Wymiana baterii w laptopie, jak to zrobić i jak się do tej operacji przygotować?

Masz kilkuletni laptop, który działa tylko, kiedy jest podłączony pod zasilacz? Chcesz aby pracował jak dawniej i pozwalał na oglądanie filmów bez wkurzającego kabla? Wymień baterię na nową i ciesz się nowym, starym komputerem.

Laptop to z założenia mobilny komputer, który może pracować przez jakiś czas bez zasilania z sieci energetycznej. Wbudowana w komputer bateria pozwala na korzystanie z urządzenia nawet przez kilka godzin, kiedy nie mamy w pobliżu źródła energii elektrycznej. Kiedy komputer jest nowy, naładowana do pełna bateria pozwala nawet na 8 godzin pracy bez wyciągania zasilacza z torby. Niestety, z upływem czasu i kolejnymi cyklami ładowania akumulatora, jego pojemność maleje, a co za tym idzie, skraca się czas pracy bez konieczności ponownego ładowania. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka, ale najważniejsze to:

• Wysoka temperatura pracy akumulatora
• Niewłaściwe ładowanie i rozładowywanie baterii w laptopie.

Laptop na którym pracuję, kiedy był nowy, pozwalał mi pracować przez 8 godzin wyłącznie na zasilaniu z baterii wbudowanej w komputer. Obecnie, po ponad dwóch latach eksploatacji jeśli uda mi się wydusić z niego 2 godziny pracy bez konieczności podłączania zasilacza, to jest super.

Nowe komputery są już na tyle „mocne”, że nie musimy ich wymieniać co kilka lat i z powodzeniem możemy na nich pracować przez długi czas. Ale co zrobić, kiedy komputer z założenia mobilny, przestaje nim być, ponieważ musi być cały czas podpięty pod zasilacz, bo bateria wytrzymuje kilkanaście minut? Odpowiedź jest prosta, kupić nową baterię i wymienić. To wcale nie jest takie trudne.

W laptopach mamy dwa rodzaje akumulatorów. Takie, które możemy odłączyć od komputera bez potrzeby rozkręcania obudowy i ukryte pod obudową laptopa.

W pierwszym przypadku wystarczy odblokować zamek baterii, wyciągnąć zużytą i zamontować w jej miejsce nową.
W drugim przypadku musimy rozkręcić obudowę laptopa i wymienić baterię, co jest zdecydowanie trudniejsze i wymaga cierpliwości i kilku narzędzi i w tym przypadku lepiej zlecić wymianę baterii firmie, która się tym zajmuje.

Jak sprawdzić stan baterii w komputerze?

W systemie Windows mamy narzędzie, które pozwala na sprawdzenie stanu baterii w naszym laptopie. Żeby je uruchomić należy uruchomić Wiersz polecenia, czyli konsolę CMD i wywołać:

powercfg /batteryreport /output „C:\battery_report.html

Kiedy polecenie się wykona, należy odszukać na dysku plik z raportem o stanie baterii w naszym komputerze. W powyższym przykładzie znajduje się on na dysku C:\ komputera. Znajdziemy w nim informację, jaką mamy baterię w komputerze, jaka była jej początkowa pojemność i ile obecnie z niej zostało.

Jak przygotować się do wymiany baterii?

Pierwszy krok to zakup nowej baterii do komputera. Możemy wybierać między oryginalnymi bateriami producentów laptopów lub tańszymi zamiennikami, które zazwyczaj nie ustępują jakością i trwałością, a są tańsze od oryginałów. W sklepach internetowych można kupić baterię do niemal każdego komputera. Np. w sklepie akcesoriamarket.pl wystarczy wpisać model swojego komputera i od razu mamy listę dostępnych akumulatorów. Przy wyborze nowej baterii należy zwrócić uwagę na jej pojemność wyrażaną w mAh (mili Ampero godzinach). Im ta wartość większa, tym dłużej komputer będzie mógł pracować na zasilaniu bateryjnym. Ale z drugiej strony, taka bateria będzie większa, droższa i cięższa od egzemplarza o mniejszej pojemności.

Przed zakupem nowej baterii sprawdźmy także, jakie są warunki gwarancji nowego akumulatora. Ważne, aby była ona objęta gwarancją co najmniej dwuletnią, która obejmuje nie tylko elektronikę ale i gwarantuje zachowanie pojemności baterii po tym okresie lub po określonej ilości cykli ładowania i rozładowania akumulatora.

Drugi krok, to zabezpieczenie ważnych danych na naszym komputerze. Warto przynajmniej na czas operacji wymiany baterii skopiować ważne dane na inny dysk, najlepiej zewnętrzny. Zawsze może coś pójść nie tak i awaria komputera może skutkować utratą bezcennych danych. Dlatego, na wszelki wypadek skopiujmy dane na drugi nośnik.

Krok trzeci, to aktualizacja BIOS-u. Nie jest on niezbędny ale w przypadku starszych komputerów, po zamontowaniu baterii o większej pojemności komputer może jej nie rozpoznać i zgłaszać, że nowa bateria jest uszkodzona. Jeśli wiem jak to zrobić i mamy dostępną nowszą wersję BIOS-u , to warto wykonać aktualizację.

Wymiana baterii w komputerze.

Kiedy mamy już nową baterię i wykonaliśmy kopię najważniejszych danych to możemy podjąć się wymiany akumulatora na nowy. W Internecie znajdziesz sporo instrukcji, filmów i poradników, jak wymienić baterię w Twoim komputerze. Jeśli nie czujesz się na siłach, żeby wykonać to samodzielnie, to większość serwisów komputerowych wykona to sprawnie, szybko i za rozsądną kwotę. Wspomniana już firma akcesoriamarket.pl oferuje usługę wymiany baterii w laptopach. Możesz samodzielnie dostarczyć do nich komputer lub wysłać go kurierem i za kilka dni otrzymać swój sprzęt z nową baterią. Tylko pamiętaj, żeby solidnie zapakować przesyłkę.

 

Wymiana baterii w laptopie, czy warto?

Nowa bateria do laptopa kosztuje ,w zależności od modelu, jakości i pojemności od 100 zł do kilkuset. Jej wymiana pozwoli na wskrzeszenie w naszym komputerze drugiego życia bez konieczności wymiany całego komputera. A jeśli jeszcze „przy okazji” wymienimy stary, wolny dysk HDD na nowoczesny i szybki SSD, to laptop będzie działał jak nowy.
Moim zdaniem warto w dobrym komputerze wymienić baterię i pracować na nim kolejne lata.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress