Jak kupować materiały budowlane/wykończeniowe i dlaczego warto robić to w Internecie?

Budowa domu to wyzwanie i przygoda życia. Jeśli zlecisz wszystko firmie, nie czytaj dalej. Firma będzie się martwiła o zakup materiałów budowlanych i wykończeniowych, będzie się troszczyła o zapewnienie ciągłości dostaw zapatrzenia na budowę, będzie odzyskiwała VAT a ty będziesz musiał tylko płacić i patrzyć, jak rośnie twój dom.

Jeśli chcesz mieć wpływ na to, z czego zbudowany jest twój dom, jeśli chcesz zaoszczędzić na materiałach budowanych bez rezygnowania z wysokiej ich jakości to czytaj dalej. Podpowiem Ci, jak kupować taniej i oszczędzić czas i pieniądze, tak cenne podczas budowy i wykańczania domu.

Ja nie lubię oddawać zarządzania pieniędzmi w obce ręce dlatego całą logistykę związaną  z budową domu wziąłem na siebie. Muszę przyznać, że udało mi się to wszystko zorganizować tak, że na budowie nigdy niczego ważnego nie brakowało. Wszystko było na czas i na miejscu. W obecnych czasach, kiedy składy budowlane są praktycznie w każdej miejscowości, nie jest to problem. Każda szanująca się firma będzie chciała dostarczać materiały budowlane na Twoją budowę bo jesteś dla niej solidnym klientem, który może u nich zostawić sporo gotówki. Ale nie decyduj się na pierwszą z brzegu firmę. Poza terminowymi dostawami liczy się również cena. Przykładowo, jeden pustak może kosztować 7 zł, ale jak zamówisz ich 2000 sztuk, to cena może spaść do 5 zł za sztukę. Przy całym domu oszczędzasz więc 4000 zł. A to całkiem nieźle, jak na tylko jedną rzecz.

 

Poniżej przedstawię Ci sposoby, dzięki którym płaciłem za materiały budowlane dużo mniej niż inni.

 1. Przygotuj orientacyjne zestawienie ilości potrzebnych materiałów budowlanych. Jeśli tego nie potrafisz, poproś autora projektu lub udaj się do składu budowlanego z projektem. Tam dostaniesz wyliczenie wszystkiego, czego będziesz potrzebował.
 2. Zapisz na kartce wszystko czego potrzebujesz i orientacyjne ilości tychże materiałów budowlanych.
 3. Udajsię do okolicznych składów budowlanych, przedstaw przygotowaną listę i negocjuj ceny. Zobaczysz, że już na wstępie zaproponowane ceny będą niższe od tych w cenniku ogólnym.
 4. Poświęć jeden wieczór i sprawdź ceny potrzebnych materiałów w Internecie. Są portale aukcyjne, sklepy internetowe i ogłoszenia niezależnych dostawców. Jestem pewien, że uda ci się znaleźć sporo tańszych ofert.
 5. Zrób wykaz tego co potrzebujesz i wyślij maila do wybranych sklepów internetowych z zapytaniem o ceny i dostępność materiałów oraz koszty dostawy. Na pewno otrzymasz kilka zwrotnych odpowiedzi, z cenami, jakich nie znajdziesz w okolicznych sklepach. Jak kupiłem tak pokrycie dachowe i mimo, że jechało do mnie ponad 100 km, to i tak było to dla mnie i sprzedającego opłacalne.
 6. Jeśli znasz kogoś, kto również buduje dom, porozmawiaj z nim. Jeśli kupicie materiały budowlane razem możecie otrzymać jeszcze większe rabaty.
 7. Materiałów wykończeniowych takich jak płytki, panele, armatura itp. szukaj w sklepach internetowych. Ja prawie wszystko kupiłem przez Internet i sporo dzięki temu zaoszczędziłem. Skąpiec, Ceneo to powinni być twoi przyjaciele podczas poszukiwań najlepszych ofert. A jak dodatkowo trafisz na promocje to zyskasz jeszcze więcej. Ja najpierw wybierałem konkretną rzecz, oglądałem ją w sklepie stacjonarnym a później zamawiałem w Internecie. Wyszło dużo taniej.
 8. Jeśli możesz, zakontraktuj wszystkie materiały które zamierzasz kupić, zimą lub wczesną wiosną. Wtedy kupisz po niższych cenach a skład budowlany przechowa wszystko do czasu, kiedy rozpoczniesz budowę.
 9. Kupując tak duże ilościzazwyczaj dostawę ma się za darmo. Jeśli ktoś dolicza ci koszty transportu, upomnij go, że konkurencja nie śpi i na pewno zaoferuje ci darmowy transport.
 10. Jeśli masz odłożoną sporą kwotę pieniędzy na budowę domu lub wziąłeś kredyt hipoteczny ale nie wydajesz całej kwoty na raz, to warto sumę, która czeka na wydanie zdeponować na koncie oszczędnościowym. W chwili obecnej oprocentowanie jest kiepskie, ale zawsze to więcej niż zero. A za miesiąc od kwoty np. 100 000 zł na koncie oprocentowany na 2,5% rocznie urośnie już zauważalny procent – około 200 zł. W razie potrzeby pieniądze mamy zawsze pod ręką.
 11. Szukaj promocji na stronach producentów materiałów budowlanych. Często np. przy zakupie wełny mineralnej folię paroizolacyjną można mieć gratis lub przy zakupie sporej ilości płytek kilka worków kleju możesz kupić za 1 zł.

Kupując przez Internet musisz wiedzieć, ile dokładnie potrzebujesz pustaków, cementu, bloczków betonowych itp. Jak zamówisz za dużo, to niepotrzebnie wydasz pieniądze. Jak kupisz za mało to będziesz miał problem, bo jeśli w okolicznych składach budowlanych nie będzie brakujących rzeczy to będziesz musiał dokupić je przez Internet, a wtedy stracisz czas i pieniądze na dostawę, bo przy małej ilości dostawa nie będzie darmowa.

Kupując przez Internet:

 • Oszczędzamy pieniądze, bo zazwyczaj kupujemy taniej
 • Oszczędzamy czas, bo w jeden wieczór możemy zamówić wszystko, co potrzebujemy
 • Oszczędzamy samochód i paliwo, bo nie musimy jeździć po okolicy i składać zamówień w okolicznych sklepach
 • Możemy wszystko co potrzebujemy kupić w jednym sklepie i otrzymać w jednej dostawie, co znacznie pomaga w organizacji budowy.

Kupując w Internecie musimy uważać na:

 • Nieuczciwych sprzedawców, którzy wystawiają rzeczy, których nie mają, w atrakcyjnych cenach i wymagają przedpłaty za zamówienia. Ja zawsze płaciłem dostawy na budowie, po odebraniu i sprawdzeniu kompletności zamówienia
 • Dostępność materiałów budowlanych w sklepach internetowych. Zazwyczaj wszystko musi być na budowie w określonym terminie a sprzedawcy często nie mają oferowanych produktów w magazynie tylko zamawiają je u producenta po otrzymaniu naszego zamówienia. A to trwa i trwa.
 • Koszty dostawy. Żeby nie okazało się, że dostawa będzie droższa niż to, co zamówiliśmy.

Jak widzisz, można kupować taniej, można część pieniędzy odzyskać, a budowa i wykańczanie domu są w stanie pochłonąć każdą ilość wolnej gotówki. Podczas zakupów trzeba zastanowić się trzy razy, czy aby na pewno potrzebujemy tego, co chcemy kupić. Nie należy też oszczędzać na tanich, jednorazowych rzeczach, bo w rzeczywistości zapłacimy o wiele więcej, niż gdybyśmy kupili coś porządnego raz. A przede wszystkim trzeba myśleć i nie ulegać presji sprzedawców, pośredników i wykonawców. Oni chcą zarobić, ale dlaczego właśnie na mnie mają zbijać kokosy? Zachęcam do oszczędzania podczas budowy domu, bo warto!

Jednym z budowlanych sklepów internetowych, do którego warto zajrzeć podczas poszukiwań jest www.realbud.com/pl.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress