Elektryczny piec C.O. Kospel EKCO.M3 – mam, używam, testuje, opisuje

Tym razem chcę wam opisać piec elektryczny centralnego ogrzewania firmy Kospel, model EKCO.M3. Mam go w swojej instalacji od maja 2020 roku. Zasila ogrzewanie podłogowe w moim domu. Przez te kilka miesięcy (maj-listopad 2020) zdążyłem się z nim już zapoznać, przetestować i teraz mogę co nieco o nim napisać. Odpowiem też na pytania, dlaczego wybrałem piec elektryczny, dlaczego ten model i jak się sprawdza w instalacji C.O.?

 

# Dlaczego piec elektryczny do C.O.?

Przez pierwsze 8 lat mieszkania w domu źródłem ciepła był kominek z płaszczem wodnym. Zasilał ogrzewanie podłogowe i ładował bufor o pojemności 1000 litrów.

W 2020 roku postanowiliśmy rozstać się z kominkiem bo, po pierwsze mieliśmy już dość kurzu i popiołu w salonie, po drugie męczyło mnie już rozpalanie w kominku każdego dnia a po trzecie, wydaliśmy sporo pieniądzów na instalację fotowoltaiczną i czas najwyższy, żeby wykorzystać prąd, jaki wyprodukowała. Trzeba było zmienić kominek na ogrzewanie, które nie wymaga obsługi i jest w miarę ekonomiczne. Założenie było takie, że koszty ogrzewania nie wzrosną a dotychczas za paliwo do kominka płaciliśmy około 2000 zł.

W domu miałem już wodne ogrzewanie podłogowe, więc musiałem zainstalować coś, co zasili wodną podłogówkę lub ją zastąpi. W budynku nie mam miejsca na kotłownię więc gdybym się decydował np. na pellet lub eko-groszek to musiałbym dodatkowo gdzieś wygospodarować miejsce na piec i skład opału. Ale, że oboje z żoną mieliśmy już dość palenia, to budowa kotłowni odpadła z listy.

Miałem już wcześniej bufor w instalacji C.O. Pisałem o nim na blogu, np. w tym wpisie. Mogłem więc wstawić do bufora grzałki elektryczne i w taki sposób ogrzewać dom. Tak, mogłem, ale bufor stał w garażu, którego nie ogrzewam, więc straty postojowe były spore. W przypadku zasilania go kominkiem akceptowałem to, że bufor trochę ogrzewa garaż. Ale przy zasilaniu energią elektryczną byłoby to trochę mało ekonomiczne. No i bufor zajmował dużo miejsca w garażu. Dlatego został sprzedany i sprawia radość nowemu właścicielowi.

Po odrzuceniu tych trzech źródeł ciepła, na placu boju pozostała pompa ciepła i piec elektryczny i maty grzewcze. Na dachu miałem wtedy instalację fotowoltaiczną o mocy około 6kWp. Pompa ciepła to koszt około 40 000 zł. Piec elektryczny + maty grzewcze + rozbudowa instalacji fotowoltaicznej nie powinny przekroczyć 10 000 zł. Wybór niejako dokonał się sam. Piec elektryczny, maty grzewcze i rozbudowa instalacji fotowoltaicznej do 10 kWp. Owszem, obawy o koszty ogrzewania energią elektryczną mam do dzisiaj, ale z dnia na dzień jestem spokojniejszy, kiedy widzę, że nie jest tak źle jak wielu w Internecie wypisuje. Póki co koszty są akceptowalne i instalacja fotowoltaiczna solidnie je redukuje, wyprodukowaną latem nadwyżką energii elektrycznej.

A gdyby ktoś się zastanawiał, dlaczego nie gaz ziemny? Po pierwsze, przyłączenie instalacji, piec, to sporo kosztuje, po drugie, gaz też nie jest za darmo a po trzecie bezpieczeństwo. Kiedy za oknem robi się zimno, w wiadomościach od czasu do czasu słyszy się, że gdzieś dom wyleciał w powietrze przez gaz. To wystarczyło, żeby to paliwo skreślić z listy.

Ponieważ w domu, z racji demontażu kominka miałem remont, to postanowiłem kupić piec elektryczny o mniejszej mocy a w trzech pokojach, które remontowałem, zainstalować dodatkowo maty grzewcze, żeby go nieco odciążyć.

Wybrałem piec firmy Kospel, model EKCO.M3. Piec ma moc maksymalną 8 kW, ale można ją zmniejszyć do 6 lub 4 kW. Model M3 nie ma wbudowanego naczynia przeponowego. Wybrałem go świadomie, ponieważ u mnie pracuje on w układzie otwartym i naczynie przeponowe nie jest potrzebne.

Wywaliłem kominek, wywaliłem bufor, zlikwidowałem sporo rurek, pomp, zaworów i mam chyba najprostszą instalację C.O. jak można. Piec, rozdzielacz, pętle ogrzewania w pokojach. Nie potrzebuję kotłowni, a piec jest na tyle mały, że można go nawet schować w kuchennej szafce. W naszym domu wisi w przejściu między domem a garażem.

 

#Dlaczego Kospel a nie jakiś inny piec lub maty/folie grzewcze w całym domu?

Przed zakupem pieca sprawdzałem wiele modeli różnych firm. Ale tylko w zestawie z Kospelem, bez dopłaty dostałem czujniki temperatur, nowoczesny sterownik z wyświetlaczem czyli kompletne urządzenie, które podłączamy i działa. Inne piece są może i tańsze, ale wyglądem trochę odstraszały i wymagały dodatkowych akcesoriów, po doliczeniu których cena nie była atrakcyjna.

No i na wielu forach internetowych czytałem opinie, że piece Kospela są bezawaryjne a jak już coś się popsuje, to serwis i producent są w Polsce więc z naprawą nie ma problemów.

A dlaczego nie maty grzewcze w całym domu?

Ponieważ instalacja mat/folii grzewczych musiałaby być poprzedzona remontem pomieszczenia. Tam, gdzie mogłem, zainstalowałem maty grzewcze pod płytkami. W części domu nowe płytki przyklejałem na stare i na matę grzewczą nie było miejsca. Niektórych pomieszczeń nie remontowałem i musiała tam działać stara podłogówka, dla której źródłem ciepła jest piec elektryczny.

 

# Jak wygląda piec elektryczny do C.O.?

 

To niewielka metalowa, biała skrzynka, która nie rzuca się w oczy. Na przedniej ściance zainstalowany jest wyświetlacz z dwoma pokrętłami. Mogę powiedzieć, że piec wygląda nowocześnie i nie odstaje wyglądem od innych tego typu urządzeń.

Piec elektryczny Kospel EKCO.M3
Piec elektryczny Kospel EKCO.M3

Wyświetlacz nie jest kolorowy, ale to żadna ujma na jakości. Jest czytelny, są na nim wszystkie potrzebne informacje. Dla mnie jest ok. Górne pokrętło służy do zmiany ustawień pieca a dolne to wyłączanie pieca, włączenie tylko grzania C.O. lub grzania C.O. i ciepłej wody użytkowej. U mnie Kospelek zasila tylko ogrzewanie.

Piec elektryczny Kospel EKCO.M3 wyświetlacz
Piec elektryczny Kospel EKCO.M3 wyświetlacz

We wnętrzu pieca nie ma niczego niezwykłego. Niewielki zbiornik na wodę i grzałki, które tą przepływającą wodę ogrzewają, pompa obiegowa, trochę elektroniki sterującej, czujniki, zabezpieczenia i przewody elektryczne. Wszystko czytelnie opisane, estetycznie zmontowane, nie ma się do czego przyczepić.

 

Piec elektryczny Kospel EKCO.M3 wnętrze
Piec elektryczny Kospel EKCO.M3 wnętrze

Jedną z większych zalet tego pieca jest wbudowany odpowietrznik instalacji oraz specjalny program w sterowniku, który pozwala odpowietrzyć instalację C.O. Kiedy go uruchomimy, przez kilka minut pompa działa z różnymi prędkościami i „wypłukuje” całe powietrze, jakie jest w obwodach instalacji grzewczej a odpowietrznik usuwa je poza układ C.O. Nie trzeba się już martwić, że podczas np. uzupełniania wody w instalacji układ nam się zapowietrzy. Piec pomoże nam pozbyć się tego problemu.

Piec elektryczny Kospel EKCO.M3 grzałki i odpowietrznik
Piec elektryczny Kospel EKCO.M3 grzałki i odpowietrznik

Podsumowując, piec na niewielkie rozmiary, jest ładny, nie waży zbyt wiele i może wisieć w każdym miejscu w domu. Nie zajmie zbyt dużo miejsca, nie słychać go jak pracuje i raz ustawiony może pracować bezobsługowo przez długie lata.

 

# Moduł internetowy CMI do zdalnego zarządzania piecem C.O.

 

Piec elektryczny można skonfigurować z poziomu sterownika, kręcąc odpowiednio pokrętłami na obudowie, ale można to także zrobić zdalnie, za pomocą komputera, smartfonu lub tabletu. Wystarczy do pieca dokupić sterownik, który pozwoli na połączenie pieca z aplikacją Home Admin i zarządzanie nim z dowolnego miejsca, gdzie mamy dostęp do Internetu. Ja pozwoliłem sobie na to szaleństwo. Moduł taki kosztuje aż 500 zł. Moim zdaniem trochę wysoka cena. Po podłączeniu modułu do pieca i skonfigurowaniu go do połączenia się z naszą siecią Internet w domu, możemy zarządzać wszystkimi ustawieniami pieca zdalnie. Urządzenie jest niewielkie, ma małą antenkę i dwie diody. Wymaga podłączenia do zewnętrznego zasilacza, który jest w zestawie.

Moduł internetowy Kospel CMI
Moduł internetowy Kospel CMI

# Krótki film prezentujący piec Kospel, model EKCO.M3 oraz jego pracę widzianą z poziomu aplikacji Home Admin.

 

Krótki w tytule to lekkie nadużycie. Film ma ponad 40 minut, ponieważ chciałem pokazać, jak wygląda piec oraz jak pracuje. Na filmie, w aplikacji do zdalnego zarządzania piecykiem, widać, jak piec się uruchamia, jak wzrasta temperatura wyjściowa z pieca oraz temperatura w domu. Doskonale widać też, jak zmienia się moc, jaką piec potrzebuje do podgrzewania wody w instalacji C.O. Film możesz przewinąć. W ważniejszych momentach wstawiłem stosowne opisy.

Ten dźwięk na początku filmu to odgłos pracy pompy ciepła do CWU, która jest zainstalowana w pomieszczeniu gdzie Kospel a która pracowała kiedy nagrywałem prezentację pieca.

 

 

# Ile kosztował mnie piec elektryczny do C.O?

Piec kosztował mnie 3150 zł.

Moduł internetowy to dodatkowe 505 zł.

Wszystko kupiłem w jednym ze sklepów internetowych.

 

# Najważniejsze funkcje/zalety pieca Kospel EKCO.M3

Jestem użytkownikiem tego piecyka od maja 2020 roku. Kiedy piszę ten wpis, mamy koniec listopada 2020 roku. Trochę zdążyłem się już tym piecem pobawić, poeksperymentować i sprawdzić, co to maleństwo potrafi.

Najciekawsze funkcje/zalety jakie ma ten piec to:

 • Małe wymiary, ładna obudowa, niewielka waga
 • Nowoczesny sterownik, łatwa zmiana konfiguracji
 • Automatyczne odpowietrzanie pompy i całej instalacji C.O.
 • Możliwa zmiana mocy maksymalnej pieca
 • Możliwa zmiana prędkości przepływu wody przez piec
 • Możliwość sterowania pogodowo-pokojowego pracą pieca.
 • Możliwość pracy według krzywej grzewczej lub z nastawą ręczną temperatury
 • Możliwość pracy ciągłej pieca lub okresowej, do czasu osiągnięcia temperatury zadanej w domu
 • Możliwość przesuwania wybranej krzywej grzewczej w dół lub w górę
 • Możliwość zmiany szerokości pętli histerezy, z dokładnością do 0,1 stopnia Celsjusza
 • Piecem, po dokupieniu modułu CMI, można sterować zdalnie z dowolnego miejsca gdzie mamy dostęp do Internetu
 • Możliwość zmiany konfiguracji pieca, nastaw temperatur, programowania dni, tygodni i ustawiania swojego indywidualnego harmonogramu pracy pieca.
 • Opcja ochrony instalacji C.O. przed zamarznięciem w niej wody
 • Cicha praca urządzenia
 • Intuicyjne menu konfiguracyjne, podgląd najważniejszych parametrów na wyświetlaczu na obudowie pieca
 • Możliwość pracy w instalacji C.O,, w instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej, współpracy z buforem ciepła i obiegiem cyrkulacji ciepłej wody.
 • Tryb turbo, który szybko potrafi ogrzać wychłodzony dom
 • Możliwość kontroli ciśnienia w instalacji C.O. jeśli jest to układ zamknięty

 

Jakie wady w piecu udało mi się odkryć?

 • Piec nie ma możliwości korekcji wskazań czujników temperatury. Kiedy czujnik temperatury w domu mamy daleko od pieca, to musimy do oryginalnie dołączonego przewodu dołożyć kolejne jego metry. A to zmienia oporność obwodu i piec może wskazywać niewłaściwą wartość temperatury.
 • Brak możliwości zapisu archiwalnych danych pracy pieca. A ja np. chciałbym móc sprawdzić, jak często piec się uruchamiał, z jaką mocą pracował i jak zmieniała się temperatura w domu podczas pracy urządzenia. Pozwoliłoby to na lepszą konfigurację pieca i oszczędniejszą jego pracę.
 • Mało nowoczesny wygląd menu w aplikacji Home Admin. Sama aplikacja jest prosta, intuicyjna i działa super, ale interfejs odstaje nieco od obecnych standardów.

 

# Ile kosztuje ogrzewanie domu piecem elektrycznym?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od domu, jego docieplenia, budowy, wentylacji w nim zastosowanej oraz od temperatury jaką chcemy mieć w mieszkaniu. Ja prowadzę dziennik kosztów ogrzewania swojego domu opisanym piecem i matami grzewczymi. Koszty jakie ponoszę możesz sprawdzić we wpisie:

Ogrzewamy dom prądem – zobacz, ile to kosztuje i odpowiedz sobie na pytanie, czy warto ogrzewać dom energią elektryczną?

# Moja opinia na temat elektrycznego pieca Kospel EKCO.M3

Piec używam niecały rok. Kilka miesięcy ogrzewa mój dom. Jestem z niego zadowolony. Działa super. Szybko podnosi temperaturę w domu, automatyka działa bez zarzutów, sam się włącza, wyłącza i można zapomnieć o jego istnieniu. Pracuje cicho, ładnie wygląda i nie przykuwa uwagi. Można nim sterować zdalnie, pozwala na szeroką zmianę parametrów pracy i każdy na pewno dobierze nastawy dopasowane do swoich potrzeb.

Piec można kupić w dwóch zakresach mocy. Taki jak mój czyli 4/6/8 kW, lub mocniejszy o mocach 12/16/20/24 kW. Aktualne ceny kotłów elektrycznych z tej serii możesz sprawdzić na >>tej stronie.<< 

Z serwisu Kospela wiem, że moc tego słabszego w razie potrzeby można zwiększyć. Nie wiem, czy trzeba coś odblokować w sterowniku czy wymienić element grzewczy.

 


Jeśli uważasz, że ten wpis jest ciekawy i wartościowy, to doceń moją pracę i postaw mi kawę. Kwota symboliczna, a dla mnie będzie to motywacja do dalszej pracy nad wartościowymi wpisami.

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress