Jak przygotować dom do zimy? 20 wskazówek, o których nie możesz zapomnieć.

Follow my blog with Bloglovin

Długie wieczory, coraz zimniej, deszczowo i posępnie. To znak, że nadeszła już jesień. Pierwsze, nieśmiałe opady śniegu, zmiana czasu na zimowy i konieczność włączenia ogrzewania to sygnał, że już niedługo za oknami pojawi się zima. Dla jednych wyczekiwana i pożądana ale dla większości znienawidzona i nielubiana. Zimno, mokro, ciemno, nieprzyjemnie. Śliskie drogi, padający śnieg i konieczność odśnieżania chodników i podjazdów to tylko niektóre z jej wad.

Ale zanim nadejdzie zima, należy się do niej przygotować. W szafy wyciągnąć zimowe rzeczy, ciepłe buty, szaliki i rękawiczki. Zmienić opony w samochodzie na zimowe, wymienić płyn do spryskiwaczy i przygotować skrobaczkę do szyb i miotełkę do odśnieżania.

Do zimy należy również przygotować dom i jego otoczenie. W tym wpisie podpowiem wam, na co zwrócić szczególną uwagę. Być może o czymś zapomnieliście i ten wpis pomoże wam nadrobić zaległości i odpowiednio przygotować dom do zimy.

Zima to ciężki czas. Wysoka wilgotność, mróz, wiatr i plucha sprawiają, że dużo czasu spędzamy w domu, pod ciepłym kocem, ze szklanką gorącej herbaty z cytryną. Aby zimą nie przytrafiły nam się nieprzewidziane awarie, ogrzewanie działało jak należy a koszty ogrzewania nie były wysokie należy dobrze się do niej przygotować. Jesień to ostatnia chwila na poczynienie przygotowań do „białej” pory roku.

 1. Szczelne okna to mniejsze straty ciepła. Pisałem już o tym na blogu we wpisie Włączasz kaloryfery – wyreguluj kwatery. Po wyregulowaniu okien warto jeszcze umyć w nich uszczelki i zabezpieczyć je specjalnym środkiem konserwującym przez pękaniem i zamarzaniem. (Są specjalne środki do konserwacji uszczelek np. samochodowych)
 2. czyszczenie kominaWyczyść komin ale najpierw sprawdź, czy jakiś ptak nie zrobił w nim gniazda. Przed uruchomieniem ogrzewania powinniśmy wyczyścić komin. Pozwoli to na sprawne działanie pieca, dym nie będzie się przedostawał do domu a ogrzewanie będzie sprawnie funkcjonować. Wyczyszczenie i przegląd komina najlepiej jest zlecić kominiarzowi. Poza wyczyszczeniem i sprawdzeniem przewodów kominowych może on sprawdzić stan instalacji wentylacji i wskazać ewentualne miejsca do naprawy. Przed zimą należy również naprawić wszelkie ubytki i pęknięcia w kominie. Z pozoru mogą one wyglądać niewinnie ale mróz i woda mogą doprowadzić zimą nawet do zniszczenia komina.
 3. Sprawdź kratkę z rury doprowadzającej powietrze do kominka/kotłowni. Ja o tym nie pamiętałem i miałem problem z tym, że słabo paliło mi się w kominku. Przez przypadek odkryłem, że na kratce zamontowanej w czerpni powietrza do kominka miałem pajęczyny, kusz i inne śmieci, które skutecznie ograniczały dopływ powietrza do kominka. Po ich usunięciu wszystko wróciło do normy.
 4. Jeśli masz wentylację mechaniczną, to wyczyść kratkę w czerpni i wymień filtry w rekuperatorze na nowe. Poprawisz w ten sposób wentylację w domu. Zmień temperaturę zadaną na wyższą, zimową, jeśli masz taką możliwość. Rekuperator na odzyskiwać ciepło zimą i wychładzać dom latem.
 5. Przegląd pieca i instalacji C.O. to podstawa. Przez rozpoczęciem grzania należy sprawdzić stan pieca/kominka, wyczyścić go i usunąć ewentualne usterki i wycieki. Należy również sprawdzić stan instalacji C.O. , odpowietrzyć kaloryfery, uzupełnić ilość wody w instalacji i upewnić się, że jest ona gotowa do pracy w sezonie jesienno-zimowo-wiosennym.
 6. Jeśli mieszkasz w bloku to powinieneś wykonać przegląd piecyka gazowego i kanału odprowadzającego spaliny. Zakup czujnika czadu i dymu może uratować życie tobie albo twoim najbliższym. Jeśli masz taki czujnik, sprawdź jego zasilanie i w razie potrzeby wymień baterię. Sprawdź, czy działa.
 7. Przygotuj odpowiednio wcześnie zapas opału. Tuż przed zimą i w pierwszych jej dniach dostawa opału może być niemożliwa ze względu na dużą ilość klientów.
 8. Przed zimą warto również skontrolować i udrożnić rury w instalacji kanalizacyjnej i deszczowej. Nawet niewielkie zatory, liście i gałązki potrafią wraz z mrozem spowodować, że rury przestaną być drożne i ścieki nie będą odpływać do kanalizacji.
 9. Jesienny_przeglad_rynienWyczyść rynny. W ciągu roku zbierają się w nich liście, gałązki i inne śmieci. Zimą, kiedy to wszystko zamarznie, woda zamiast spływać do instalacji deszczowej może wylewać się na ściany domu i niszczyć elewację. Możesz to zrobić tą szczotką, albo taką, albo tym przyrządem do czyszczenia rynien.
 10. Sprawdź stan pokrycia dachowego i w razie potrzeby napraw wszelkie uszkodzenia. Szczelny dach nad głową po podstawa
 11. Przed pierwszymi przymrozkami należy odłączyć wszystkie zewnętrzne ujęcia wody od instalacji. Najlepiej jest zakręcić zawór będący w domu i otworzyć ten na zewnątrz, żeby woda wypłynęła z rur. Należy też schować węże ogrodowe przed śniegiem i mrozem.
 12. Przez zimą należy sprawdzić uszczelki wokół przewodów wentylacyjnych, komina, okien i wyłazu dachowego. Zimą, kiedy ściśnie mróz, przez drobne nawet nieszczelności woda może dostać się do domu. Poza tym każda nieszczelność to strata ciepła.
 13. Jesień to ostatni moment na naprawę chodników, uszkodzeń elewacji, izolacji wokół budynków. Warto to zrobić, bo śnieg, deszcz i mróz mogą poczynić spore zniszczenia i drobne uszkodzenia mogą się wiosną przerodzić w remont generalny.
 14. Należy usunąć wszelkie nieszczelności wokół drzwi, bram garażowych, w podbitce i pod dachem. Przez takie, niewielkie nawet otwory do domu mogą się przedostać insekty i gryzonie.
 15. Odsuń meble od kaloryferów, zamontuj za nimi ekrany odbijające ciepło od ściany i odkurz je. Wymień firany i zasłony na krótsze, aby nie zasłaniały kaloryferów i nie zatrzymywały ciepła. Poprawisz dzięki temu ich sprawność.
 16. Schowaj narzędzia ogrodnicze, taczkę i wszystkie sprzęty, które zimą nie będą potrzebne. Wyczyść i schowaj grill i meble ogrodowe. Wyczyść i zakonserwuj kosiarkę, żeby wiosną nie trzeba było kupować nowej. Przygotuj łopaty do śniegu. Czasami mogą się przydać 🙂
 17. Wylej wodę z beczek i innych pojemników na deszczówkę. Silny mróz zamieni wodę w lód, który z dużym prawdopodobieństwem zniszczy zbiornik na deszczówkę.
 18. Uprzątnij z tarasu, balkonu i parapetów rośliny ogrodowe. Te jednoroczne powinny wylądować w kompostowniku a te wielosezonowe w garażu lub piwnicy.
 19. Sprawdź rury doprowadzające wodę do domu. Jeśli trzeba, zabezpiecz je przez mrozem uszczelniając je. Kiedy zamarzną to w najlepszym wypadku nie będziemy mieli w domu wody a w najgorszym będziemy mieli zalany dom.
 20. Uszczelnij okna i drzwi. To zazwyczaj przez nie ucieka najwięcej ciepła z domu. Możesz wykorzystać do tego specjalne uszczelki, które są o różnej grubości i w różnych kolorach.

I na koniec najważniejsze. Sezon jesienno-zimowo-wiosenny trwa tylko sześć miesięcy. To tylko 180 dni. Już niedługo przyjdzie wiosna, zakwitną drzewa i krzewy a na polach i łąkach zrobi się zielono. Będzie ciepło, przyjemnie, a dzień będzie długi. Trzeba spiąć pośladki, zacisnąć zęby i jakoś dotrwać do kwietnia następnego roku.

Jeśli poświęcimy jedną sobotę i przygotujemy dom do zimy, to powinniśmy przetrwać ją bez niespodziewanych zdarzeń. A usuwanie awarii przy trzaskającym mrozie i padającym deszczu do przyjemnych nie należy.

Jeśli masz jeszcze jakieś inne uwagi i propozycje dotyczące przygotowania domu do zimy, to zostaw je w komentarzu. Postaram się dopisać je do powyższej listy.

Trzymaj się ciepło i byle do wiosny 😉

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress