Wanna, prysznic a może 2 w 1? Co wybrać? Wady i zalety każdego z rozwiązań.

Budując bądź remontując łazienkę staniemy przed dylematem. Zamontować wannę, prysznic czy może obydwa rozwiązania? A może można pogodzić obie strony i w łazience zamontować wanno-prysznic lub parawan nawannowy? Ja przerabiałem jedno i drugie i z perspektywy doświadczonego użytkownika postaram się doradzić, kiedy wybrać wannę, kiedy prysznic a kiedy warto połączyć obydwa te rozwiązania. Nie ma jednego dobrego rozwiązania. Każde ma swoje wady i zalety. Ostateczna decyzja zależy do Ciebie. Dopasuj dostępne rozwiązania do swoich obecnych i przyszłych potrzeb, bo następny remont łazienki będziesz przeprowadzał za jakieś 10-15 lat.

 1. Wanna – jej wady i zalety.

Wanna była kiedyś w każdym domu. Stalowa, ciężka, pomalowana na biało. Kąpały się w niej całe rodziny i nikt jakoś nie narzekał. Może dlatego, że nic innego nie było?

wannaObecnie wanny nie znajdziemy już w wielu łazienkach. Jej miejsce zajęły kabiny prysznicowe. Jeśli ktoś lubi sobie poleżeć w ciepłej wodzie, odpocząć, zrelaksować się i wypić lampkę wina w blasku świec, to bez wanny się nie obejdzie. Może wybierać, czy chce wannę tradycyjną, narożną, z hydromasażem czy może z funkcją jacuzzi? Decydując się na dwa ostatnie rodzaje trzeba się liczyć z tym, że podczas kąpieli będzie nas irytował dźwięk pracujących pomp, które wytwarzają bąbelki powietrza w wodzie.

Wanna jest również dobrym rozwiązaniem kiedy mamy małe dzieci. Wtedy ich kąpiel będzie o wiele bardziej wygodna i może stać się dobrą zabawą. Nalewamy wody, wsadzamy maluchy, które radośnie się bawią do wanny a my w tym czasie ich myjemy. Pod prysznicem jest trochę gorzej.

Kiedyś w wannie robiło się pranie, kapało i moczyło ogórki przed zaprawieniem. Dzisiaj z tych funkcji pozostała już tylko kąpiel. Wanna zajmuje sporo miejsca w łazience, rzadko z niej korzystamy a kąpiel w wannie sporo kosztuje. Aby poleżeć i zrelaksować się, musimy zużyć nawet 100 litrów ciepłej wody. To sporo. Szybki prysznic to około 25-30 litrów ciepłej wody.

Jeśli masz małe dzieci lub planujesz je mieć w najbliższym czasie, jeśli lubisz od czasu do czasu wymoczyć się w ciepłej wodzie i zrelaksować w blasku świec to możesz pomyśleć o montażu wanny w swojej łazience. O ile oczywiście masz na to miejsce, bo wanna mała nie jest.

Jeśli jesteś zdecydowany na wannę, to spośród wielu rodzajów możesz wybrać tradycyjną, narożną albo wolnostojącą. Każdy rodzaj ma swoje wady i zalety a wybór konkretnego modelu to sprawa indywidualna.

Jeśli jednak zazwyczaj bierzesz szybki prysznic, chcesz ograniczyć koszty zużycia wody i/lub masz małą łazienkę to daruj sobie wannę. Nie upychaj jakiejś miniaturki  między ubikacją a umywalką. Zamontuj kabinę prysznicową i nie zaprzątaj sobie głowy wanną.

Wanna, zalety:

 1. Pozwala na długą, relaksującą kąpiel po szyję w wodzie.
 2. Ułatwia kąpiel małych dzieci.

Wanna, wady:

 1. Zabiera sporo miejsca w łazience
 2. Może kosztować krocie
 3. Podczas kąpieli w wannie zużywamy dużo wody
 4. Dodatkowa powierzchnia do sprzątania

  2. Prysznic – wady i zalety.

Kabina prysznicowa jest prawie w każdym domu. Korzystanie z niej jest wygodne, pozwala na szybkie umycie się i oszczędności w ciepłej wodzie. W naszym, coraz szybciej mijającym życiu mamy coraz mniej wolnego czasu. Zazwyczaj wystarczy nam szybkie odświeżenie się pod prysznicem.

Kabina prysznicowa zajmuje niewiele miejsca w domu. Jest idealnym rozwiązaniem w małych łazienkach, które są często spotykane w blokach. Może być wyposażona w bicze wodne, hydromasaż i krzesełko, na którym możemy usiąść podczas kąpieli. Dodatkowo możemy kupić prysznic z radiem i efektownym podświetleniem, które sprawi, że podczas kąpieli poczujemy się niezwykle.

Jeśli masz lub planujesz mieć małe dzieci to możesz zamontować w prysznicu nieco wyższy brodzik, który będzie pomocny w kąpieli maluchów. Napełniając go wodą dajemy dzieciom możliwość popluskania i pobawienia się w wodzie nie rujnując przy tym budżetu domowego.

Prysznic, zalety:

 1. Jest tani i łatwy w instalacji
 2. Pozwala na szybką kąpiel
 3. Niskie zużycie wody, chyba, że prysznicujemy  się przez pół godziny
 4. Montując wyższy brodzik możemy mieć „mini” wannę pomocną w kąpieli dzieci
 5. Zajmuje mało miejsca w łazience

Prysznic, wady:

 1. Nie pozwala na poleżenie w ciepłej wodzie
 2. Jest nieco bardziej wymagający podczas sprzątania
 3. Najtańsze modele szybko się zużywają i wymagają wymiany

  3.  Wanna i prysznic w jednym

parawan nawannowyJeśli nie możesz się zdecydować, czy chcesz mieć prysznic czy wannę to możesz pójść na kompromis i wybrać wanno-prysznic lub na wannie zamontować parawan nawannowy. Wtedy możesz brać szybki prysznic a od czasu do czasu wziąć długą, relaksującą kąpiel w wannie. Zasłaniasz parawan, bierzesz prysznic a łazienka nie jest zalana przez bryzgającą wszędzie wodę. Odsłaniasz parawan, masz tradycyjną wannę. Wilk syty i owaca cała.

Wanno-prysznic, zalety:

 1. Połączenie wanny i prysznica, dwie funkcje w jednym urządzeniu
 2. Możliwość wzięcia szybkiego prysznica oraz długiej, relaksującej kąpieli.

Wanno-prysznic, wady:

 1. Droższy w zakupie niż prysznic lub wanna
 2. Zajmuje sporo miejsca w łazience
 3. Wymaga wyłożenia ścian w łazience, w  miejscu montażu, płytkami ceramicznymi
 4. Jest wymagający przy myciu.

Podsumowanie.

Remont łazienki to zazwyczaj spore wyzwanie finansowe. Koszty idą w tysiące złotych. Podczas tej skomplikowanej operacji musimy podjąć sporo trudnych decyzji. Jedną z nich jest odpowiedź na pytanie, co wybrać, wannę czy prysznic? W obecnych czasach, zabiegania, zapracowania i chęci wykorzystania każdej wolnej chwili nie chcemy tracić czasu na długą kąpiel. Wskakujemy pod prysznic, 5 minut i po sprawie. Mało zużytej wody, sporo zaoszczędzonego czasu i można ruszać dalej. Czasem jednak warto zwolnić, spędzić trochę czasu w samotności i poleżeć w ciepłej wodzie. Jeśli lubisz takie leniwe wieczory to powinieneś zdecydować się na wannę w swoim domu. Jeśli nie, zapomnij o niej.

Wanna jest dobra dla:

 1. Osób, które od czasu do czasu lubią zrelaksować się w ciepłej kąpieli
 2. Osób, które dysponują dużą łazienką
 3. Osób, które mają małe dzieci

Prysznic jest dobry dla:

 1. Osób oszczędnych
 2. Osób, które nie lubią tracić czasu na długą kąpiel
 3. Osób, które mają małą łazienkę
 4. Osób starszych, dla których wejście do wanny może być sporym wyzwaniem

Ostateczna decyzja musi zostać podjęta przez każdego z was. Każdy jest inny, ma inne nawyki i przyzwyczajenia. Ja ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że wygodniej jest codziennie wziąć szybki prysznic niż kąpać się w wannie. Jeśli chcemy się wymoczyć w ciepłej wodzie możemy pojechać na basen lub do jakiegoś parku wodnego, gdzie mamy do dyspozycji jacuzzi i wiele innych wodnych atrakcji. Jeśli jednak wolimy relaksować się w domowy zaciszu, to wanna będzie dobrym wyborem.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress