Kominek tradycyjny czy z płaszczem wodnym? Oto jest pytanie!

Ten wpis jest początkiem całego cyklu postów, w których postaram się rozwiać wątpliwości, jakie targają osobami myślącymi o kominku w swoim domu. Właściwie to moje przemyślenia pomogą znaleźć odpowiedź na dwa pytania: Czy w ogóle instalować kominek, a jeśli tak, to jaki?

Na początku odpowiedź na to pytanie miała być zawarta w jednym wpisie, ale jak zacząłem pisać, szukać informacji i wypełniać luki, jakie są na forach internetowych, to powstał z tego pokaźnych rozmiarów poradnik.

Swoje przemyślenia, analizy i zdobytą wiedzę teoretyczną wspieram wiedzą praktyczną, jaką zdobyłem podczas kilku lat ogrzewania domu kominkiem. Wiem, że nie mogę się ogłosić „kominkowym guru”, ale co nieco mogę już o kominkach napisać. Mam nadzieję, że pomogę w wyborze sposobu ogrzewania czy też dogrzewania domu kominkiem oraz w wyborze typu tego wspaniałego źródła ciepła. Muszę przyznać że po kilku latach palenia w kominku nadal jestem zagorzałym fanem tego źródła ciepła a zapał do dbania o kominek i palenia w nim wcale nie osłabł, a wręcz przeciwnie. Może dlatego, że nauczyłem się palić w kominku efektywnie, bez potrzeby ciągłego dokładania. Wszystkie sposoby palenia w kominku, jakie stosuję u siebie na co dzień opisałem na moim blogu m.in. we wpisach:

# Najlepszy i najbardziej efektywny sposób palenia brykietem w kominku

# Palenie w kominku brykietem i pelletem

# Kominkowy przekładaniec, wersja (prawie) ostateczna

# Przekładane porównanie

W moich wpisach postaram się odpowiedzieć na pytanie, czy w ogóle potrzebujesz kominka, oraz pomogę ci wybrać jego typ, w zależności od tego:

  • na jakim etapie budowy domu jesteś
  • jakie masz inne możliwości ogrzewania domu
  • jaki masz rodzaj zainstalowanego ogrzewania itp.

 

kominek tradycyjny czy z płaszczem wodnymPodpowiem ci z jakimi innymi instalacjami możesz połączyć kominek oraz ile możesz zaoszczędzić, jeśli przewidzisz kominek już na etapie projektowania nowego domu. Przedstawię Ci również moją instalację C.O. a na koniec przytoczę kilka „złotych myśli”, które udało mi się znaleźć na forach internetowych dotyczących właśnie wyboru typu kominka.

Dobra dość tej reklamy, przechodzimy do konkretów. Co kilka dni będę publikował kolejne posty i opisywał w nich zagadnienia związane z wyborem kominka i jego typu. W zamieszczonym poniżej spisie treści kolejne pozycje będą się zamieniać w aktywne linki, prowadzące do świeżo dodanych wpisów.

#Kiedy zadajesz sobie to pytanie?
** Osoby, które dopiero projektują swój dom.
** Jesteś na etapie budowy i chcesz dołożyć kominek.
** Masz już dom w którym mieszkasz i chcesz wstawić kominek.
#Jaką funkcję ma pełnić kominek w Twoim domu?
** Kominek będzie pełnił funkcję dekoracyjną.
** Kominek ma być częścią instalacji C.O.
#Miejsce zamieszkania a rodzaj kominka.
** Masz dostęp do ogrzewania miejskiego i/lub gazu ziemnego.
** Nie masz dostępu do gazu, ogrzewania miejskiego. Masz swój las.
# Jakie masz rozprowadzenie ciepła w domu?
** Masz kaloryfery w całym domu.
** Masz w całym domu ogrzewanie podłogowe.
#Koszty ogrzewania domu kominkiem.
#Wady i zalety kominków.
** Wady kominków.
** Zalety kominków.
#Łączenie instalacji kominka.
#Moja instalacja C.O.
#„Złote myśli” z forów internetowych dotyczące kominków.
#Bezpieczeństwo przy korzystaniu z kominka.

 

Zapraszam do śledzenia tego cyklu wpisów i komentowania ich. Jeśli coś jest niejasne, nieprawdziwe lub nielogiczne, proszę piszcie, interweniujcie. Tylko w taki sposób będę mógł zauważyć błąd, nanieść poprawki i publikować wartościowe i prawdziwe treści.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress