Pokój dla dziecka – jaki powinien być, żeby maluch czuł się w nim dobrze?

Tym razem postanowiłem napisać coś na temat pokoju dla dziecka. Podpowiem wam jaki powinien być pokój dziecięcy, żeby maluch czuł się w nim dobrze i bezpiecznie.

Dzieciństwo to piękny okres. Beztroski, pełen miłości, czułości i zabawy. Wielu rodziców już od chwili poczęcia zastanawia się, jak urządzić pokój dla maluszka, jaki kolor mają mieć ściany, jakie meble wybrać do pokoju swojego dziecka i jakie dodatki sprawią, że dziecko będzie czuło się dobrze i bezpiecznie. Planują, przeglądają katalogi, strony internetowe, szukają inspiracji gdzie tylko można. Wcale się im nie dziwię. Dziecko to największy skarb i chcemy, żeby miało wszystko, co najlepsze.

Sam niedawno brałem udział w metamorfozie pokoju swoich dzieci. Z pokoi dla maluchów zrobiliśmy królestwo nastolatków. inny wiek, inne potrzeby, inne wymagania.

# Jaki powinien być pokój dla dziecka?

Moim skromnym zdaniem pokój dziecięcy powinien być przede wszystkim bezpieczny. Zadbajmy o to, żeby wszystkie gniazdka, kontakty i inne urządzenia elektryczne były zabezpieczone przed dostępem najmłodszych. Nie kupujmy dzieciom tanich, plastikowych zabawek, które mogą szkodzić dzieciom a dodatkowo zawierać niebezpieczne, małe elementy, które maluch może połknąć. Lepiej kupić mniej, np. drewnianych zabawek, malowanych ekologicznymi i bezpiecznymi dla dzieci farbami niż dużo tandetnego badziewia.

W pokoju dziecka należy unikać:

  • szafek i półek zrobionych ze szkła
  • wiszących kabli i sznurków za które dziecko może pociągnąć i coś na siebie zrzucić

Szafy, komody, regały powinny być przytwierdzone do ściany, żeby maluch nie przewrócił ich na siebie, kiedy zacznie się na nie wspinać.

Bezpieczeństwo i zdrowie dziecka jest dla rodziców najważniejsze, dlatego zadbajmy o to, aby w pokoju malucha było jak najmniej zbieraczy kurzu. Maskotki, dywany, firany i baldachimy nad łóżeczkami to miejsca, gdzie kurzu jest najwięcej. Jeśli nie chcemy z tego rezygnować, to pamiętajmy o regularnym odkurzaniu i praniu tych łapiących kurz i brud rzeczy. Dzieci często mają alergię na kurz i jeśli to zaniedbamy, to maluch będzie częściej chorował.

Pokój dla młodego człowieka powinien być ciepły i przytulny. Delikatne kolory ścian, jakieś rysunki, obrazki i figurki z ulubionymi bohaterami z bajek sprawią, że dziecko będzie się czuło dobrze i bezpiecznie w swoim królestwie.

Pokój dziecka powinien być w południowej lub zachodniej części domu, żeby był dobrze nasłoneczniony w godzinach popołudniowych i wieczornych kiedy dzieci uczą się i bawią.

Ustawienie wyposażenia pokoju też powinno być przemyślane. Dzieci potrzebują sporo wolnej przestrzeni do zabawy i powinniśmy tak zaaranżować pokój, żeby ją wygospodarować.

Dla niemowlaka nie ma sensu przygotowywać pokoju wykończonego od A do Z, jak z katalogu. Maluszek i tak większość czasu spędzi na rękach rodziców i w ich łóżku niż w swoim pokoiku. W tym etapie należy zainwestować w to co najpotrzebniejsze czyli łóżeczko, przewijak, szafa na ubranka i tyle. Dopiero jak mały człowiek zacznie samodzielnie egzystować, możemy odważniej zaaranżować przestrzeń dla niego.

Łóżko domek
Łóżko domek

Pokoje tematyczne to też nie najlepszy pomysł. Skąd wiesz, że twój stawiający pierwsze kroki syn będzie piłkarzem lub piratem? Co zrobisz z tak przygotowanym pokojem, jeśli nie trafisz w przyszłe zainteresowania swojej pociechy? Na początek najlepiej jest urządzić pokój neutralny, w którym w przyszłości można co nieco zmienić i dopasować go do zainteresowań swojego dziecka. W niektórych sklepach można kupić uniwersalne meble dla dzieci, z drewna, które w przyszłości można np. pomalować na wybrany kolor i nadać im drugie życie. Ciekawe są np. łóżka w kształcie domku, które znalazłem na stronie https://www.edinos.pl/lozka-domek. 

Przy pomocy kilku dodatków można takie łóżeczko przygotować dla małej księżniczki lub pirata wojownika. W ciągu dnia może to być miejsce do zabawy a nocą, do spania. Dwa w jednym

Co więcej, takie neutralne meble mogą rosnąć i zmieniać się razem z dzieckiem. Kiedy pociecha trochę podrośnie, to nie musimy zmieniać wystroju pokoju ani łóżka. Z łatwością można za pomocą farb i niewielkiej modernizacji mebli zmienić ich wygląd i dopasować je do wieku dziecka.

W pokoju dziecka powinno być łóżko, szafa na ubrania i stolik, przy którym maluch będzie mógł się bawić oraz regał lub pudełka na zabawki. Więcej mebli wydaje się zbędna, bo zajmują tylko miejsce, które można przeznaczyć na zabawę.

Czy warto w pokoju dziecka stawiać szafy i regały na zabawki licząc, że dzieciak będzie uczył się trzymać porządek w pokoju? Oczywiście, że nie. Lepiej jest zainwestować w regały z szufladami lub pudła na zabawki, które pomogą szybko zaprowadzić ład i porządek w pokoju. Dziecko i tak podczas zabawy wywali wszystkie zabawki na podłogę a łatwiej i szybciej jest wpakować je do kolorowego pudełka niż ustawiać na regale.

Jaki kolor ścian w pokoju dziecka? Według mnie biel jest najbardziej uniwersalna. Łatwo pomalować, łatwo odmalować przy okazji remontu. W białym pokoju jest jaśniej, a jak na białej ścianie narysujemy lub nakleimy jakieś gwiazdki, kółeczka, słoneczko i gwiazdki to pokój nabierze dziecięcego charakteru. Dodatkowo jak do białych ścian dodamy kolorowe dodatki, zabawki, meble, to nasza pociecha nie będzie chciała z pokoju wychodzić. Biały jednolity kolor sprawia, że dziecko nie jest bombardowane różnokolorowymi obrazami, jest spokojniejsze i może lepiej wypoczywać.

 

#Zapamiętaj

 

  • Pokój dla dziecka powinien być bezpieczny
  • Pokój dla malucha powinien być dobrze oświetlony światłem słonecznym w ciągu dnia i sztucznym wieczorem
  • Zabawki dla dziecka powinny być z materiałów naturalnych i bezpiecznych dla dzieci
  • Meble w pokoju dziecka powinny być przytwierdzone do ściany, wykonane z materiałów naturalnych i bezpiecznych
  • Jeśli nie chcesz zmieniać wystroju pokoju dziecięcego co 2-3 lata to wybieraj neutralne akcesoria i wyposażenie, które można dopasować do zmieniającego się wieku i zainteresowań dziecka

 

 

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress