Co zrobić, żeby dom wyglądał pięknie i nietuzinkowo?

Każdy kto ma dom chce, żeby wyglądał on pięknie i niepowtarzalnie. Staramy się zbudować go jak najlepiej, zaplanować układ pomieszczeń tak, aby był funkcjonalny i komfortowy. Jak już to wszystko powstanie, nadchodzi czas na wykonanie elewacji zewnętrznej. I tutaj mamy spore pole do popisu.

Tradycyjnie, czyli tynk i farba.

Można pójść na łatwiznę. Położyć na ścianach tynk i pomalować dom na jednolity kolor. Czy będzie to trudne do wykonania? NIE. Czy dom będzie ładnie wyglądał? Być może. Czy taka elewacja będzie trwała i czy nasz budynek będzie wyróżniał się spośród innych budynków w okolicy? Prawdopodobnie NIE. Zaletą takiego rozwiązania jest niski koszt i mała trudność wykonania. Kiedyś tak się wykańczało budynki z zewnątrz i elewacje istnieją po dziś dzień, ale tak wykończone budynki nie wyróżniają się niczym specjalnym.

Nowocześnie, czyli z wykorzystaniem kolorowego tynku i profili elewacyjnych.

profile elewacyjneDla bardziej wymagających, producenci przygotowują coraz to nowsze produkty do wykończenia budynków. Kolorowe tynki silikonowe, żywiczne, akrylowe. Gotowe profile elewacyjne i nieograniczony wybór kolorów sprawiają, że możemy swój dom wykończyć w niepowtarzalny sposób.

Wygląd zewnętrzny budynku warto zaplanować już na etapie projektowania naszego wymarzonego domu. Kolor ścian i stolarki okiennej, gzymsy, podokienniki, listwy elewacyjne i inne elementy elewacji muszą ze sobą współgrać i do siebie pasować. Jeśli nie zaprojektujemy, przynajmniej wstępnie, jak nasz dom będzie wyglądał z zewnątrz, to może się okazać, że zamontujemy złą stolarkę okienną, dobierzemy niewłaściwy kolor dachu czy rynny w nieodpowiednim stylu. Wszystko to, po wykonaniu elewacji zewnętrznej może wyglądać źle, żeby nie powiedzieć śmiesznie.

Elewacja zewnętrzna to jedna z ostatnich rzeczy, jakie robimy w naszym domu, ale powinniśmy ją zaplanować już na etapie projektowania domu, żeby później nie mieć problemu z doborem np. koloru ścian zewnętrznych, który nie będzie pasował do koloru okien i dachu.

Elewacja – jak się ją najczęściej wykonuje?

W Polsce najczęściej buduje się dom z Porotherma, Ytonga lub np. Silikatów. Na ścianę nośną przykleja się od zewnętrznej strony styropian lub wełnę mineralną. Później nakłada się tynk, w którym zatapia się siatkę z włókna szklanego. Na tak przygotowane podłoże nakłada się kolorowy tynk silikonowy lub akrylowy, który stanowi warstwę wykończeniową i sprawia, że nasz dom wygląda ładnie.

Żeby wyróżnić się z tłumu, sprawić, że nasz dom będzie wyglądał nietuzinkowo i oryginalnie, możemy wykorzystać profile elewacyjne. Miejsce i sposób ich zamontowania ogranicza jedynie nasza wyobraźnia. Zazwyczaj wykańcza się nimi otwory okienne i drzwiowe. Wokół okna przykleja się listwy elewacyjne a pod parapetem podokienniki. Jeśli pomalujemy je na kolor wyraźnie różniący się od koloru ścian, to będą one przykuwać uwagę.

bonie narozneDodatkowo można narożniki ścian wykończyć boniami elewacyjnymi narożnymi. Pomalowane na taki sam kolor jak wykończenia okien sprawią że ściany i okna nie będą się ze sobą zlewać a dom nie będzie wyglądał nudno. Odpowiednio dobrany kształt, wielkość i kolor elementów dekoracyjnych sprawią, że przechodnie będą z zaciekawieniem spoglądać w kierunku naszego domu, który będzie wyglądał stylowo i bardzo elegancko.

Szeroka oferta profili elewacyjnych sprawia, że mamy nieograniczone możliwości wykończenia domu w sposób oryginalny i wyróżniający się na tle sąsiadów. Gzymsy, naczółki, tralki, rozety, listwy elewacyjne i inne elementy dekoracyjne zamontowane na elewacji zmienią wygląd budynku i podkreślą jego wyjątkowy charakter. Trzeba jednak pamiętać żeby nie przesadzić z ilością dekoracji, bo zamiast eleganckiego domu możemy otrzymać śmieszną chatkę, z której wszyscy będą się śmiać. Wiem, że każdy z nas ma inny gust, podoba się nam zupełnie coś innego i chcemy, żeby dom podobał się przede wszystkim jego mieszkańcom, ale nadmiar dodatków może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego.

Profile elewacyjne możemy wykorzystać także do wykończenia balustrad, poręczy, ogrodzeń. Gotowe nakładki na słupy i mury  znacznie uproszczą i przyspieszą prace. A poza tym, odpowiednio zamontowane będą trwałe i nie wymagające częstej konserwacji.

Elementy dekoracyjne to coraz częstszy sposób na podkreślenie wyjątkowego charakteru naszego domu. Wykańczamy nimi okna, drzwi, narożniki, podbitkę, słupy, mury i balustrady. Montaż nie powinien sprawiać problemów, wysoka jakość produktów gwarantuje, że elewacja będzie trwała i ładna przez wiele lat a w zasadzie nieograniczony ich wybór to gwarancja, że nasz dom będzie jedyny w swoim rodzaju. Podczas zakupu warto zwracać uwagę na jakość produktów i nie kierować się wyłącznie ceną. Pamiętajmy, że wygląd domu świadczy o jego mieszkańcach. Ściany zewnętrzne wystawione są na działanie wody, słońca, wiatru, mrozu i wszystkiego co najgorsze. Powinny być solidnie zabezpieczone przez niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i wykonane z elementów wysokiej jakości. W przeciwnym wypadku dom będziemy malować co kilka lat i ponosić wysokie koszty tych prac.

http://www.wmb.pl – producent profili elewacyjnych, sztukaterii i dekorów

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress