19 powodów, dla których zbudowałem dom parterowy.

Dom parterowy czy budynek z użytkowym poddaszem? Takie pytanie zadaje sobie prawie każdy przyszły inwestor, który myśli o budowie domu. Aby znaleźć odpowiedź na tak postawione pytanie trzeba wiele przemyśleć i przeanalizować. Decyzja ta jest bardzo ważna, bo będzie nam towarzyszyła przez całe życie. Ja też stałem przed takim wyborem i wybrałem dom parterowy. A czy słusznie? Na dziś mogę powiedzieć, że tak.

Poniżej przedstawiam kilkanaście powodów, które zdecydowały o tym, że mieszkamy w domu parterowym.

 1. Dom parterowy to brak schodów. Im człowiek starszy tym większe trudności z ich pokonywaniem, a niestety z każdym dniem jesteśmy bliżej wieku emerytalnego
 2. Brak schodów to brak kosztów z ich budową związanych. A montaż i wykończenie schodów to kwoty rzędu kilku tysięcy złotych
 3. Dom parterowy to szybkie zakończenie i niskie koszty budowy
 4. Na zbudowanie jednopoziomowego budynku pozwoliła mi działka, która była wystarczająco duża i zbliżona kształtem do kwadratu
 5. W domu parterowym z nieużytkowym poddaszem można zrobić strop z drewna oraz sufity z płyt gipsowo-kartonowych. Strop taki można wykonać samemu, nie trzeba szalunków, stempli, stali, przerw technologicznych oraz nie ma tyle wilgoci, która musi odparować. Ja tak mam i sobie chwalę.
 6. Strop wykonałem z drewna bo pozyskałem je z własnego lasu. Jedyny koszt to przetarcie, transport i impregnacja.
 7. W całym domu mam ogrzewanie podłogowe zasilane solarami i kominkiem z płaszczem wodnym. Wykonałem je w większości sam. Koszt niski, bo zawiera tylko zakup materiałów na instalację. Żadnych rur, kaloryferów na wierzchu. Czysto i schludnie ale dla gości „dziwnie” bo brak jest u mnie elementów, które są w prawie każdym domu.
 8. Dom parterowy bez użytkowego poddasza to łatwe i bez komplikacji docieplenie stropu. Wystarczy dokładnie, szczelnie, w kilku warstwach rozwinąć wełnę izolacyjną na stropie i po sprawie. Ciepło, cicho, przytulnie. Nie ma problemu z ocieplaniem skosów, wykańczaniem poddasza i ogrzewaniem piętra
 9. Ponieważ nie mam użytkowego poddasza (aczkolwiek kiedyś może będzie), to wykonanie dachu nie stanowiło problemu. W domu parterowym można wykonać najprostszy dach dwuspadowy albo kopertowy. Co prawda powierzchnia jest większa, ale kształt i wykonanie dużo prostsze niż w domach z użytkowym poddaszem. Można zrezygnowaćariel z okien dachowych, nie mamy jaskółek, wykuszy i innych dziwnych kształtów, które po pierwsze komplikują budowę dachu a po drugie są doskonałymi miejscami do popełnienia błędów czyli przecieków oraz mostków termicznych.
 10. Dom parterowy to duża powierzchnia zabudowy i to jest minus, bo zabudowujemy sporą część działki. Ale taki budynek to również możliwość wykonania piwnicy tylko pod częścią domu, lub w ogóle z niej zrezygnowania. Budując wydajny, ekologiczny i sprawny system C.O. oraz inwestując w solidną izolację mogłem zrezygnować z piwnicy, a to nie mały koszt.
 11. Brak balkonów to ograniczenie strat ciepła do minimum. Każdy balkon który jest połączony z murem domu w sposób ciągły to mostek termiczny, przez który ulatują nasze pieniądze. A w domu parterowym z użytkowym poddaszem zawsze jakiś balkonik się znajdzie.
 12. Przebywanie wszystkich domowników na „jednym poziomie” to większa integracja rodziny i więcej wspólnie spędzonego czasu.
 13. Odpowiednie zaprojektowanie rozmieszczenia okien oraz wystawania dachu poza obrys budynku pozwala na „sterowanie” ilością wpadającego światła słonecznego do budynku. Odpowiednio dobrane wysunięcie dachu pozwala na wpuszczenie dużej ilości promieni słonecznych do budynku zimą a spore ich ograniczenie latem, czyli zimą dogrzewamy a latem chłodzimy dom. W domu z użytkowym poddaszem taka „automatyka” jest mocno utrudniona.
 14. Prowadzenie instalacji np. wentylacji mechanicznej, elektrycznej, RTV, w domu bez użytkowego poddasza to sama przyjemność. Kładziemy wszystko na stropie i nie musimy kuć ścian, ukrywać przewodów wentylacyjnych i zabudowywać wszystkiego podwieszanymi sufitami. Dodatkowo, wszelkie naprawy, modernizacje, rozbudowy są ułatwione i nie powodują demolki w domu.
 15. Dom parterowy to wykorzystanie każdego kawałka powierzchni, której nie tracimy na klatki schodowe.
 16. Niższe ściany, prostsza budowa, mniej komplikacji, to główne zalety domu parterowego. Ocieplenie można przyklejać stojąc na paczce styropianu. Ekipa budowlana nie potrzebuje rusztowania, nie trzeba wyciągu ani dźwigu żeby podawać materiały budowlane na kolejne kondygnacje i dach.
 17. Podczas prac wykończeniowych, urządzania domu i mieszkania nie ma problemu z wnoszeniem ciężkich rzeczy do domu. Nie trzeba się tłuc po schodach, wylewać ostatnich potów. Wjeżdżam samochodem do garażu albo dostawczak podjeżdża pod same drzwi, przekładam towar na podstawki na kółkach i wjeżdżam gdzie chcę. Jak przywieźli mi kominek, to pan kierowca podjechał pod drzwi, opuścił windę na wylewkę, zjechał paleciakiem i dostarczył mi kominek w miejsce gdzie teraz stoi. Nie wyobrażam sobie tachania pieca, kominka czy też 1000 litrowego zbiornika po schodach do piwnicy lub z powrotem.
 18. Zawsze chciałem mieć dom parterowy i wytrwale dążyłem do realizacji mojego marzenia, które stało się faktem.
 19. Mam rodzinę, w której są cztery osoby i dom parterowy wystarcza nam z nawiązką. Nawet gdyby było nas więcej, też nie byłoby problemu, no, chyba, że byłaby to liczba dwucyfrowa.:-)

Jak widzisz, miałem sporo argumentów które przemawiały na korzyść takiego a nie innego budynku. Ty również powinieneś przed rozpoczęciem budowy wypisać wszystkie za i przeciw przemawiające na korzyść twojego wymarzonego budynku. Na etapie projektu wszystko jeszcze można zmienić. Im dalej w etap budowy, tym gorzej.

Po trzech latach mieszkania w parterówce mogę powiedzieć, że był to dobry wybór. Wygodnie się mieszka, wszystko jest „pod ręką”, miejsca dużo, sprzątanie jest ułatwione przez brak schodów. Gdybym drugi raz miał budować dom, to prawdopodobnie też byłby to budynek parterowy.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress