Jaki kominek wybrać? Wady i zalety kominków.

Kominek, podobnie jak każde inne źródło ciepła, ma swoje wady i zalety. Jeśli widzisz więcej wad niż zalet, zapomnij o kominku w swoim domu. Kiedy widzisz tylko zalety a wady możesz zaakceptować to możesz poważnie myśleć o instalacji kominka w swoim salonie.

 

Wiem, że są ludzie którzy w kominkach widzą same wady, ale są i tacy, którzy w kominkach upatrują same zalety. Są to skrajności, ale można się na nie natknąć dość często. Oba typy kominków, wodny i powietrzny, mają bardzo wiele cech wspólnych. Są to zarówno cechy pozytywne jak i negatywne. Zacznę od tych złych, żeby zakończyć na tych dobrych.

1. Wady kominków.

Wady kominków

Do wad kominków obu typów możemy zaliczyć:

– miejsce, które zajmują w domu
– konieczność budowy kominów
– konieczność budowy kanału doprowadzającego powietrze do kominka
– potrzebę wygospodarowania miejsca na choćby niewielki zapas opału
– częste mycie szyby kominka
– wybieranie, wynoszenie i składowanie popiołu
– niewielką ilość brudu przy czyszczeniu kominka, którą najlepiej od razu uprzątnąć
– podczas dokładania, niewielką, ale zawsze ilość dymu w domu
– możliwość poparzenia się dzieci od gorącej szyby
– koszty zakupu i zamontowania kominka
– odpowiednio zbudowaną i zabezpieczoną obudowę, która nie będzie się nagrzewać i nie doprowadzi do przegrzania wkładu kominkowego.

 

Dodatkowo, kominek z płaszczem wodnym musi:

– mieć dostęp do instalacji C.O.
– dostęp do instalacji wodno-kanalizacyjnej,
– pracować w układzie otwartym, czyli obowiązkowo naczynie wzbiorcze przelewowe
– mieć zabezpieczenie przed zanikiem energii elektrycznej. Może to być albo odpowiednie podłączenie do instalacji, z zachowaniem obiegu grawitacyjnego, albo zasilacz UPS dla pompy obiegowej.
Dla kominka z płaszczem wodnym istnieje również niebezpieczeństwo rozszczelnienia się wkładu i wycieku wody, co może doprowadzić do zalania podłogi w salonie.

2. Zalety kominków.

Jeśli mówimy o wadach, to musimy wziąć pod uwagę również zalety kominków. Podobnie jak w przypadku cech negatywnych, cechy pozytywne mają również część wspólną dla obydwu typów wkładów kominkowych. Są to:

– rozsądne, częste korzystanie z kominka pozwala na obniżenie kosztów ogrzewaniaZalety kominków
– niepowtarzalny, romantyczny klimat w domu
– szybki ogrzanie domu
– kominek pozwala ciekawie zaprojektować salon i wyróżnić w nim pięknie obudowany kominek
– w mroźne, zimowe dni już samo patrzenie na ogień w kominku sprawia, że jest nam gorąco
– zaplanowanie kominka jeszcze na etapie projektu domu może wnieść spore oszczędności, bo np. nie będziemy musieli budować kotłowni, piwnicy czy jakiegoś dodatkowego pomieszczenia
– połączenie kominka z innymi, alternatywnymi źródłami ciepła i odpowiednio dobraną instalacją C.O. pozwoli na znaczne obniżenie kosztów budowy takiej instalacji oraz na efektywne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
– jeśli kominek będzie jedynym lub podstawowym źródłem ciepła w domu to możemy zrezygnować z kosztownego pieca, kotła, czy kosztownej instalacji, np. butli z gazem w ogrodzie. A to już są tysiące złotych oszczędności.
– brak smug na ścianach nad kaloryferami. Czyste ściany w pokojach. (kiedy np. połączymy kominek z ogrzewaniem podłogowym)

Dodatkowo kominek z płaszczem wodnym połączony z buforem i niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym w dobrze ocieplonym domu może w zupełności wystarczyć na jego ogrzanie lub nawet produkować nadwyżkę ciepła. Wszystko zależy od mądrego i przemyślanego zaprojektowania instalacji, odpowiedniego doboru kominka, instalacji C.O oraz od umiejętnego w kominku palenia. A tego możesz się nauczyć z wpisów na moim blogu.

Jak widzisz, kominki mają swoje wady i zalety. Każdy, kto myśli o kominku powinien na kartce wypisać wszystkie te wady i zalety i zaznaczyć te punkty, które są dla niego najbardziej ważne i istotne. Jeśli wad będzie więcej jak zalet, należy odpuścić sobie kominek. Jeśli odwrotnie, kominek to dobre rozwiązanie.

A który typ kominka wybrać? To zależy jakie zalety będą najistotniejsze i na co pozwolą nam warunki instalacyjne w domu. Może się bowiem okazać, że chcemy wspomagać ogrzewanie ale boimy się rozszczelnienia wkładu z płaszczem wodny w salonie. Wtedy wybierzemy wkład żeliwny, ewentualnie z systemem DGP.

Podobnie, jeśli chcemy ogrzać cały dom, ale nie chcemy prowadzić kanałów powietrznych po całym domu, nie chcemy w każdym pomieszczeniu czuć zapachu dymu z kominka i mieć wysuszonego powietrza, a zarazem nie boimy się postawić wkładu z wodą w salonie, to wybierzemy wkład z płaszczem wodnym.

Wybór typu kominka to sprawa indywidulana i każdy musi sam zadecydować, co chce w domu zamontować. Ważne jest to, że kominek sprawi nam radość i da ciepło.

Ten wpis jest częścią całego cyklu wpisów dotyczących instalacji kominka w domu. Jeśli chcesz przeczytać więcej informacji na ten temat, zajrzyj na stronę główną całego cyklu.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress