Praca z podnośnikami koszowymi.

Podnośnik koszowy, wózek platformowy, zwyżka to bardzo pożyteczne maszyny. Pozwalają na bezpieczną pracę na wysokościach. Z tego wpisu dowiesz się, co to jest podnośnik koszowy, jakie są rodzaje podnośników, gdzie można z nich skorzystać, ile kosztuje wynajęcie podnośnika koszowego i kto może takie urządzenie obsługiwać.

Podnośnik koszowy według Wikipedii to urządzenie dźwignicowe w postaci platformy lub kosza na końcu hydraulicznego ramienia. Często występuje jako kołowy pojazd mechaniczny (ramię zamontowane na samochodzie ciężarowym). Używane w sadownictwie, do czyszczenia okien, malowania budynków, na budowach a także w ratownictwie, przez straż pożarną.

Mówiąc prościej, podnośnik koszowy to kosz zamontowany na ramieniu hydraulicznym. W koszu znajdują się ludzie, którzy mogą wykonywać prace na wysokości.

Podnośniki koszowe można spotkać min:

 • na budowie, pomagają w pracach na wysokości,
 • w marketach budowlanych, gdzie pomagają pracownikom w dostępie do towarów umieszczonych na wysokich regałach,
 • na ulicy, gdzie elektrycy wykonują prace przy liniach energetycznych i oświetleniu ulicznym
 • w firmach remontowych, gdzie np. z podnośnika koszowego maluje się elewacje budynków
 • podczas prac wykonywanych na dachach (mycie, naprawy, odśnieżanie, montaż anten itp.)
 • w pracach związanych ze sprzątaniem oraz myciem obiektów na wysokościach
 • podczas prac komunalnych (przycinacie i wycinka drzew)
 • podczas montażu i wyklejania billboardów
 • podczas akcji ratowniczych, wykorzystywane przez straż pożarną do ewakuacji poszkodowanych i prowadzenia akcji gaśniczej.
 • I innych.

Podnośniki koszowe mają zasięg w pionie od kilku do kilkudziesięciu metrów. Dodatkowo pozwalają na ruch kosza w poziomie. Zasięg poziomy kosza to zazwyczaj kilkanaście metrów. Wyjątkiem są tutaj podnośniki zamontowane na samochodach ciężarowych, dla których zasięg poziomy to nawet kilkadziesiąt metrów.

podnośnik dach
Prace na dachu z podnośnika koszowego

Po co nam podnośnik koszowy?

Podnośnik koszowy pozwala na bezpieczną pracę na wysokości. Nie trzeba budować skomplikowanego rusztowania, tracić czasu i pieniędzy lub latać z drabiną. Wsiadamy do kosza, naciskamy guzik i jedziemy w górę.

Z podnośnika koszowego można prowadzić prace budowlane, remontowe a także porządkowe. Np. chcemy wyczyścić rynny w domu. Jeśli mamy miejsce wokół domu to możemy skorzystać z podnośnika koszowego i zamiast wchodzić i schodzić z drabiny co kilka metrów możemy wynająć taki podnośnik i  jeżdżąc wygodnie w koszu szybko i sprawnie wykonać wszelkie niezbędne prace.

Znam przypadek, że ludzie, którzy mieszkają w bloku, na 4 piętrze robili remont. Zamiast latać z workami kleju, gipsu i gładzi po schodach wynajęli podnośnik koszowy i za jego pomocą, przez balkon dostarczyli wszystkie ciężkie materiały budowlane do mieszkania. Nawet płyty gipsowo-kartonowe udało się w taki sposób do mieszkania wnieść. Godzinka pracy i po sprawie.

Jak podnośnik koszowy wybrać?

Podnośniki koszowe dzielą się na:

 • Spalinowe
 • Elektryczne
 • Nożycowe
 • Teleskopowo-przegubowe
 • Masztowe

Pierwszy podział mamy ze względu na napęd podnośnika. Mamy podnośniki spalinowe i elektryczne. Te pierwsze wykorzystywane są zazwyczaj na otwartych przestrzeniach, gdzie nie ma ryzyka zatrucia się spalinami. Podnośniki koszowe elektryczne często spotkać można w marketach budowlanych. Pracują cicho, nie emitują trujących spalin, mają mniej skomplikowaną budowę. Wykorzystywane są w pomieszczeniach zamkniętych i tam, gdzie silnik spalinowy pracować nie może.

Drugi podział to podział ze względu na rodzaj ramienia, na którym zamontowany jest kosz. Podnośnik nożycowy ma ramię w kształcie nożyc. Może pracować tylko w pionie. Ma zazwyczaj większą platformę roboczą i większy jej udźwig. 

podnosnik-nozycowy-elektryczny
Podnośnik nożycowy elektryczny

Podnośnik teleskopowo-przegubowy ma ramię zbudowane z profili stalowych, napędzanych siłownikami hydraulicznymi. Ma mały kosz, w którym mogą się zmieścić dwie osoby. Udźwig takiego podnośnika to około 200 kg. Kosz takiego podnośnika może poruszać się w pionie i w poziomie, co pozwala na dostęp do miejsc, które są schowane za jakimiś przeszkodami.

Podnośnik masztowy wygląda podobnie jak wózek widłowy. Zamiast „wideł” zamontowany jest kosz , który może być wysuwany tylko w górę. Zasięg takiego podnośnika to kilka metrów. Zaletą są małe wymiary, więc idealnie nadaje się do pracy między regałami, w wąskich alejkach.

Jaki podnośnik dla kogo?

Jeśli potrzebujemy podnośnik z dużym zasięgiem, ale nie zależy nam na dużym udźwigu to powinniśmy zainteresować się podnośnikiem teleskopowo-przegubowym. Jeśli chcemy pracować na znacznej wysokości a dodatkowo zabrać ze sobą sporą ilość ciężkich przedmiotów, lub jeśli na wysokości ma pracować jednocześnie kilka osób, to właściwym wyborem będzie podnośnik nożycowy. Do pracy w wąskich alejkach idealnie nadaje się podnośnik masztowy.

W pomieszczeniach zamkniętych, w halach, magazynach, sklepach powinniśmy korzystać z podnośników o napędzie elektrycznym. Na zewnątrz pomieszczeń można używać podnośników o napędzie spalinowym.

Jest wiele firm produkujących podnośniki koszowe. Najlepiej jest wybierać produkty sprawdzone, przetestowane, czyli takie, które nie zawiodą nas w najmniej spodziewanym momencie.

Kto produkuje podnośniki koszowe? Jacy są wiodący producenci podnośników?

Wiodącymi producentami podnośników są firmy :

 • Genie
 • Haulotte
 • Terex
 • JLG
 • Dinolift

Wynajem czy zakup podnośnika?

To zależy kto pyta. Jeśli jesteś właścicielem firmy budowlanej, budujesz dużo hal magazynowych i wysokich budynków, to zakup podnośnika na własność może być dobrym wyborem. Musisz jednak pamiętać o regularnych przeglądach podnośnika, o utrzymywaniu go w bardzo dobrym stanie technicznym, bo od tego zależy bezpieczeństwo i życie pracowników.

Podnośnik koszowy spalinowy
Podnośnik koszowy spalinowy

Jeśli podnośnik koszowy potrzebny jest na krótko, okazjonalnie, od czasu do czasu lub na czas realizacji jakiegoś konkretnego zadania to lepszym wyborem będzie wynajęcie takiego podnośnika. Zamawiamy konkretny model, wykonujemy niezbędne prace i zwracamy maszynę do właściciela. Nie martwimy się o przeglądy i naprawy. Wynajęcie podnośnika to idealny wybór dla osób prywatnych, które potrzebują takiego urządzenia na kilka godzin, żeby wykonać określone prace na wysokości.

Jak wynająć podnośnik koszowy?

Każda pełnoletnia osoba może wynająć podnośnik. Potrzebuje tylko:

 • Dowodu osobistego
 • Drugiego dokumentu tożsamości ze zdjęciem.

W celu wynajęcia podnośnika należy udać się do firmy wynajmującej takie urządzenia, wybrać odpowiedni model, zapoznać się z kosztami wynajmu, kaucji i podpisać umowę z wypożyczalnią.  Uwaga, należy również posiadać wiedzę, jak taki podnośnik używać i znać zasady bezpieczeństwa podczas pracy na podnośniku.

Od tej chwili możemy już korzystać z podnośnika. Należy pamiętać o terminowym opłacaniu rachunków za kolejne okresy najmu. Po zakończeniu wszystkich prac i okresu najmu zwracamy podnośnik do wypożyczalni, rozliczamy się z firmą wypożyczającą sprzęt i po temacie. Należy pamiętać, że podnośnik podczas prac powinien być utrzymywany w czystości, bo w przeciwnym przypadku, po zwróceniu maszyny może zostać naliczona dodatkowa opłata, za wyczyszczenie podnośnika.

Ile kosztuje wynajęcie podnośnika koszowego?

Wynajęcie podnośnika koszowego, w zależności od modelu i typu kosztuje od 130 złotych za dobę. Im dłużysz okres najmu, tym cena niższa. Przy długich okresach wynajęcia podnośników ceny można negocjować. Informacje ze strony Drosam.eu

Kto może obsługiwać podnośnik koszowy?

Podnośnik może obsługiwać osoba, która zaliczyła pozytywnie szkolenie na podnośnik, zwyżkę, podest IP

Szkolenie obsługi podestów ruchomych składa się z części teoretycznej, praktycznej i egzaminu państwowego przed komisją UDT.

Jakie urządzenia można obsługiwać z kategorią IP?

Kurs na podesty obejmuje kategorię UDT IP.

Uprawnienia IP zawierają:

 • podesty ruchome przejezdne wolnobieżne,
 • podesty ruchome samojezdne montowane na pojeździe,
 • podesty ruchome przewoźne.

Warunki przystąpienia do szkolenia na operatora podestów

Kursant musi:

 • mieć ukończone 18 lat,
 • posiadać stan zdrowia, pozwalający na wykonywanie pracy na stanowisku operatora podestów ruchomych przejezdnych, potwierdzony odpowiednim zaświadczeniem lekarskim.

Cel szkolenia na podesty ruchome IP

Uzyskanie wiedzy teoretycznej oraz praktycznej z zakresu zasad obsługi podestów ruchomych przejezdnych, wolnobieżnych, samojezdnych, przewoźnych oraz przygotowanie do egzaminu i uzyskania zaświadczenia kwalifikacyjnego zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 18 lipca 2001 roku w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych (Dz. U. Nr 79, poz. 849 ze zm. Dz. U. Nr 50 poz 426).

Jakie dokumenty otrzymamy po kursie IP –  uprawnień na podesty ruchome przejezdne ( uprawnienia na zwyżkę, podnośnik IP)

Po zakończonym egzaminie UDT kursant otrzymuje:

 • uprawnienia ( legitymację) na IP – podesty ruchome przejezdne: wolnobieżne, samojezdne montowane na pojeździe, przewoźne.
 • zaświadczenie o przebytym kursie z ramowym programem szkolenia. Zaświadczenia wystawiamy zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Program kursu zatwierdzony przez Urząd Dozoru Technicznego

Czas trwania szkolenia z obsługi podestów uprawnienia IP to 35 godzin lekcyjnych ( po 45 min), w tym 10 godzin praktyki.

Cena kursu IP z egzaminem UDT

Cena kursu to około 500 zł + około 200 zł za egzamin. Ceny mogą się różnić i zależą od ilości osób biorących udział w szkoleniu, okresowych promocji itp. Najlepiej skontaktować się z ośrodkiem szkoleniowym i dopytać o szczegóły.

 

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress