Biokominek – drogi gadżet czy pożyteczne, grzejące urządzenie?

Jeśli czytasz wpisy na moim blogu to wiesz, że mam kominek. Ogrzewam nim cały dom. Płomienie dają ciepło, światło, wprowadzają romantyczny nastrój i sprawiają, że pomieszczenie staje się przytulne. Gdybym jeszcze raz budował dom, to kominek miałby w nim swoje miejsce. No ewentualnie ładny, elegancki piec na pellety.

Jeśli mieszkasz w domu, to zamontowanie kominka jest możliwe. Gorzej sytuacja wygląda  w mieszkaniu w bloku. Nie każdy ma możliwość wstawienia kominka. Czasem brak jest komina, czasem nie pozwalają na to przepisy itp. Schodów do pokonania może być co niemiara. Ale dla chcącego nic trudnego. Zamiast tradycyjnego kominka,  w którym spala się drewno, można zdecydować się na biokominek, w którym paliwem jest specjalne, bezpieczne biopaliwo.

Taka wersja kominka nie wymaga podłączenia do przewodu kominowego, wzmocnienia stropu ani specjalnej wentylacji. Jego zamontowanie możliwe jest w każdym pomieszczeniu. Co więcej, biokominek możemy zabierać ze sobą na taras, do ogrodu, a nawet na wakacje. Wnętrza, w których zamontowany jest biokominek mogą być piękne i zachwycające a odpowiednio zamontowane urządzenie do złudzenia może przypominać tradycyjny wkład kominkowy. Kominek na paliwo płynne możemy zamontować w domu, obok tradycyjnego kominka, np. w sypialni. Wtedy w salonie mamy tradycyjny wkład kominkowy a w sypialni biokominek, który sprawi, że nie będziemy chcieli z niej wychodzić \:-)/.

Biokominek – a co to w ogóle jest?

Mówiąc bardzo ogólnie, to zbiornik na paliwo i palenisko, obudowane estetyczną i elegancką obudową, która może przyjmować dowolny kształt, rozmiar i kolor. Najczęściej jest to stal nierdzewna lub malowana proszkowo. Obudowa biokominka musi być wykonana z  materiałów, które są niepalne i nie nagrzewają się zbyt łatwo. Najczęściej jest to szkło lub stalowa blacha.

Tył biokominka i okolice paleniska mogą się  nagrzewać do temperatury 120 stopni Celsjusza, dlatego też urządzenia nie można montować na ścianach pokrytych papierową tapetą ani drewnem. Dobrze jest też ścianę, na której montujemy biokominek, osłonić szybą w celu zabezpieczenia jej przed nadmiernym nagrzewaniem.

Aby biokominek nie wyglądał jak puszka z benzyną, w palenisku układa się ceramiczne imitacje kamieni lub polan drewna. Po pierwsze, poprawiają wygląd kominka, po drugie, po wygaszeniu ognia jeszcze przez jakiś czas oddają ciepło ogrzewając pomieszczenie. Ponieważ biopaliwo jest czyste, to nie ulegają one okopceniu i zabrudzeniu i zawsze wyglądają jak nowe.

Biokominek zasilany jest biopaliwem w postaci płynnej lub żelowej, które podczas spalania nie wytwarza szkodliwych dla zdrowia substancji ani nie produkuje popiołu. Żel ma tą zaletę, że nie wyleje się z kominka, jeśli przypadkiem go potrącimy lub przewrócimy.

Czy Biokominek ogrzewa pomieszczenia?

Tak, ale nie może być głównym źródłem ogrzewania mieszkania. Może stanowić wsparcie dla innych źródeł ciepła.

Ilość energii cieplnej, jaka jest możliwa do uzyskania z biokominka to, w zależności od jego wielkości, od 2 do 6 kW. Pozwoli to na podniesienie temperatury, np. w sypialni o 2-5 stopni Celsjusza. Dużo zależy również od wielkości pomieszczenia, izolacji termicznej i temperatury za oknem.

Biokominek ma jedną, ważną zaletę. Grzeje od razu po rozpaleniu. Jeśli np. mamy domek w górach i przyjeżdżamy na zimowy weekend, to rozpalenie biokominka zajmie nam kilkanaście sekund i już po chwili w domu, przynajmniej w jednym pomieszczeniu będzie się robić cieplej.

To co jest zaletą, może być niebezpieczeństwem. Aby nie doprowadzić do tragedii, biokominek należy odpowiednio zabezpieczyć, jeśli w domu mieszkają lub czasowo przebywają dzieci. Dostępność paleniska połączona z jego wysoką temperaturą mogą doprowadzić do poparzenia malucha, który nie będzie miał oporów przed dotknięciem ognia lub rozgrzanej obudowy biokominka.

Czy Biokominek musi montować specjalista?

Nie musi. Jest to urządzenie, które nie wymaga specjalistycznych umiejętności/uprawnień przy montażu. Wystarczy postępować zgodnie z załączoną instrukcją instalacji. Jest od razu po zamontowaniu gotowe do pracy. Możemy go instalować samodzielnie. Jeśli ma wisieć na ścianie, to wystarczy wywiercić kilka otworów i zamontować biokominek za pomocą wkrętów. Jeśli wybierzemy wolnostojący biokominek, to wystarczy go wypakować z kartonu, złożyć według instrukcji, „zatankować” biopaliwem i gotowe.

Jeśli lubisz częste zmiany aranżacji wnętrza w swoim domu, to biokominek może ci w tym pomóc. Łatwość i szybkość demontażu w jednym i zamontowania w innym miejscu sprawiają, że wystrój salonu, sypialni lub pokoju możemy zmieniać tak często, jak będziemy chcieli.

Podczas wyboru miejsca dla biokominka musimy pamiętać, że jest to źródło ognia i wysokiej temperatury. Nie może być używany w pobliżu materiałów łatwopalnych, zasłon, firanek itp. Inną sprawą jest wentylacja pomieszczenia, w którym używamy biokominka. Nie wymaga on co prawda połączenia z przewodem kominowym, ale płonący ogień zużywa powietrze z pomieszczenia i emituje dwutlenek węgla. Dlatego ważne jest, żeby zapewnić dopływ odpowiedniej ilości świeżego powietrza do mieszkania, żebyśmy nie doprowadzili do zasłabnięcia lub nawet utraty przytomności osób, przebywających w domu.

Gdzie można zamontować Biokominek?

Kominek na płynne biopaliwo to wyjątkowy element dekoracyjny. Jak już wspominałem, może on:

  • wisieć na ścianie,
  • stać na podłodze, stole
  • być podwieszany do sufitu lub
  • zamontowany w stole.

Biokominki mogą być także wbudowane w ścianie i przypominać tradycyjne wkłady kominkowe. Jedynym ograniczeniem jest tutaj nasza wyobraźnia. Producenci poza standardową ofertą mogą wykonać obudowę na zamówienie, zgodnie z wizją klienta. Może to być rzeźba, donica, wazon lub jeszcze coś innego, co będzie pasowało to wnętrza, w którym kominek ma stać.

„Mobilny Biokominek”

Wymiary, waga, wygląd i możliwość szybkiego demontażu sprawiają że urządzenie możemy np. zabrać ze sobą na wakacje, na dłuższy wyjazd lub po prostu postawić latem na tarasie lub balkonie. Dzięki temu przeniesiemy nastrój i ciepło płonących płomieni tam, gdzie będziemy odpoczywać, oświetlimy otoczenie i stworzymy niepowtarzalny klimat. Wielu producentów ma w swojej ofercie biokominki, które można rozpalać pod gołym niebem. Są one bezpieczne, nie pozwalają na zaprószenie ognia, nie przewrócą się, grożąc rozlaniem i zapłonem paliwa.

Paliwo do Biokominka – czy jest bezpieczne?

Biokominek, w odróżnieniu od swojego „starszego brata”, opalany jest nie drewnem a biopaliwem, którym jest bioetanol. Jest on ekologiczny i bezpieczny a można go kupić w postaci płynnej lub żelowej. Przed zakupem należy sprawdzić, czy paliwo posiada atest Państwowego Zakładu Higieny. Jeśli nie, może być zanieczyszczone i podczas spalania wydzielać nieprzyjemny zapach i trujące gazy. Wysokiej jakości paliwo jest bardzo kaloryczne, daje wysoki płomień, pali się równomiernie, nie dymi i nie wydziela zapachu. W procesie spalania z biopaliwa wydziela się para wodna i niewielka ilość dwutlenku węgla. Jest go tyle, ile „produkuje” jedna dorosła osoba podczas oddychania.

Podczas wyboru biokominka zwróćmy uwagę na pojemność zbiornika paliwa. Im większa, tym lepiej. Jeśli kupimy palenisko z małym zbiornikiem paliwa, to jego ilość będziemy musieli często uzupełniać, a to wiąże się z wygaszaniem płomienia, bo można to robić tylko wtedy, kiedy ogień nie płonie. Są co prawda urządzenia, w których możemy uzupełniać paliwo kiedy ogień płonie, ale należą one do zdecydowanej mniejszości wśród ofert producentów.

W droższych modelach można znaleźć zbiorniczek na olejek eteryczny, który pozwoli na wprowadzenie do domu ładnego zapachu lub np. sterowanie pilotem i automatyczną zapalarkę. Wszystko to z myślą o wymagających klientach, którzy chcą produktów „z bajerami” i są w stanie wyłożyć na nie sporą sumę pieniędzy.

Biokominek to sprytne urządzenie, które możemy zamontować w każdym pomieszczeniu. Nie potrzebujemy komina, solidnego stropu, suchego drewna ani brykietu. Wystarczy kawałek ściany, podłogi lub stolika i już po chwili możemy cieszyć się ciepłem i blaskiem ognia. Większość z nich kosztuje niewiele, są ładne, eleganckie i pomagają w ogrzewaniu pomieszczenia w którym stoją. Żeby korzystanie z nich było bezpieczne należy pamiętać, że nie można ich montować na ścianach pokrytych drewnem i papierowymi tapetami a do ich „tankowania” używać sprawdzonego przez PZH paliwa. A co najlepsze, biokominek możemy zabierać ze sobą na taras, do innego pomieszczenia lub tam, gdzie chcemy. Jeśli chcesz cieszyć się blaskiem ognia w domu a nie masz możliwości lub ochoty na montaż tradycyjnego wkładu kominkowego to biokominek będzie rozsądnym kompromisem.

..::Biopaliwo – Bioetanol do kominka – sprawdź ceny i kupuj najtaniej ::..

Kilka ciekawych Biokominków, które wpadły mi w oko.

 

Biokominek Ruby Prosty ale intrygujący Biokominek w kształcie walca, który może stać w salonie, na balkonie lub na tarasie . Zobacz, ile kosztuje, a jak Ci się podoba, to kup za dobre pieniądze >>>

 

 

biokominek globmetalProsty i niedrogi Biokominek, który może stać wszędzie. Intryguje, ładnie wygląda, grzeje i świeci. Zobacz, ile kosztuje, a jak Ci się podoba, to kup za dobre pieniądze >>>

 

 

kratki delta 3Duży, ładny Biokominek, który może być konkurencją np. dla telewizora. Kilka źródeł ognia, prosta, czarna obudowa i elegancki wygląd sprawiają, że chce się na niego patrzyć. Zobacz, ile kosztuje, a jak Ci się podoba, to kup za dobre pieniądze >>>

 

 

biokominek tristar

Niewielki, prosty kominek zbudowany ze stali i szkła. Jest bardzo mobilny, możemy go zabrać na taras lub balkon. Ładny, prosty, elegancki. Zobacz, ile kosztuje, a jak Ci się podoba, to kup za dobre pieniądze >>>

 

 

 

biokominek juliet

Biokominek ze srebrną ramą. Duży, elegancki, może stanowić konkurencję dla telewizora. Aż chce się w nim rozpalić i patrzyć na tańczące płomienie. Zobacz, ile kosztuje, a jak Ci się podoba, to kup za dobre pieniądze >>>

 

 

 

Czy kominek może byćBiały biokominek biały? A dlaczego nie? W Biokominku palimy czystym, ekologicznym paliwem, które nie brudzi więc biała obudowa pozostanie w takim kolorze na długo. Zobacz, ile kosztuje, a jak Ci się podoba, to kup za dobre pieniądze >>>

 

 

 

 

biokominek róża

Mały, tani biokominek w kształcie wazonu/lampionu/dzbanka. Może stać na podłodze, stole, meblach lub na zewnątrz. Nie trzeba wcale wielkich pieniędzy żeby stać się posiadaczem ładnego biokominka. Zobacz, ile kosztuje, a jak Ci się podoba, to kup za dobre pieniądze >>>

 

 

 

 

 

 

biokominek horus

Bardzo ładny i stylowy Biokominek, który pasuje do eleganckich wnętrz. Jest to jeden z najdroższych modeli, jakie udało mi się znaleźć. Jeśli komuś się podoba, to musi się przygotować na niemały wydatek. Zobacz, ile kosztuje, a jak Ci się podoba, to kup za dobre pieniądze >>>

 

 

 

Mały i bardzo tani Biokglobmetal najtańszy biokominekominek. Można powiedzieć, że jest to mini biokominek. Kosztuje mniej niż 100 zł więc może sobie na niego pozwolić każdy. Wystarczy postawić go na stole zamiast świecy i mamy ciepło i romantycznie. Zobacz, ile kosztuje, a jak Ci się podoba, to kup za dobre pieniądze >>>

 

 

 

 

 

 

 

biokominek z nawilżaczem

Na koniec coś fajnego. Ładny, stylowy Biokominek z nawilżaczem powietrza. Nie dość, że ogrzewa i oświetla pomieszczenie, to dodatkowo jeszcze nawilża powietrze. A jest to bardzo potrzebne, szczególnie zimą, kiedy ogrzewanie wysusza powietrze w mieszkaniu. Zobacz, ile kosztuje, a jak Ci się podoba, to kup za dobre pieniądze >>>

 

 

 

decoflame

 

Na samym końcu przedstawiam niepozorny Biokominek, który kosztuje tyle, co średniej klasy samochód osobowy. Zobacz, ile kosztuje, a jak Ci się podoba, to kup za dobre pieniądze >>>

 ..::Biopaliwo – Bioetanol do kominka – sprawdź ceny i kupuj najtaniej ::..

 

Szukasz Biokominka, nie podobały Ci się moje propozycje i chcesz więcej? Zajrzyj na tą stronę, znajdziesz tam kilkaset propozycji kominków zasilanych bioetanolem. Jestem pewien, że znajdziesz coś dla siebie.

 

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress