Darmowe przelewy ekspresowe – można? Można !!

Czasami mamy potrzebę, żeby szybko, niemal natychmiast wykonać przelew między kontami bankowymi w różnych bankach. Niestety, za przelewy natychmiastowe banki zazwyczaj pobierają opłatę w wysokości kilku lub kilkunastu złotych. Ale na szczęście, dla części osób jest alternatywa. Istnieje możliwość wykonania natychmiastowego przelewu między bankami, za darmo. Istnieją pewne ograniczenia, ale zapewniam, że darmowe przelewy międzybankowe są możliwe. Sprawdziłem to na własnej skórze.

 1. Kto może skorzystać z darmowych przelewów między różnymi bankami?

Darmowe przelewy natychmiastowe dostępne są dla posiadaczy kont w :

 • ING Banku Śląskim
 • Alior Banku – usługa niedostępna, w trakcie wprowadzania
 • Banku Millenium
 • Banku Zachodnim WBK
 • mBanku
 • PKO Bank Polski
 • Getin Banku – usługa niedostępna, w trakcie wprowadzania
 • Orange Finanse
 • T-Mobile Usługi Bankowe – usługa niedostępna, w trakcie wprowadzania

Każdy kto ma konto w tych bankach może swobodnie, bez żadnych opłat, przelewać pieniądze między tymi instytucjami.

BLIK INGJa mam konta w ING Banku Śląskim i mBanku. Kilkanaście dni temu, zresztą, jak co roku, na kilka godzin przed końcem ważności ubezpieczenia samochodu chciałem wykupić nową polisę. Korzystam z oferty ubezpieczeń w mBanku. Wyliczyłem sobie wysokość ubezpieczenia i chciałem opłacić polisę, ale okazało się, że nie mam wystarczającej kwoty na koncie. W grę wchodziły trzy rozwiązania. Poprosić kogoś, kto ma konto w mBanku o pomoc, wykonać przelew ekspres elixir, za który musiałbym zapłacić prowizję w wysokości 5 zł albo wykupić ubezpieczenie gdzie indziej. Zacząłem od pierwszego koła ratunkowego i poprosiłem kolegę o pomoc i przelanie brakujących pieniędzy na konto w mBanku. Niestety, okazało się, że on też nie miał potrzebnej kwoty na koncie. Chciałem już wykonać płatny przelew ekspresowy, ale na szczęście tenże kolega zapytał mnie czy korzystam z BLIK-a. I to był strzał w dziesiątkę. Zarówno ING Bank Śląski jak i mBank mają BLIK-a w swojej ofercie. Postanowiłem skorzystać z tej opcji. Dzięki jednemu, magicznemu słowu wykonałem przelew natychmiast, i całkiem za darmo.

2. Co jest potrzebne do wykonania darmowych przelewów natychmiastowych?

Po pierwsze, musisz być klientem w/w banków.

Po drugie, musisz mieć włączone płatności BLIK.

Po trzecie, musisz mieć zainstalowane w swoim smartfonie aplikacje do obsługi kont bankowych z banków, w których masz konta.

Po czwarte, musisz mieć dostęp do Internetu.

3. Jak wykonać darmowy przelew natychmiastowy między kontami w w/w bankach?

BLIK mBank

 1. Określ, na które konto chcesz wpłacić pieniądze.
 2. Zaloguj się do aplikacji moblinej banku, do którego chcesz przelać kasę i skonfiguruj BLIKA tak, żeby na to właśnie konto wpływały pieniądze, które będą przelewane na twój numer telefonu. Instrukcję, jak to wykonać znajdziesz na stronie internetowej swojego banku.
 3. Zaloguj się do aplikacji moblinej banku, z którego będziesz wykonywał przelew i:
 • kliknij w ikonę BLIK-a
 • wybierz opcję, wykonaj transakcję
 • wybierz konto, z którego będziesz przelewał pieniądze
 • wybierz rodzaj przelewu – Przelew na  telefon BLIK
 • wpisz swój własny numer telefonu, do którego chwilę wcześniej przypisałeś numer konta z innego, docelowego banku
 • wpisz kwotę przelewu
 • potwierdź przelew sms-em, który otrzymasz z banku
 • i gotowe, pieniądze są już na koncie, na które miały trafić.

Pod tym adresem znajdziesz dokładne instrukcje, jak wykonywać przelewy na telefon w aplikacjach mobilnych każdego z banków.

4. Kiedy w/w sposób natychmiastowego, darmowego przelewania pieniędzy może nam się przydać?

BLIK BZ WBKSytuacji może być bez liku. Mój przykład jest jednym z nich. Konieczność wykupienia i opłacenia polisy ubezpieczenia OC samochodu w ciągu kilku godzin, kiedy tradycyjny, darmowy przelew nie ma szans na realizację.

Innym przykładem może być konieczność pilnego opłacenia rachunków, raty kredytu, czy przelanie pieniędzy komuś, kto jest w nagłej potrzebie finansowej.

Jeszcze inna sytuacja to np. zgubienie/zapomnienie karty bankomatowej do konta na którym mamy pieniądze. Stoimy przy kasie, za nami kolejka a my nie mamy jak zapłacić za zakupy. Mamy co prawda kartę płatniczą z innego banku, ale na koncie brak pieniędzy. Wtedy logujemy się do aplikacji bankowej, przelewamy blikiem kilka stówek i płacimy za zakupy. Miny stojących za nami – bezcenne. 🙂

Każdy z nas znajdzie na pewno zastosowanie dla darmowych, ekspresowych przelewów.

5. Czy takie przelewy możemy wykonywać tylko między swoimi kontami bankowymi?

Oczywiście, że nie. Wystarczy, że osoba, której chcemy przelać pieniądze ma połączony swój numer telefonu ze swoim kontem bankowym. Wtedy wysyłamy przelew na jej numer telefonu a pieniądze trafiają na jej konto bankowe po kilku sekundach.

Przelewy BLIK-iem mogą być doskonałą, darmową alternatywą dla płatnych przelewów międzybankowych.

6. Jakie są ograniczenia dla przelewów za pośrednictwem BLIK-a?

 • Maksymalna kwota jednorazowej transakcji to 200 zł, ale ilość transakcji może nieograniczona, jeśli tak skonfigurujesz aplikację mobilną swojego banku.
 • Musisz być klientem jednego z w/w banków.
 • Musisz skonfigurować płatności BLIK w swoim banku/telefonie.

7. Co jeszcze można wykonać za pomocą BLIK-a?

Blikiem możesz nie tylko przelewać pieniądze między kontami w różnych bankach. Możesz także płacić nim w sklepach stacjonarnych i internetowych i wypłacać pieniądze z bankomatów. Nie potrzebujesz karty płatniczej. Wystarczy smartfon, dostęp do Internetu i aplikacja mobilna Twojego banku.

Jak widzisz, darmowe przelewy natychmiastowe są możliwe. Co prawda, tylko w kilku bankach, ale zawsze to coś. Mi przelew Blikiem oszczędził nerwów i kilka złotych prowizji. Teraz będę z tego typu płatności korzystał częściej, bo to wygodny i szybki sposób na transfer pieniędzy między kontami bankowymi. I jest darmowy, a to ważne.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress