Ile prądu zużywa lodówka? Ile energii elektrycznej zużywa chłodziarka?

Zima 2022/2023 to kryzys energetyczny. Ceny nośników energii pobijają kolejne rekordy, a na rok 2023 zapowiadane są wysokie podwyżki cen energii elektrycznej. To dobry czas na sprawdzenie, ile prądu zużywają w naszym domu różne sprzęty i podjęcie działań w celu obniżenia tegoż zużycia. Tym razem postanowiłem sprawdzić, ile energii elektrycznej do pracy potrzebuje lodówko-zamrażarka. Jest to jedno z urządzeń, które wymaga zasilania przez całą dobę i wydawać się może, że największy pożeracz prądu w domu. A czy tak jest w rzeczywistości?

# Jaką mamy lodówkę?

Lodówka, którą postanowiłem poddać badaniu na spożycie energii elektrycznej to chyba popularny model firmy LG – GBB61DSHMN. Wysoka na 186 cm, szeroka na 60 cm lodówko-zamrażarka. Producent deklaruje, że:

  • Dobowe zużycie energii [kWh]: 0,69 kWh
  • Roczne zużycie en.: 253 kWh
lodówka LG
Lodówka LG

# Rzeczywiste zużycie energii przez lodówkę.

Temperatury jakie mamy ustawione w chłodziarce to 6 stopni Celsjusza w lodówce i -18 stopni Celsjusza w zamrażarce.

Pomiary zużycia energii elektrycznej przez lodówkę realizowałem za pomocą gniazdka GoSund, które przez cały czas sprawdza i rejestruje pobór prądu przez podłączone do niego urządzenia.

Jak widać na screenie z aplikacji, lodówka pobiera średnio 0,61 kWh na dobę

Pobór energii elektrycznej przez lodówkę
Pobór energii elektrycznej przez lodówkę

To trochę mniej, niż deklaruje producent, ale trzeba wziąć pod uwagę nastawy temperatur w urządzeniu, miejsce, gdzie stoi, częstotliwość zaglądania do lodówki itp.

Jeśli policzymy miesięczne zużycie energii to otrzymamy około 18 kWh.

Rocznie lodówka skonsumuje 220 kWh energii elektrycznej.

No dobra, ale ile kosztuje praca lodówki? To zależy od ceny energii elektrycznej.

Obecnie 1 kWh kosztuje poniżej 1 zł. Dla łatwości obliczeń załóżmy, że cena obecna to ten magiczny 1 zł zł za 1 kWh.

Dzisiaj praca lodówki przez miesiąc kosztuje 18 zł a za cały rok to 220 zł. Jeśli energia zdrożeje o 50 % i jedna kWh będzie kosztowała 1,5 zł, to za luksus posiadania lodówki będzie trzeba zapłacić już 330 zł rocznie. Jeszcze drożej będzie, kiedy cena 1 kWh zbliży się do 2 zł.

Koszt pracy lodówki
Koszt pracy lodówki

 

# Jak obniżyć koszty pracy lodówki?

Odłączyć ją od zasilania, zakopać w ogrodzie i traktować jak ziemiankę 🙂

To oczywiście żart.

Czy można jakoś zmniejszyć ilość pobieranej przez lodówkę energii elektrycznej a tym samym obniżyć koszty jej pracy? Moim zdaniem jest kilka sposobów.

  • Rzadziej ją otwierać
  • Zwiększyć trochę temperaturę, jaka ma być w lodówce. Np. zamiast 4 czy 5 stopni można ustawić 6 stopni Celsjusza.
  • Przestawić lodówkę w chłodniejsze miejsce. Mniejsza różnica temperatur to mniej cykli chłodzenia i spore oszczędności.
  • Jeśli mamy starą lodówkę, która pobiera dużo energii elektrycznej to można wymienić ją na nowszy model. To powinno znacząco obniżyć koszty pracy urządzenia
  • Utrzymywać lodówkę w czystości i dbać o dobrą wentylację i cyrkulację powietrza wokół lodówki.
  • Wymienić wielką lodówę na mniejszy model. Czy naprawdę potrzebujemy lodówki wielkiej jak szafa?

Lodówka to jedno z nielicznych urządzeń, bez którego trudno dziś wyobrazić sobie życie. Jest podłączona do sieci energetycznej przez 24 godziny na dobę i pobiera energię elektryczną. Warto zadbać o jej czystość i zapewnić jej dobre warunki pracy, żeby nie zużywała zbyt dużych ilości prądu i nie zepsuła się zbyt wcześnie.

 

A może Ty masz jakieś sprawdzone sposoby na obniżenie kosztów pracy lodówki? Zostaw je w komentarzu, żeby inni też mogli skorzystać z Twojego doświadczenia.

 


Jeśli uważasz, że ten wpis jest ciekawy i wartościowy, to doceń moją pracę i postaw mi kawę. Kwota symboliczna, a dla mnie będzie to motywacja do dalszej pracy nad wartościowymi wpisami.

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress