Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym. O czym należy pamiętać i na czym nie warto oszczędzać?

Prąd elektryczny jest wszędzie. Napędza nasze ciało, zasila oświetlenie, urządzenia i maszyny elektryczne, pozwala nam wygodnie i komfortowo żyć. Obecnie w każdym domu mamy wiele urządzeń, które bez energii elektrycznej są martwe. Kiedy podłączymy je do kontaktu, to tak jakbyśmy tchnęli w nie życie. Zaczynają świecić, wydawać dźwięki i pracować zgodnie z ich przeznaczeniem.

Ale żeby tak się stało, prąd elektryczny musi dopłynąć do gniazdka w naszym domu. To gniazdko też trzeba było zamontować, doprowadzić do niego przewód elektryczny, którym zostało ono połączone z siecią energetyczną. Dopiero później możemy bezpiecznie do gniazdka podłączyć urządzenia elektryczne i cieszyć się ich pracą.

W każdym domu jest instalacja elektryczna, która sprawia, że energia elektryczna doprowadzona jest do każdego pomieszczenia. Na instalację elektryczną składają się przewody elektryczne, włączniki, przełączniki, kontakty, oprawy oświetleniowe, bezpieczniki, zabezpieczenia przeciwporażeniowe, przeciwprzepięciowe, puszki instalacyjne, złączki i wiele innych elementów, które połączone w jedną całość tworzą instalację elektryczną niskiego napięcia. To dzięki niej możemy bezpiecznie zapalać światło, podłączać wtyczki do kontaktu i korzystać np. ze zmywarki, lodówki czy kuchenki elektrycznej.

Instalacja elektryczna jest w pełni bezpieczna, ale tylko wtedy, kiedy zbudowana jest z odpowiednio dobranych elementów i wykonana przez specjalistów, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tego typu pracach. Inwestor budujący dom zazwyczaj nie ma odpowiedniej wiedzy i zdaje się na wykonawcę, którego wybrał do wykonania instalacji elektrycznej w swoim domu. Jak będzie miał szczęście i trafi na fachowca przez duże „F”, to jego instalacja będzie wykonana solidnie, w przeciwnym wypadku może być różnie.

Podczas prac i po ich zakończeniu można samemu sprawdzić, czy instalacja elektryczna została wykonana przynajmniej poprawnie. Powinniśmy zwrócić uwagę szczególnie na to, czy:

 • Osoba wykonująca prace instalacyjne lub je nadzorująca posiada odpowiednie uprawnienia do przeprowadzania takich prac
 • Przewody elektryczne poprowadzone są poziomo lub pionowo na ścianach. Nie można ich prowadzić „na instalacja elektryczna w domu jednorodzinnymskróty”, po skosie ani krzyżować ze sobą
 • Przewody elektryczne poprowadzone są w odpowiedniej odległości od okien, drzwi, podłogi, sufitu, narożników ścian? (minimum 15 cm od otworu okiennego, drzwi i narożników ścian, 30 cm od podłogi i sufitu)
 • Gniazdka elektryczne są zamontowane minimum 30 cm od podłogi
 • Włączniki oświetlenia są na wysokości około 115 cm
 • Przewody elektryczne ułożone na podłodze i na elementach drewnianych są w peszlu, czyli plastikowych rurach ochronnych.
 • Przewody mają odpowiednio duży przekrój i są zabezpieczone odpowiednio dobranym bezpiecznikiem nadmiarowo-prądowym, którego zadaniem będzie odłączenie zasilania, kiedy w obwodzie popłynie zbyt duży prąd. ( Ja w swoim domu mam kontakty połączone przewodami 3 x 2,5 mm a oświetlenie 3 x 1,5 mm. Może się wydawać, że to „grube” przewody, ale lepiej dać solidniejsze niż zbyt cienkie)
 • W instalacji są zamontowane wyłączniki różnicowo-prądowe, które zabezpieczają użytkowników przed porażeniem prądem.
 • Do jednego wyłącznika nadprądowego jest podłączone mniej jak 20 punktów oświetleniowych i/lub 10 gniazdek wtyczkowych. Takie informacje powinny się znaleźć na sporządzonym projekcie.
 • Gniazdek wtyczkowych jest odpowiednio dużo. Jeśli będziemy chcieli zaoszczędzić może się później okazać, że korzystanie z nich podczas mieszkania będzie mocno uciążliwe.

Cała instalacja elektryczna powinna być wykonana estetycznie i starannie, kable nie powinny być poplątane, izolacje uszkodzone. Jeśli coś nam nie pasuje, coś niepokoi, to powinniśmy nakazać poprawienie prac. Tylko dobrze wykonana instalacja elektryczna gwarantuje bezawaryjne jej użytkowanie i bezpieczeństwo. Jeśli coś będzie schrzanione, przewody za cienkie, niewłaściwie dobrane zabezpieczenia, długości obwodów itp., to istnieje duże prawdopodobieństwo, że instalacja ulegnie uszkodzeniu. W najlepszym przypadku wypalą się kable w ścianie, w najgorszym wypadku dojdzie do pożaru domu/mieszkania, zagrażając życiu domowników.

Na czym nie warto oszczędzać w instalacji elektrycznej?

instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym rozdzielnicaJak już wspominałem, instalacja elektryczna to kable, gniazdka, włączniki, przełączniki, bezpieczniki, złączki itp. Zlecając jej wykonanie możemy sami kupić wszystkie potrzebne elementy lub zdać się na doświadczenie elektryka. W jednym i drugim przypadku należy jednak zwrócić uwagę na jakość wszystkich elementów instalacji elektrycznej. Na pewno nie warto skąpić grosza na:

 • Przewody elektryczne, które są najważniejszym elementem instalacji. Jeśli będą kiepskiej jakości, nieznanego pochodzenia, to zapewne szybko gdzieś się przepalą.
 • Wysokiej jakości złączki i elementy zabezpieczające w instalacji elektrycznej. Jeśli kupimy tanie wyłączniki nad i różnicowoprądowe to w sytuacji awaryjnej mogą zawieść i może dojść do tragedii
 • Dobre gniazdka i włączniki. Jak kupimy kiepskiej jakości osprzęt elektryczny, wykonany z taniego plastiku to będziemy się wkurzać jak gwinty w śrubkach będą się zrywać, plastiki łamać a gniazdka po roku będą wyglądać jak po 10-ciu latach.

W zasadzie na instalacji elektrycznej nie warto oszczędzać. Po pierwsze, nie widać jej, znajduje się pod tynkiem i wszystkie naprawy i modernizacje wiążą się z demolką mieszkania. Po drugie, od jej prawidłowego funkcjonowania zależy jakość i bezpieczeństwo naszego życia. Każda awaria instalacji elektrycznej to niebezpieczeństwo pożaru, który może strawić dorobek naszego życia. Oszczędzać można na panelach podłogowych, płytkach ściennych, czy lampach. Ich uszkodzenie nie zabierze nam życia. Awaria instalacji elektrycznej może wyrządzić nam krzywdę.

Jakie inne instalacje są ważne w domu i można je wykonać podczas montażu instalacji elektrycznej?

Kiedy nie mamy jeszcze tynków, wykończonych podłóg to warto również zlecić wykonanie:

Ułożenie kabli pod tynkiem pozwoli na eleganckie ich ukrycie i nawet jeśli nie będą od razu wykorzystywane, to kiedyś mogą się przydać.

Wszystkie opisane wcześniej instalacje ułożone są wewnątrz budynku. Na zewnątrz natomiast warto zamontować instalację odgromową, która uchroni nas przed uderzeniem pioruna. Wbrew pozorom, koszt wykonania takiej instalacji nie jest wysoki i w zależności od wielkości domu waha się od 1000 zł do 5000 zł. W porównaniu ze stratami, jakie może wyrządzić burza, to koszt nieporównywalny.

Podsumowanie.

W każdym domu jest kilka instalacji, elektryczna, Internetowa, antenowa, alarmowa. Wykonanie wszystkich tych instalacji można i najlepiej jest zlecić jednemu solidnemu wykonawcy. Wtedy będziemy mieli pewność, że wszystkie zostaną wykonane dobrze, poprawnie i nie będą wzajemnie siebie zakłócać. Dodatkowo, zlecając wszystkie prace jednemu wykonawcy możemy obniżyć koszt ich wykonania. Warto popytać wśród znajomych, poradzić się i wybrać solidnego, sprawdzonego wykonawcę, który wykona wszystkie zlecone prace szybko i solidnie. Tylko wtedy będziemy mogli spać spokojnie.

Wpis napisany na zlecenie www.elektrotechnika-instalacje.pl

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress