Budowa domu – gotowy projekt domu czy autorski?

Dom budujemy zazwyczaj na całe życie. Zanim wbijemy w ziemię pierwszą łopatę, musimy podjąć wiele bardzo trudnych decyzji. Jedną z nich jest wybór projektu przyszłego domu. Od rozkładu pomieszczeń, ich ilości i wielkości zależy to, czy przez kilkadziesiąt lat będzie nam się dobrze mieszkało, czy będziemy się męczyć w czterech ścianach.

Gotowy projekt domu

Każdy, kto choć raz pomyślał o własnym domu, wyobrażał sobie gdzie będzie salon, gdzie będzie stał kominek, a gdzie będzie sypialnia i pokoje dla dzieci. Wielokrotnie w głowie rysował sobie rozkład pomieszczeń, samochód w garażu i taras na którym będzie można odpocząć. Po etapie marzeń nadszedł czas na działanie. Ja, podobnie jak zapewne większość z was, budowę domu rozpoczynałem od poszukiwania idealnego projektu domu. Przeszukałem setki stron z projektami, kupiłem kilka gotowych katalogów i próbowałem dopasować swoje wymagania do gotowych projektów domów. I kilka ze znalezionych projektów zapisałem w ulubionych J

Gotowy projekt domu jest bardzo fajnym rozwiązaniem. Wszystko jest już wcześniej przemyślane, zaplanowane i bardzo często sprawdzone. Jeśli zdecydujemy się na często wybierany projekt domu to jest duża szansa, że ktoś już taki dom zbudował a swoje przygody opisał na jakimś blogu lub na forum. Co więcej, można też tam znaleźć propozycje zmian, przeróbek i potencjalnych problemów, jakie mogą się pojawić podczas budowy i późniejszej eksploatacji budynku.

Gotowy projekt domu ma wszystko, co potrzebne. Rysunki elewacji, rzuty kondygnacji, projekty instalacji, obliczenia kosztów budowy i późniejszej eksploatacji oraz bardzo często opinie osób, które już w takim domu mieszkają.

Gotowe projekty domów są zaprojektowane na różne działki, kwadratowe, wąskie, pochyłe, małe i duże. Każdy może wybrać coś dla siebie. Należy jednak pamiętać, że po zakupie, należy projekt domu „dopasować” do posiadanej działki, nanieść na niego przyłącza mediów i zmiany, jakie są wymagane lokalnym prawem budowlanym. To dodatkowy koszt, jakie trzeba doliczyć do ceny projektu.

Jeśli dysponujesz w miarę proporcjonalną działką, płaską, w kształcie kwadratu to nie będziesz miał problemów ze znalezieniem gotowego projektu. Większość dostępnych w sieci i katalogach firmy projektowych propozycji, będzie pasowało na twoją działkę. Musisz się tylko określić, czy chcesz dom mały czy duży, parterowy czy z poddaszem użytkowym, podpiwniczony czy nie. Przytłoczyć może ogrom propozycji. W dobie Internetu, gdzie na jednej stronie mamy kilkadziesiąt albo nawet kilkaset gotowych projektów, wybór tego jednego nie będzie łatwy.

Trochę gorzej mają właściciele działek wąskich, małych, pochyłych. Po zawężeniu poszukiwań do warunków, jakie panują na ich działce ilość dostępnych projektów znacząco się zmniejsza, ale nie oznacza, że nie ma ich wcale. Podczas poszukiwań trzeba się tylko trochę bardziej postarać. Katalogów z gotowymi projektami jest dużo. Jednym z nich jest strona https://www.dom.pl

 

Gotowy projekt domu to:

+ sprawdzone rozwiązania

+ kompletny projekt wraz instalacjami

+ porady osób, które już taki budynek zbudowały

+ pomoc projektantów

+ dostępność „od ręki”

– konieczność „dopasowania” projektu do naszej działki

– problemy z projektami na „nietypowe” działki

– ograniczona możliwość zmian w projekcie

 

Indywidualny projekt domu

Dla osób, które po wielu godzinach spędzonych przed komputerem nie mogły się zdecydować na żaden z gotowych projektów nie pozostaje nic innego, jak tylko projekt autorski. To również nieunikniona droga dla tych z was, którzy chcą zbudować dom, wyróżniający się na tle innych, wyjątkowy i taki, jakiego nie ma jeszcze na świecie. Jeśli chcesz zainstalować w swoim domu nietypowe rozwiązania technologiczne, unikalne ogrzewanie, nowoczesne, inteligentne systemy sterowania budynkiem i zarządzania energią, to również powinieneś się zdecydować na projekt indywidualny. Może się bowiem okazać,  że zmiany, jakie będzie trzeba nanieść na gotowym projekcie będą tak duże, że taniej i łatwiej będzie zaprojektować budynek od początku według naszych wytycznych.

Projekt indywidualny to spore wyzwanie. Trzeba usiąść z projektantem, pokazać mu mapkę naszej działki, opowiedzieć o tym, co chcemy na tej działce zbudować, jak ma wyglądać nasz dom, jak duże mają być pomieszczenia itp. Należy także określić, jak nasz dom ma być ogrzewany, jaka ma być wentylacja itp. Podczas projektowania domu można od razu nanieść na projekt przyłącza mediów, sieci kanalizacyjne i wodociągowe itp. Autorski projekt będzie jedyny w swoim rodzaju, inny niż wszystkie, wyróżniający się na tle innych, gotowych projektów. Ale, na taki projekt będzie trzeba dłużej poczekać, włożyć w jego przygotowanie więcej pracy i energii. Ale efekt końcowy będzie dokładnie taki, jak oczekujemy.

Indywidualny projekt domu może dla nas przygotować zaprzyjaźniony architekt, ale możemy również skierować nasze kroki do wybranego biura projektowego i poprosić o przygotowanie dla nas projektu domu. Podczas projektowania naszego domu możemy skorzystać z gotowych projektów i „złożyć” nasz wymarzony budynek z kilku gotowych propozycji. Z jednego budynku możemy podejrzeć dach, z innego „pożyczyć” układ pomieszczeń na poddaszu a z jeszcze innego rozkład pomieszczeń w strefie dziennej. Trzeba tylko pamiętać, żeby nie kopiować projektów 1:1 bo wtedy narazimy się na konsekwencje wynikające z kradzieży praw autorskich, którymi każdy gotowy projekt jest objęty.

 

Autorski projekt domu, to:

 

+ dom taki, jak sobie zaplanujemy

+ pomieszczenia takie jak chcemy

+ rozwiązania technologiczne według naszych wytycznych

+ rozmieszczenie pomieszczeń zgodnie z naszymi oczekiwaniami

+ budynek dopasowany do naszej działki dokładnie tak, jak chcemy

– dłuższy czas oczekiwania

– czasami większy koszt, w porównaniu z projektami gotowymi

– konieczność wielu spotkań z projektantem i dopieszczania szczegółów projektu

Wybór projektu domu to jedna z najtrudniejszych decyzji, jakie należy podjąć. Każdy kolejny krok będzie już konsekwencją tej pierwszej decyzji. Jeśli źle wybierzemy lub zaprojektujemy dom, to będzie się nam w nim źle mieszkało i nie będziemy szczęśliwi. Wybierając za mały dom, będziemy się w nim kisić, jak w mieszkaniu w bloku. Za duży budynek będzie znów generował duże koszty utrzymania i eksploatacji. Pamiętajmy, że dom najczęściej budujemy raz na całe życie. To od tej pierwszej decyzji zależy, jak go przeżyjemy.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress