Budowa domu – wybór projektu czyli dom dopasowany do naszych potrzeb i możliwości

O swoim nowym, pięknym domu jednorodzinnym marzą tysiące, o ile nie miliony ludzi na całym świecie. Każdy z nich chce mieć zielony trawnik, taras, ciszę i swój kawałek świata, w którym nikt nie będzie mu przeszkadzał. Własny raj na ziemi. Aby spełnić to marzenie, potrzebny jest dom, który będzie funkcjonalny, dopasowany do potrzeb jego mieszkańców, komfortowy i tani w eksploatacji. A nie każdy taki jest.

Pisałem już, że budowę domu należy zacząć w głowie. Powinniśmy wziąć kartkę papieru, wypisać marzenia i wymagania, jakie stawiamy przed przyszłym miejscem do życia. Najlepszą metodą na osiągnięcie projektu domu idealnego są wspólne konsultacje z rodziną. Każdy może opisać i zaplanować swój ulubiony kąt i nakreślić  szkic domu, który będziemy chcieli stworzyć. Szukając idealnego projektu domu jednorodzinnego, który będzie odpowiadał naszym wymaganiom musimy wziąć pod uwagę wiele aspektów, nie tylko plany i marzenia. Ważne aby uwzględnić nasze dochody i wielkość rodziny.

dom jednorodzinnyJeśli mamy liczną rodzinę, powinniśmy zbudować dom odrobinę większy, tak żeby każdy miał swój pokój. Pamiętajmy jednak, ze dzieci szybko rosną i wyfruwają z gniazda. Rodzi się więc pytanie – co zrobimy z tak dużym i pustym już domem w przyszłości? Czy aby na pewno każdy musi mieć swój własny przestronny pokój? Wszystkie te aspekty trzeba przemyśleć powoli i spokojnie, gdyż budowa domu to w większości inwestycja na całe życie.

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że dla 3-4 osobowej rodziny optymalny dom powinien mieć od 100 do 150 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Można w nim spokojnie wygospodarować miejsce na trzy sypialnie, dużą łazienkę, kuchnię, salon, garderobę i miejsce do pracy. Układ pomieszczeń powinien być wyraźnie podzielony na strefę dzienną i nocną. W tej pierwszej mieszkańcy będą spędzać najwięcej czasu, w tej drugiej odpoczywać. Dzięki przemyślanemu układowi pomieszczeń domownicy nie będą sobie wzajemnie przeszkadzać.

Podział taki łatwiej jest zrealizować w domu z użytkowym poddaszem. Na parterze organizujemy strefę dzienną, a na poddaszu planujemy sypialnie i miejsce do wypoczynku. Kolejną zaletą tego podziału jest to, że goście, którzy nas odwiedzą nie będą zaglądać do naszej sypialni, bo zazwyczaj przyjmujemy ich w salonie, który jest częścią strefy dziennej.

Dom z użytkowym poddaszem, jest tani, szybki w budowie, funkcjonalny i łatwy do urządzenia. Z zewnątrz wygląda ładnie i elegancko, a jego wnętrza tworzą komfortowe i przytulne miejsce do życia. Dodatkowo, przy niewielkich nakładach finansowych projekt domu parterowego możemy zmienić w dom energooszczędny lub pasywny. Zwarta bryła, proste kształty, możliwość podpiwniczenia i bezpośrednie wyjście na taras to zalety nie do przecenienia. Minusem takiego budynku są m.in. schody, które mogą być niebezpieczne dla małych dzieci i trudne do pokonania dla osób starczych. Dlatego, jeśli w naszym domu mają kiedyś mieszkać osoby w podeszłym wieku, warto pomyśleć czy nie wybudować domu parterowego w którym brak jest schodów. Przykład taniego w budowie, funkcjonalnego domu z użytkowym poddaszem znajdziesz na tej stronie

dom parterowyDom parterowy to świetne rozwiązanie dla Inwestorów, którym zależy na szybkiej budowie. Strefa dzienna i nocna znajdują się na jednym poziomie, więc trudniejszym zadaniem zdaje się oddzielenie ich od siebie. Jednak dokładne i przemyślane rozplanowanie pozwoli cieszyć się komfortem codziennego użytkowania. Ogromnym plusem projektów domów parterowych jest ich ogrzewanie – często wystarczy kominek i ogrzewanie podłogowe. Nie trzeba prowadzić instalacji na poddasze, montować kaloryferów i wykańczać skosów dachu. Wystarczy solidnie zaizolować strop i mamy w domu ciepło. Sam mieszkam w domu parterowym i mogę powiedzieć, że żyje się bardzo wygodnie i komfortowo.

Planując budowę domu musimy wziąć pod uwagę potrzeby ale przede wszystkim możliwości finansowe naszej rodziny. Jeśli nasza rodzina to 3-4 osoby to nie ma sensu budować domu o powierzchni 200-300 metrów kwadratowych. Wystarczy 150 metrów, na których z powodzeniem wygospodarujemy wszystko, czego potrzebujemy, czyli sypialnie, łazienkę, kuchnię, salon i garderobę. Taki dom zbudujemy tanio i szybko a w przyszłości jego utrzymanie nie zrujnuje naszego domowego budżetu

Przed rozpoczęciem poszukiwań projektu zajrzyjmy do naszych notatek i wypiszmy gdzieś na kartce najważniejsze wymagania, czyli informacje o tym, czy nasz dom:

  • Parterowy czy z użytkowym poddaszem?
  • Ma mieć garaż ? Jeżeli tak, to czy ma on być w bryle domu czy wolnostojący?
  • Dach dwuspadowy czy może kopertowy?
  • Podpiwniczenie?
  • Ogrzewany gazem, prądem czy kotłem na paliwo stałe?
  • Ma mieć jedną czy dwie łazienki?
  • Budowany z drewna czy w technologii tradycyjnej?
  • Energooszczędny czy może pasywny?
  • Styl tradycyjny czy nowoczesny?

Warto również określić powierzchnię użytkową przyszłego domu, ilość pokoi oraz przygotować wymiary działki, o ile już ją mamy. Zebranie tych informacji na początku oszczędzi nam sporo czasu.

Poszukiwanie projektu i planowanie przyszłego domu to jeden z najtrudniejszych etapów w całym procesie jego budowy. Błędy popełnione na tym etapie będą się odbijać czkawką podczas budowy a później mieszkania w nowym miejscu. Im więcej czasu poświęcimy na planowanie, przygotowania i przemyślenia, tym mniej nerwów będzie nas kosztować budowa i życie w naszym wymarzonym, pięknym i komfortowym domu.

 

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress