Inwerter OFF-GRID Easun, Powland itp. Jak połączyć z komputerem i zdalnie monitorować pracę instalacji fotowoltaicznej?

Tym razem pokażę wam, jak w prosty sposób połączyć chiński inwerter off-grid z komputerem. Połączenie falownika z laptopem pozwala na zdalne monitorowanie pracy instalacji off-grid i umożliwia wygodniejszą konfigurację urządzenia.

 

# Jaki mam inwerter off-grid?

 

Mój falownik do dostępny pod różnymi nazwami(EASUN, POWLAND itp.) jednofazowy inwerter off-grid o mocy nominalnej 2,4 kW a maksymalnej 3 kW. Taka mała, chińska zabawka, która, o dziwo, całkiem dobrze działa. Swoją instalację fotowoltaiczną off-grid opisałem w tym wpisie >>>.

Wygląda tak, czyli jak większość tego typu urządzeń, z których budujemy najprostsze instalacje off-gridowe.

Inwerter off-grid
Inwerter off-grid

Do tej pory jego pracę mogłem podglądać i kontrolować tylko stojąc fizycznie przed urządzeniem i klikając w guziki. Postanowiłem jednak pójść o krok dalej i połączyć inwerter z komputerem, żeby móc zdalnie monitorować pracę urządzenia. U mnie inwerter zainstalowany jest w garażu i jeśli chciałem zobaczyć, czy wszystko jest ok, czy instalacja pracuje, to musiałem się udać na wycieczkę na drugi koniec domu. A teraz już nie muszę, bo mogę zdalnie podglądać pracę urządzenia.

Mój inwerter w zestawie posiadał przewód, który pozwalał na podłączenie do niego modułu wifi. Z jednej strony zakończony jest wtyczką RJ45, z drugiej wtyczką RS232. To samo w sobie nie pozwalało na połączenie inwertera z komputerem.

Przewód RS232
Przewód RS232 z zestawu

 

#Przejściówka RS232 – USB działająca z inwerterem off-grid

 

Żeby udało się połączyć inwerter Easun z komputerem potrzebowałem przejściówki, która z jednej strony będzie miała złącze RS232 a z drugiej USB. W Internecie jest sporo takich przejściówek, ale nie wiedziałem, którą wybrać. Przypadkiem trafiłem na aukcję jednego sprzedawcy, który oferował  takie przejściówki w rozsądnej cenie. W kilku komentarzach była informacja, że przejściówka działa z inwerterami off-grid. Zaryzykowałem i kupiłem. Przejściówka opisana jako model BF-810, firma BAFO. Na końcu wpisu zostawię link do aukcji, na której kupiłem tą przejściówkę.

 

Przejściówka RS232-USB
Przejściówka RS232-USB

 

Przejściówka RS232-USB
Przejściówka RS232-USB

Jak mamy już obydwa przewody, to pozostało tylko je połączyć ze sobą. Pasują idealnie. Teraz mamy z jednej strony wtyk RJ45, który podłączamy do inwertera, a z drugiej wtyk USB, który podłączamy do komputera.

Po podłączeniu przejściówki do komputera, system Windows powinien wykryć ją jako nowe urządzenie i zacznie szukać do niej sterowników. Do przejściówki dołączona jest płyta ze sterownikami i jak Windows nie poradzi sobie z instalacją, to trzeba mu podrzucić sterowniki z płyty. Na końcu wpisu podam link do sterowników, z których ja korzystałem.

Połączenie przewodów
Połączenie przewodów

 

# Aplikacja do monitorowania pracy falownika

Mamy inwerter, mamy przewód podłączony do falownika i komputera, zainstalowane sterowniki przejściówki i system Windows wykrywa ją jako dodatkowy port COM.

Teraz pozostaje tylko zainstalować aplikację, która pozwala na podgląd pacy inwertera i jego konfigurację. Ja znalazłem tylko aplikację WatchPower, z której większość osób korzysta. Nie powala wyglądem ale działa. Kiedy publikowałem ten wpis, korzystałem z wersji V1.14. Miło, że można zmienić język na polski, ale tłumaczenia są niezbyt poprawne i lepiej korzystać z wersji angielskiej. Link do wersji którą używam zostawię na końcu wpisu.

WatchPower wersja
WatchPower wersja

Na głównej stronie aplikacji mamy informację w jakim trybie pracuje inwerter oraz widzimy podstawowe parametry pracy urządzenia.

Ciekawą opcją są wykresy z danymi archiwalnymi. Znajdziemy je w menu View -> Data. Dzięki tym danym możemy np. sprawdzać, jak zmieniało się napięcie na akumulatorach w ciągu doby.

Aplikacja WatchPower
Aplikacja WatchPower

Instalacja aplikacji nie jest trudna. Klikamy kilka razy Dalej na kolejnych oknach z informacjami i gotowe. Po zainstalowaniu uruchamiamy aplikację, która sama powinna wykryć port, do którego podłączony jest falownik, połączyć się z nim i zacząć prezentować dane przedstawiające aktualną kondycję urządzenia i akumulatorów.

UWAGA!

Mimo, że przejściówka ma port USB, to inwerter komunikuje się przez port RS232. Kiedy odłączymy przewód USB od komputera i ponownie go podłączymy, to aplikacja może się nie połączyć z falownikiem. Wtedy konieczny będzie restart komputera. U mnie to pomaga.

# Zdalne monitorowanie pracy instalacji off-grid.

Mamy już działającą instalacje z inwerterem off-grid. Mamy podgląd pracy instalacji na komputerze, który jest w pobliżu falownika. Ale jak to zrobić, żeby można było w dowolnym momencie, z dowolnego miejsca na świecie, w którym jest dostęp do Internetu,  monitorować pracę instalacji?

Opcje mam dwie.

 1. Jeśli komputer, na którym mamy zainstalowaną aplikacje WatchPower na to pozwala, to możemy się do niego podłączyć przez zdalny pulpit i mieć podgląd na pracę instalacji.
 2. Opcja druga to zainstalowanie na tym komputerze aplikacji TeamViewer. To sprytna aplikacja, darmowa dla zastosowań niekomercyjnych, która pozwala na zdalne połączenie się z komputerem i zarządzanie nim. Dużym plusem tego rozwiązania jest fakt, że jest ona dostępna także na system Android, czyli możemy ją zainstalować na tablecie lub w naszym smartfonie i łączyć się z telefonu do komputera i zdalnie nim sterować. Ja korzystam z tego rozwiązania. Musimy tylko na komputerze, do którego będziemy się podłączać, ustawić możliwość logowania bez konieczności potwierdzania zgody na połączenie.
TeamViewer WatchPower
TeamViewer WatchPower

 

# Podsumowanie i skrót całego procesu połączenia inwertera off-grid z komputerem.

Nawet najprostszy inwerter off-grid można połączyć z komputerem i zdalnie nim zarządzać i podglądać pracę instalacji. Żeby to zrobić, musimy mieć:

 1. Inwerter off-grid pracujący z instalacją fotowoltaiczną
 2. Komputer, który połączymy z falownikiem z instalacji fotowoltaicznej
 3. Przewód pozwalający na połączenie inwertera przez port RS232(zazwyczaj dołączony do inwertera)
 4. Przejściówkę pozwalającą na połączenie przewodu ze złączem RS232 do portu USB komputera
 5. Zainstalowane na komputerze sterowniki do w/w przejściówki
 6. Aplikację WatchPower zainstalowaną na komputerze
 7. Jeśli chcemy mieć możliwość zdalnego monitoringu naszej instalacji fotowoltaicznej, to zainstalowaną aplikację TeamViewer na komputerze podłączonym do inwertera oraz na urządzeniu z którego chcemy monitorować naszego off-grida.

I to tyle. Skonfigurowanie wszystkiego nie jest trudne i każdy powinien sobie z tym poradzić. A możliwość podglądania, jak energia elektryczna produkowana prze nasze panele fotowoltaiczne płynie do domu i akumulatorów to fajna sprawa. Z aplikacji zainstalowanej na komputerze konfiguracja inwertera jest łatwiejsza i przyjemniejsza i możliwa z każdego miejsca na świecie, gdzie mamy dostęp do Internetu.

 

A może ktoś z was zna/używa innej aplikacji, która pozwala na zdalny monitoring inwerterów off-grid? Jeśli tak, zostawcie nazwę aplikacji w komentarzu, na pewno się przyda.

 

#Dodatkowe informacje i pliki.

 

 1. Hasło startowe, administracyjne do zmiany parametrów w aplikacji WatchPower to: administrator
 2. Linki do aplikacji WatchPower w wersji 1.14 >>>
 3. Link do sterowników przejściówki RS232-USB, z której korzystam >>>
 4. Aukcja z przejściówką, która działa z inwerterem off-grid >>>

 

 


Jeśli uważasz, że ten wpis jest ciekawy i wartościowy, to doceń moją pracę i postaw mi kawę. Kwota symboliczna, a dla mnie będzie to motywacja do dalszej pracy nad wartościowymi wpisami. No i musisz wiedzieć, że bardzo lubię dużą, czarną, gorąca kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress