Brykiet drzewny RUF – EQUATION

Brykiet drzewny RUF EQUATION kupiłem w Leroy Merlin. Przy okazji zakupów wziąłem dwa opakowania brykietu „na próbę”. Produkt nie był tani. Jedno opakowanie, 10 kg kosztowało 9,95 zł.

Jak na RUF-a to cena raczej z górnej półki. Ciekawe, czy jest wart swojej ceny?

Kostki brykietu zapakowane są w solidne, foliowe opakowanie. Termokurczliwa folia jest gruba i dobrze zabezpiecza zawartość.

opakowanie brykietu EQUATION

opakowanie brykietu EQUATION

Do brykietu drzewnego dołączona jest duża, czytelna etykieta, która zawiera dużo informacji.

etykieta dołączona do brykietu

Poza podstawowymi informacjami, takimi jak to, że mamy do czynienia z brykietem drzewnym, który możemy spalać w piecach, kominkach i paleniskach otwartych, z etykiety dowiemy się również tego, że:

  • paliwo kominkowe na wysoką wartość energetyczną
  • wykonane jest w 100% z drewna
  • zwiększa trwałość pieców, kominków i innych urządzeń grzewczych
  • brykiet jest czysty i wygodny
  • opakowanie zawiera 12 kostek i waży 10 kg
  • gęstość brykietu wynosi 960 kg/m3
  • wartość opałowa wynosi 4,8 kWh/kg
  • wilgotność brykietu ≤ 10%
  • czas palenia się kostki jest ≥ 0,8 h

dane na etykiecie

 

I co najważniejsze, na etykiecie mamy informację o producencie brykietu. Jakież było moje zdziwienie, kiedy przeczytałem, że brykiet wyprodukował Barlinek, specjalnie dla Leroy Merlin. Czyli zgodnie z moimi wcześniejszymi testami, brykiet będzie niezły, ale ciężko będzie go rozpalić, no i jest drogi, jak to Barlinek.

producent brykietu to Barlinek

Ciekawe jaki cel przyświecał zmianie nazwy i produkcji partii brykietu specjalnie dla Leroy Merlin? Przecież Barlinek to marka sama w sobie.

Żeby było jeszcze ciekawiej, kostki brykietu mają nawet wytłoczone drzewko na jednym z boków. Ale w brykiecie drzewnym EQUATION są one odwrócone drzewkami do siebie, do wewnątrz, tak, że nie widać ich na zewnątrz.

drzewka Barlinka na kostkach brykietu

Jak już wspominałem, kupiłem dwa opakowania brykietu. Obydwa ważyły dokładnie 10,1 kg. W każdej paczce było 12 kostek brykietu. Kostki były jednakowe. Ich wymiary to 15,5 cm x 6,5 cm x 9,5 cm.

Każdy kawałek brykietu wykonany jest solidnie. Dobrze sprasowany, nie można go pokruszyć gołymi rękami. W opakowaniu nie znajdziemy też zbyt wielu trocin, co znaczy, że kostki nie kruszą się.

Paliwo kominkowe EQUATION pachnie drewnem. Wykonane jest z trocin do dość wyraźnej frakcji choć zdarzają się również większe, drewniane wióry.

W brykiecie nie ma lub jest symboliczna ilość kory drzewnej, bo w kostkach nie widać ciemnych trocin.

kostki brykietu RUF

Wilgotność brykietu EQUATION zmierzona wilgotnościomierzem była mniejsza lub równa od 8%, czyli trochę mniej, niż deklaruje producent.

Podczas oględzin brykiet sprawia wrażenie solidnego produktu, który nie rozpada się w rękach, nie pachnie płytami meblowymi i klejem i na pewno nie jest zrobiony z pyłu drzewnego. To kawał solidnego paliwa kominkowego.

Po „badaniach” przyszedł czas na „test ogniowy” czyli spalenie jednego opakowania brykietu EQUATION w kominku. Tradycyjnie już wybrałem cały popiół z paleniska, ułożyłem stos z brykietu, podłożyłem jedną kostkę podpałki i „dałem ognia”.

Pierwsze chwile z brykietem w kominku

Pierwsze chwile z brykietem w kominku

Przy okazji powiem, że podpałka do grilla w postaci białych kostek to nie najlepszy produkt, nawet do kominka. To parafinowa rozpałka, która dość mocno „kopci„. Jak widać na zdjęciu powyżej, dym jak ze starego, zapuszczonego diesla jadącego na rozpuszczalniku po myciu pędzli. Po chwili od podłożenia ognia brykiet i wnętrze kominka było czarne od jednej kostki podpałki. A ja rozpalałem tym grill i smażyłem później na tym kiełbasy. Fuj.

Wiem, że już więcej nie kupię tej podpałki. Co z tego że szybko się rozpala, jak równie szybko się wypala pozostawiając po sobie mnóstwo czarnej sadzy.

Jak można było się spodziewać, jedna kostka nie wystarczyła na rozpalenie brykietu by Barlinek. Pomimo uchylonych drzwi kominka, po wypaleniu się podpałki, ogień zgasł.

pierwsza, nieudana próba rozpalenia

Dopiero dołożenie drugiej kostki i jej podpalenie sprawiły, że brykiet zajął się ogniem.

Druga podpałka rozpaliła brykiet

Po 30 minutach od pierwszej iskry, po drugiej porcji rozpałki w kominku w końcu paliło się jak trzeba. Kostki ułożone u góry stosu zajęły się ogniem i kominek stawał się coraz bardziej gorący.

Po zrobieniu tego zdjęcia zamknąłem drzwi kominka od końca. Ale dopływ powietrza został otwarty na maksimum.

Po godzinie od podłożenia ognia w kominku było już gorąco. Spora część brykietu paliła się radośnie, generując przy tym sporo ciepła.

Kominek po godzinie

Kolejne godziny palenia przedstawiały się następująco:

Kominek po 1,5 godzinie
Kominek po 1,5 godzinie
Kominek po 2 godzinach
Kominek po 2 godzinach
Kominek po 3 godzinach
Kominek po 3 godzinach
Kominek po 3,5 godzinie
Kominek po 3,5 godzinie

Jak widać na dołączonych fotografiach. brykiet przez cały czas palił się bardzo ładnie. Wydzielał przy tym solidną ilość ciepła. I co ważne, nie brudził szyby, mimo tego, że po pierwszej godzinie przymknąłem dopływ powietrza do kominka do połowy.

Czas palenia się brykietu określam na około 3,5 godziny. Po tym czasie w kominku pozostała już niewielka ilość żarzących się, gorących niedopałków.

Brykiet spalał się całkowicie. W kominku pozostał po nim tylko jasny, drobny popiół i nie zostało go zbyt dużo.

Podsumowanie.

Brykiet drzewny EQUATION produkowany przez Barlinek S.A. to nic innego jak ten sam produkt opakowany w inną nazwę i inną etykietę. Nawet „Barlinieckie drzewko” na kostkach jest, tylko, że ukryte wewnątrz opakowania.

Paliwo kominkowe, które przetestowałem to produkt wysokiej jakości. Dobrze zapakowany, dobrze wykonany, dobrze się palący i sporo ciepła dający. Można się przyczepić tylko do rozpalania brykietu, bo nie jest to łatwe. Trzeba zużyć nieco więcej rozpałki i wykorzystać więcej cierpliwości. Ale jak już zacznie się palić, to więcej problemów nie stwarza.

Niestety brykiet ten ma zaporową cenę. Prawie 10 zł za 10 kg to dużo, o wiele za dużo. PALLAP można kupić za 5,97 zł, a to o około 40% mniej, a ciepła tyle samo. Mam wrażenie, że kupując ten brykiet, niestety, ale płacimy za symbol drzewka, bo jakością ten brykiet nie odstaje od konkurencji. Jeśli chodzi o jakość, polecam, a jeśli chodzi o koszty, sam musisz zdecydować.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress