Ogrzewanie elektryczne domu (COP=1) i fotowoltaika, podsumowanie kosztów za sezon 2021/2022

W kalendarzu już maj 2022 roku. Nadszedł czas na to co lubię najbardziej, czyli podsumowanie kosztów ogrzewania domu w sezonie grzewczym 2021/2022. Pokażę wam, ile kosztowało mnie ogrzewanie domu piecem elektrycznym i matami grzewczymi w ciągu siedmiu miesięcy sezonu grzewczego.

Szczegółową relację z podsumowań tygodniowych znajdziesz we wpisie: Ogrzewanie elektryczne domu – koszty w sezonie 2021/2022 . Ten wpis to podsumowanie koszów z całego sezonu grzewczego i pokazanie, ile tak na prawdę kosztuje ogrzewanie domu energią elektryczną, przy wsparciu instalacji fotowoltaicznej.

# Co i czym ogrzewamy?

Nasz dom do budynek parterowy bez piwnicy. Powierzchnia ogrzewana do 130 m2. Dom docieplony dość dobrze. Ściany to 20 cm białego styropianu, strop to 35 cm wełny szklanej. W domu jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Instalacja CO to ogrzewanie podłogowe wodne zasilane piecem elektrycznym firmy KOSPEL o mocy maksymalnej 8 kW. Dodatkowo w kilku ( dokładnie 5 ) pomieszczeniach są maty grzewcze pod płytkami ceramicznymi. Łączna moc mat grzewczych to 7,3 kW. W łazience w której bierzemy prysznic, w grzejniku drabinkowym jest elektryczna grzałka o mocy 600 W.

Oczywiście wszystkie systemy grzewcze nie działają jednocześnie. W okresach przejściowych korzystamy z mat grzewczych, a zimą uruchamiamy piec elektryczny i wodną podłogówkę. Kiedy są siarczyste mrozy, to czasami na chwilę włączamy jakąś matę, ale tylko po to żeby szybciej i mocniej nagrzać jakieś pomieszczenie.

# Jakie mamy temperatury w domu?

Średnia temperatura w domu to 22 stopnie Celsjusza. Zmiany temperatury to 21,5 do 23 stopni, w zależności od pory dnia, potrzeb itp.

# Instalacja fotowoltaiczna

Na dachu mamy panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 12,6 kWp. Skierowane na wschód, południe i zachód. Sercem instalacji są dwa inwertery o mocy maksymalnej 9,9 kW. Szczegóły naszej instalacji znajdziesz we wpisie: Moja instalacja fotowoltaiczna, dane techniczne, szczegóły, uzyski energii elektrycznej.

Instalacja została rozbudowana w listopadzie 2021 roku więc większa produkcja będzie dopiero w 2022 roku, przed następnym sezonem grzewczym. Wcześniej instalacja miała moc 10 kWp.

 

# Jak się rozliczamy z zakładem energetycznym?

Nasz sprzedawca energii to Tauron. Korzystamy z taryfy G12w. Korzystamy z zasad rozliczania produkcji energii elektrycznej z fotowoltaiki z systemu Prosument.

Poniżej przedstawiam ceny energii elektrycznej z uwzględnieniem obniżonej stawki podatku VAT, według których obliczałem koszty ogrzewania domu.

Ceny energii elektrycznej w sezonie 2021_2022
Ceny energii elektrycznej w sezonie 2021_2022

 

# Podsumowanie kosztów ogrzewania domu energią elektryczną w sezonie grzewczym 2021/2022.

Na wstępie zakładam, że instalacja fotowoltaiczna pokrywa koszty ogrzewania domu i cała wyprodukowana przez nią energia elektryczna jest przeznaczona na ogrzewanie. W miesiącach wiosennych, letnich i jesiennych dodatkowo obniża rachunki za prąd tzw. bytowy.

 

Na koniec września 2021 roku w „magazynie” w sieci mieliśmy zebrane 2414 kWh energii elektrycznej do wykorzystania.

W sezonie grzewczym instalacja wyprodukowała 3866 kWh energii elektrycznej (uwzględniając 30% które Tauron potrąci za magazynowanie energii w sieci)

W całym sezonie grzewczym urządzenia grzewcze zużyły 7565 kWh energii elektrycznej. Ponad 74% energii elektrycznej zostało zużyte w tańszej, tzw. pozaszczytowej taryfie. 

 

  • Gdybyśmy nie mieli instalacji fotowoltaicznej, to ogrzewanie kosztowałoby nas 3237 zł. 
  • Jeśli uwzględnimy tylko energię z magazynu w sieci, zgromadzoną przed sezonem grzewczym to ogrzewanie kosztowałoby nas 2237 zł.
  • Rzeczywiste koszty ogrzewania po uwzględnieniu energii elektrycznej zgromadzonej wcześniej i tej wyprodukowanej w ciągu sezonu grzewczego  to 619 zł. 

TAK! Ogrzewanie energią elektryczną wspomagane instalacją fotowoltaiczną, w sezonie 2021/2022 kosztowało nas 619 zł. To 90 zł miesięcznie. Oczywiście taki wynik uzyskamy przy założeniu, że cała energia wyprodukowana przez fotowoltaikę jest zużywana na ogrzewanie domu. 

Podsumowanie roczne kosztów ogrzewania domu energią elektryczną.
Podsumowanie roczne kosztów ogrzewania domu energią elektryczną.

 

Czy fotowoltaika się opłaca? Czy ogrzewanie elektryczne domu jest drogie? Czy w nowych domach warto instalować jeszcze kocioł na pellet lub węgiel? Czy można ogrzewać tanio i wygodnie? To pytania, na które każdy sam powinien sobie odpowiedzieć. Ja swoje odpowiedzi już znam :-).

 


Jeśli uważasz, że ten wpis jest ciekawy i wartościowy, to doceń moją pracę i postaw mi kawę. Kwota symboliczna, a dla mnie będzie to motywacja do dalszej pracy nad wartościowymi wpisami.

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress