Kawa z domowego ekspresu czy kupiona „na mieście”? Ile kosztuje przygotowanie kawy w domu a ile trzeba za nią zapłacić w restauracji lub np. na stacji paliw?

Postanowiłem sprawdzić, ile kosztuje przygotowanie kawy w domu, korzystając z własnego ekspresu, prądu i wody. Chciałem wiedzieć, o ile więcej musimy zapłacić za kawę kupioną „na mieście” oraz ile można zaoszczędzić, zabierając w podróż czarny napój przygotowany w domu. Czy różnica jest aż tak duża i warta uwagi?

Wielu z nas lubi kawę. Pijemy ją niemal codziennie, w biurze, w domu, w podróży. Są osoby, które nie wyobrażają sobie początku dnia bez kubka aromatycznego, czarnego napoju. Ciekaw jestem, czy zastanawialiście się kiedyś, ile kosztuje kawa przygotowana w domu i o ile więcej musicie za nią zapłacić w kawiarni/barze/na stacji benzynowej? Postanowiłem to sprawdzić i odpowiedzieć na pytanie, czy warto, jadąc np. w podróż zabrać ze sobą termos z kawą czy lepiej kupić ją przy okazji odpoczynku w trasie.

# Ile kosztuje kawa „na mieście”?

Kawę można kupić niemal na każdym kroku. W kawiarniach, barach, na stacjach benzynowych a nawet w sklepie, podczas zakupów. Ceny są bardzo różne i wahają się od kilku do kilkunastu złotych za kubek. Na potrzeby tego wpisu i porównania kosztów załóżmy, że kubek kawy kosztuje średnio 7 zł. Tyle musimy wydać żeby napić się kawy poza domem.

 

# Ile kosztuje kawa przygotowana w domu?

Postanowiłem sprawdzić, ile kosztuje kawa przyrządzona w domu, w ekspresie do kawy. Urządzenie, które posłużyło mi do testów to DELONGHI Dynamica Plus. Można w nim przygotować 11

Ekspres Delonghi Dinamica Plus
Ekspres Delonghi Dinamica Plus

rodzajów kawy i gorące mleko. Podczas testów, kiedy przygotowywałem kawę ze spienionym mlekiem, ilość mleka ustawiałem na średnią wartość.

Podczas przygotowywania kawy mierzyłem ilość energii elektrycznej, jaką pobierał ekspres. Wykorzystałem do tego Watomierz, włączony do gniazdka zasilającego ekspres. Do watomierza podłączyłem testowane urządzenie. Po każdym przygotowaniu kawy resetowałem miernik, żeby zliczał zużyte kWh od zerowej wartości wskazań.

Wykonanie testów zajęło mi kilka dni. Nie piję aż tyle kawy dziennie i musiałem po kolei przygotowywać różne jej rodzaje, żeby w efekcie końcowym zebrać wszystkie pomiary w jednej tabeli.

Żeby przygotować kawę w domowym ekspresie potrzebujemy :

  • ekspres do kawy
  • kawę ziarnistą lub mieloną
  • wodę
  • energię elektryczną
  • mleko, jeśli przygotowujemy kawę ze spienionym mlekiem

 

Koszt wody pomijam, bo woda z miejskiej sieci w ilości 200 ml na jedną kawę kosztuje niewiele i nie ma sensu uwzględniać jej kosztu w obliczeniach.

Ja piję czarną kawę, bez mleka. Jeśli ktoś lubi kawę z mlekiem to można założyć, że z jednego opakowania mleka przygotujemy 7-8 kubków kawy. Załóżmy, że porcja mleka na jedną kawę to 50 groszy. 

Największym kosztem przygotowania napoju jest kawa ziarnista, której używam. Ekspres, z którego korzystałem, przygotowuje kawę z porcji, której masa, po wysuszeniu to 12 gram. Z opakowania kawy o wadze 1 kg przygotujemy około 80 porcji napoju. Jeśli koszt zakupu jednej paczki to 100 zł, cena jednego „ciasteczka” to 1,25 zł. 

 

Waga kawowego ciasteczka
Waga kawowego „ciasteczka”

 

Na koniec sprawdziłem, ile energii elektrycznej pobiera ekspres do kawy podczas jej przygotowywania. Jest to prąd potrzebny do zmielenia porcji kawy i jej zaparzenia.

Uruchomienie ekspresu to 0,011 kWh, co przy założeniu, że 1 kWh kosztuje 1,2 zł daje koszt w wysokości 1-go grosza.

Jeśli ekspresu nie będziemy wyłączać, to będzie pobierał 0,3 W energii elektrycznej, co na dobę daje 7,2 Wh. Koszt trybu standby to około 10 groszy dziennie, czyli 3 zł miesięcznie.

Zużycie prądu przez ekspres do kawy
Zużycie prądu przez ekspres do kawy

Ilość energii elektrycznej, jaką pobrał ekspres podczas przygotowywania poszczególnych rodzajów kawy przedstawiłem w powyższej tabeli. Jak widać, wartości są bardzo do siebie zbliżone. Możemy założyć, że przygotowanie kawy w domowym ekspresie to średnio 0,02 kWh, za które musimy zapłacić 3 grosze. 

# Całkowity, średni koszt przygotowania kawy w domowym ekspresie

Wiedząc, ile kosztują wszystkie składniki potrzebne do przygotowania kawy w domu możemy podliczyć koszt jednej, domowej kawy:

  • Porcja kawy – 1,25 zł
  • Energia elektryczna – 3 grosze
  • Mleko –  50 groszy

Średni koszt jednej kawy przygotowanej w domu to 1,78 zł. Dla uproszczenia zakładam, że jedna, przygotowana w domowym ekspresie kawa kosztuje 2 zł.

# Ile oszczędzamy, zabierając kawę z domu a nie kupując „na mieście”?

Kawa kupiona „na mieście” to średnio 7 zł

Kawa przygotowana w domu to średnio 2 zł.

Jak łatwo policzyć, oszczędność na każdej kawie to średnio 5 zł.

Gdybyśmy w dni robocze, zamiast kupionej, zabierali z domu własną kawę, oszczędzilibyśmy tygodniowo 25 zł, a miesięcznie zostałoby nam w kieszeni 100 zł. Jak dla mnie to całkiem pokaźna kwota. Rocznie uzbiera się ponad 1000 zł oszczędności. Jak widać, warto poświęcić chwilę i przygotować kawę w domu a nie kupować, kiedy przyjdzie nam na nią ochota. 

Oszczędność na każdej kawie jest pokaźna. Jak tylko możemy, powinniśmy zabierać kawę z domu. Czasem zdarzają się sytuacje, kiedy musimy lub mamy ochotę wypić kawę w kawiarni, przy okazji spotkań ze znajomymi lub w sytuacji kryzysowej w podróży. Wtedy nie ma co patrzyć na koszty i można pozwolić sobie na odrobinę przyjemności. Pamiętajmy jednak, że codzienna kawa, wypijana z przyzwyczajenia, dla smaku, dla dodania energii i pobudzenia szarych komórek może być tańsza, kiedy przygotujemy ją w domu, korzystając z własnego ekspresu.


Jeśli uważasz, że ten wpis jest ciekawy i wartościowy, to doceń moją pracę i postaw mi kawę, bohaterkę tego wpisu.

Kwota symboliczna, a dla mnie będzie to motywacja do dalszej pracy nad wartościowymi treściami. Musisz wiedzieć, że bardzo lubię dużą, czarną, gorąca kawę.


 

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress