Jak i gdzie oszczędzać pieniądze żeby co nieco zarobić?

W czasie, kiedy stopy procentowe ustalane przez Narodowy Bank Polski są na niskim poziomie, kredytobiorcy się cieszą. Raty kredytów, a szczególnie hipotecznych, są niskie i można nieco odetchnąć finansowo. Odłożyć parę groszy i mieć rezerwę finansową. Z drugiej jednak strony są osoby, które nie mają kredytów i mają spore oszczędności, które chcą pomnażać. A kiedy oprocentowanie jest niskie to i zysk z inwestycji mały. Dlatego warto szukać super ofert, które pozwolą trochę więcej zarobić.

Konto oszczędnościowe.

Jednym ze sposobów oszczędzania są konta oszczędnościowe. To specjalne, oprocentowane rachunki bankowe, na które możemy wpłacać i z których możemy wypłacać pieniądze w dowolnym momencie bez utraty odsetek. Zazwyczaj wpłaty są darmowe a z wypłatami bywa różnie. W niektórych bankach możemy bez żadnych opłat przelewać pieniądze między naszym rachunkiem ROR a kontem oszczędnościowym a w innych tylko kilka pierwszych wypłat jest darmowych a za kolejne musimy już zapłacić. Konto oszczędnościowe jest gorzej oprocentowane od lokaty bankowej ale umożliwia dostęp do zgromadzonych na nim pieniędzy w każdej chwili, bez utraty odsetek naliczonych do dnia wypłaty. Ja robię tak, że wynagrodzenie, które otrzymuję od razu wpłacam na konto oszczędnościowe, a na rachunku podstawowym, do którego mam kartę bankomatową zostawiam kilkaset (około 200 zł) złotych. Tyle wystarczy na zakupy i wydatki w ciągu kilku dni. Kiedy potrzebuję większej gotówki, loguję się do banku przez aplikację mobilną, przelewam z konta oszczędnościowego na podstawowe tyle ile potrzebuję i mogę zapłacić rachunek. Kiedy ktoś ukradnie mi kartę bankomatową to stracę niewiele, najwyżej kilkaset złotych bo reszta środków finansowych leży bezpiecznie na innym koncie – oszczędnościowym i zarabia. Co prawda niewiele, ale zarabia.

Konto oszczędnościowe jest bardzo praktyczne, daje co nieco zarobić i pozwala na swobodne dysponowanie swoimi pieniędzmi. Nie jest zbyt dobrze oprocentowane, ale parę groszy można od banku otrzymać.

Lokata bankowa.

Lokata bankowa to nic innego jak kredyt, który my, konsumenci udzielamy bankom. Pożyczamy im swoje pieniądze, które po określonym w umowie czasie bank ma obowiązek nam zwrócić i dodatkowo zapłacić za ich pożyczenie. Lokatę bankową zawieramy na określony czas. Może to być miesiąc, kwartał, kilka miesięcy a nawet lat. Im dłuższy okres „zamrożenia” naszych pieniędzy, tym większe zyski z takiej lokaty. Niestety, czasy, kiedy lokaty pozwalały zarobić 10% w ciągu roku minęły. Niskie stopy procentowe sprawiają, że obecnie 4% zysku z lokaty w ciągu roku to super oferta. I tak trzeba się napracować, żeby taką znaleźć. Perełki najczęściej oferowane są nowym klientom, którzy mają sporo gotówki i deponują ją w banku pierwszy raz.

Lokata ma oprocentowanie większe niż konto oszczędnościowe ale „zamraża” nasze pieniądze na określony czas. Owszem, możemy zerwać lokatę i wypłacić pieniądze w razie potrzeby, ale wtedy nie zarobimy ani złotówki. Cóż, coś za coś. Albo swobodny dostęp do pieniędzy albo wyższe zyski.

Ile można zarobić na lokacie?

Obecnie (listopad 2017 r) jeśli wpłacimy do banku 10 000 zł na okres 12-tu miesięcy to zyskamy na tym od 70 zł do 220 zł. Czyli niewiele w porównaniu z wpłaconym kapitałem. Ale lepsze to niż nic, w sytuacji gdybyśmy oszczędności trzymali w skarpecie albo na nieoprocentowanym koncie bankowym.

najlepsze lokaty

Bardzo często wyższe oprocentowanie lokat oferowane jest nowym klientom, którzy nie korzystali jeszcze z oferty tego konkretnego banku lub w pakiecie z innym produktem, np. kontem ROR, ubezpieczeniem lub kredytem. Trzeba dobrze wypytać pracownika o ofertę i warunki jakie należy spełnić, aby otrzymać wysoko oprocentowaną lokatę.

W Polsce swoje produkty oferuje kilkanaście banków. Każdy kusi swoimi produktami oszczędnościowymi. Aby wybrać najlepsze miejsce dla naszych pieniędzy możemy wybrać się na wycieczkę po oddziałach banków i popytać o aktualną ofertę lub usiąść wygodnie w fotelu i skorzystać z porównywarki lokat. To wygodne narzędzie. Wpisujemy kwotę jaką chcemy wpłacić na lokatę, okres jaki chcemy oszczędzać i już po chwili, w wyniku mamy oferty banków, w kolejności od najlepszej do najgorszej. Przy każdej ofercie mamy informację o wysokości oprocentowania, przewidywanych zyskach i warunkach jakie należy spełnić, żeby tą kwotę zarobić. A jeśli będziemy chcieli możemy nawet taką lokatę od razu założyć, wpłacić na niż swoje oszczędności i cieszyć się z przyszłych zysków.

Konta IKE i IKZE

Tak moi drodzy. Konta, które pozwalają na oszczędzanie na emeryturę też możemy potraktować jako swojego rodzaju lokatę kapitału.

IKE czyli Indywidualne Konto Emerytalne pozwala na gromadzeni e środków które są oprocentowane, a od zysków nie jest pobierany podatek od oszczędności, czyli jest to taka lokata, która daje zarobić to, co musielibyśmy oddać bankom w postaci  tzw. podatku Belki. W obecnej chwili zysk jest porównywalny ze średnio oprocentowaną lokatą

IKZE czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego działa trochę inaczej. Pozwala na gromadzenie na nim pieniędzy na emeryturę. Zgromadzona kwota jest oprocentowana. Od zysków pobierany jest podatek od oszczędności. IKZE od IKE różni się tym, że to co wpłacimy w danym roku kalendarzowym możemy sobie odliczyć od podatku dochodowego. Czyli cały rok wpłacamy a na koniec odzyskujemy część wpłaconej kwoty w postaci mniejszego podatku od dochodów. A wpłacona kwota musi poczekać na koncie IKZE do czasu osiągnięcia przez nas wieku emerytalnego, zarabiając przez ten czas co nieco. Odliczenia możemy dokonywać co rok, od tego, co wpłaciliśmy na IKZE. Niestety, ale wpłaty są limitowane a kwoty ustalane na każdy rok są niewielkie.

Gdybyśmy jednak chcieli wcześniej wypłacić pieniądze z IKE lub IKZE to wypłata zostanie pomniejszona o należny podatek. Chyba, że poczekamy do emerytury, wtedy wszystko co odłożyliśmy będziemy mogli od razu wydać lub wypłacać sobie co miesiąc niewielkie kwoty .

Wpłaty na IKZE i IKE nie muszą być regularne. Raz możemy wpłacać więcej, raz mnie. To my decydujemy o wielkości kapitału, jaki zgromadzimy na emeryturę lub jaki zostawimy naszym najbliższym, gdyby nie dane nam było jej doczekać, bo wpłacone środki są dziedziczone.

O założeniu lub wpłacie na konto IKZE warto pomyśleć szczególnie pod koniec roku kiedy mamy nadwyżki finansowe i chcemy obniżyć podatek dochodowy. Może się okazać, że zamiast dopłaty będziemy mieli kilkaset złotych zwrotu.

 

Jak widać, sposobów na oszczędzanie jest co najmniej kilka. Te, które opisałem są dostępne dla każdego i praktycznie od zaraz. Wybieramy formę w jakiej chcemy oszczędzać, później szukamy właściwej oferty, dopasowanej do naszych potrzeb, wpłacamy pieniądze i patrzymy jak nasze fundusze pracują na nasze zyski. Są one może niewielkie, ale zawsze coś zarobimy, a nie tracimy.

Nawet takie niewinne przelewanie pensji na konto oszczędnościowe i trzymanie jej tam przez kilka lub kilkanaście dni pozwoli zarobić kilka złotych. A każdy zarobiony bez wysiłku grosz jest cenny.

 

Inny interesujący wpis na moim blogu podpowie Wam, jak bezpiecznie korzystać z karty bankomatowej:

Jak bezpiecznie używać karty bankomatowej/kredytowej.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress