem z przygotowanego przeze mnie i opisanego na blogu w poście „Ile prądu zużywa opiekacz” arkusza Excel, który pozwala na obliczenie kosztów pracy urządzenia elektrycznego. Ten i inne praktyczne i pomocne arkusze Excel możesz otrzymać zupełnie za darmo, jeśli tylko zapiszesz się na newsletter mojego bloga.

Pomiarów dokonałem prostym i tanim watomierzem. Jeśli chcesz nabyć takie urządzenie i samodzielnie sprawdzać, ile prądu pobierają urządzenia elektryczne w twoim domu, to szeroką ich ofertę znajdziesz na tej stronie.

Ja, gdybym miał drugi raz wybierać watomierz, to kupiłbym dokładnie ten model. Ma atrakcyjną cenę, duży, czytelny wyświetlacz i zbiera dobre opinie.

Jeśli w domu masz sieć Wifi, którą udostępnia twój router, to na pewno zainteresują Cię obliczenia kosztów pracy tego urządzenia. Możesz o tym przeczytać we wpisie na moim blogu. 

A czy Ty wiesz, ile złotych miesięcznie dorzuca do rachunku na prąd Twój komputer?

 


Jeśli uważasz, że ten wpis jest ciekawy i wartościowy, to doceń moją pracę i postaw mi kawę. Kwota symboliczna, a dla mnie będzie to motywacja do dalszej pracy nad wartościowymi wpisami.

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress