Co Zabrać Ze Sobą Wyjeżdżając Na Wakacje? Kartę czy Gotówkę?

Końcówka czerwca to początek wyjazdów na wakacje. Czekamy cały rok na te kilkanaście dni wolnego, kiedy możemy oderwać się od codziennych obowiązków, zapomnieć o pracy i wyjechać na upragniony urlop. Pakujemy samochód, wyznaczamy cel i ruszamy. Ale czy wiesz, w jakiej postaci najlepiej jest zabrać pieniądze kiedy wyjeżdżamy na wakacje w kraju a w jakiej, kiedy będziemy wypoczywać za granicą? Czy znasz zagrożenia, jakie czyhają na twoje pieniądze i znasz sposoby na optymalizację wakacyjnych wydatków? Czy potrafisz ustrzec się finansowych wpadek podczas wypoczynku? Jeśli nie czujesz się pewnie na tym wakacyjnym, finansowym polu minowym, to mój wpis jest właśnie dla Ciebie.

Karta czy gotówka oto jest pytaniePapier czy plastik? To pytanie stawia sobie prawie każda osoba, która wyjeżdża na wakacje, zarówno w kraju jak i za granicą. Za pierwszym z rozwiązań przemawia szybka dostępność i wygoda, za gotówką ukrytą w karcie płatniczej poczucie komfortu i bezpieczeństwo. Każda forma przechowywania pieniędzy ma swoje plusy i minusy. Musisz wiedzieć, że od dobrego planu finansowego zależy Twoje zadowolenie i bezpieczeństwo w podróży. Dlatego też planowanie wakacyjnego budżetu należy rozpocząć odpowiednio wcześnie, żeby zdążyć z wszystkim na czas i przede wszystkim żeby zrobić to dobrze.

Aby po powrocie z wakacji nie popaść w długi, proponuję przed wyjazdem opłacić wszystkie rachunki i raty kredytów, nawet, jeśli termin ich płatności wypada po wakacjach. Zabezpieczymy się w ten sposób przed wydaniem pieniędzy przeznaczonych na opłaty podczas wakacji i będziemy mieli pewność, że jak wrócimy, to w naszym domu będzie prąd, woda i gaz. Nikt nam tych mediów nie odetnie za nieopłacone rachunki. 

Wakacje w kraju.

Jeśli spędzasz urlop w kraju, masz mniejszy kłopot. W podróż zabierz tylko tyle gotówki, ile potrzebujesz na kilka dni. Resztę najlepiej jest trzymać na koncie bankowym, a jeszcze lepiej na koncie oszczędnościowym. Najoptymalniej będzie zrobić tak:

 • Przed wyjazdem wypłacamy z bankomatu kwotę potrzebną na pokrycie kosztów podróży i posiłków podczas drogi.
 • Na koncie podstawowym zostawiamy kwotę potrzebną na opłacenie pobytu i kilka pierwszych dni „życia” na wakacjach.
 • Resztę gotówki przelewamy na konto oszczędnościowe. Będzie tam bezpieczna i nawet jeśli ktoś ukradnie nam kartę bankomatową, to nie ogołoci nas do zera.
 • Jeśli będziemy już blisko miejsca, gdzie będziemy spędzać urlop możemy podjechać do bankomatu i wypłacić kwotę potrzebną na opłacenie pobytu. No chyba, że możemy opłacić wakacje płacąc kartą, wtedy nie mamy problemu.
 • Podczas pobytu na wakacjach, kiedy skończy nam się gotówka w portfelu, bez problemu znajdziemy bankomat i wypłacimy kolejną transzę przeznaczoną na wakacje. Ale uwaga, przed wyjazdem sprawdźmy, czy za wypłaty z bankomatów innych, niż naszego banku, nie zostanie potrącona prowizja. Najlepiej jest zmienić typ konta na darmowe, za którego prowadzenie nic nie płacimy a wypłaty z wszystkich bankomatów na terenie Polski mamy za darmo, niezależnie od tego, z czyjego bankomatu podejmujemy pieniądze. Konto, które mam i mogę polecić to konto Direct w ING Banku Śląskim S.A.
 • Kiedy skończą się nam pieniądze na koncie podstawowym, to korzystając z dostępu przez Internet, komórkę, bankowość mobilną, możemy w każdej chwili przelać sobie gotówkę z konta oszczędnościowego na podstawowe i wypłacić ją z bankomatu.
 • Przed powrotem wypłacamy kwotę jaka potrzebna nam jest na podróż plus ewentualne kilka groszy na hot doga. Reszta niech sobie leży na koncie oszczędnościowym.
 • Takie dość asekuracyjne postępowanie z gotówką pozwoli nam spokojnie wypoczywać. Jeśli mamy przy sobie niewiele gotówki to nawet kiedy ktoś nas okradnie, to stracimy tylko niewielką część naszych pieniędzy.

  Trzymając większość pieniędzy na koncie oszczędnościowym po pierwsze, co nieco zarabiamy, a po drugie, jeśli ktoś ukradnie nam kartę bankomatową lub po prostu ją zgubimy, to osoba, która z niej skorzysta wypłaci tylko kilka groszy. Nie stracimy wszystkich pieniędzy, jakimi dysponujemy.

  Minusem takiego postępowania jest to, że co jakiś czas musimy się zalogować do panelu klienta w naszym banku i wykonać przelew z konta oszczędnościowego na konto podstawowe. Ale mamy przecież XXI wiek, więc możemy to zrobić korzystając z Internetu, komórki lub w oddziale banku, korzystając z udostępnionych dla klientów specjalnie przygotowanych stanowisk. Wydaje mi się, że poczucie finansowego bezpieczeństwa, jakie będzie nam towarzyszyło warte jest tych zabiegów.

  Jeśli czytasz mój blog to zapewne wiesz, że takie asekuracyjne postępowanie z gotówką zalecam nie tylko na wakacjach, ale również na co dzień.

 

Wakacje za granicą.

 

W przypadku wyjazdu poza granice Polski sytuacja nieco się komplikuje. Musimy wiedzieć, w jakiej walucie będziemy mogli płacić podczas pobytu na wakacjach i odpowiednio się do tego przygotować.

 

Kiedy gotówka to dobry wybór?

 

Karta czy gotówka oto jest pytanieNie ma co ukrywać, bez gotówki w niektórych miejscach nie zapłacimy, dlatego wyjeżdżając za granice musimy mieć jej choć trochę w portfelu. Udając się na lokalny bazar, robiąc zakupy w sklepie z pamiątkami czy kupując hot doga w małym punkcie gastronomicznym musimy mieć gotówkę. Nawet w restauracji gdzie za obiad możemy zapłacić kartą, to napiwek mile widziany jest w postaci gotówki.

Już podczas podroży możemy zostać zaskoczeni jeśli nie zabierzemy ze sobą gotówki. Może się bowiem okazać, że na lotnisku musimy wykupić wizę upoważniającą do wjazdu na terytorium danego kraju, a zapłacić za nią możemy tylko papierową formą pieniądza. Nawet tak prozaiczne rzeczy jak kupienie butelki wody mineralnej na podróż może się okazać niemożliwe bez kilku groszy w lokalnej walucie. Podobnie może być z opłatami za przejazdy autostradami czy drogami ekspresowymi.

Pamiętaj jednak, żeby odpowiednio wcześnie wymienić złotówki na walutę kraju, do którego wyjeżdżasz lub waluty krajów, przez które będziesz podróżował. Kursy walut na lotniskach, dworcach, czy nawet w kraju do którego się udajemy są zazwyczaj „mało atrakcyjne” Przed wyjazdem możemy poszukać kantoru z najlepszym kursem lub nawet targować się podczas wymiany.

Posiadając nieco funduszy w gotówce masz nad nią większą kontrolę i trudniej jest ci się z nią rozstać, szczególnie, kiedy przeliczysz kwotę, którą chcesz wydać, na złotówki.

 

„Plastikowy” budżet.

 

Karta czy gotówka oto jest pytanieKorzystając z karty płatniczej za granicą mamy ten komfort, że nie musimy nosić całej gotówki w portfelu lub martwić się, czy nie zniknie ona z naszego pokoju. Poza tym nie zasilamy kont kieszonkowców, którzy czyhają na nasza gotówkę na każdym kroku. Jeśli nawet nas okradną, to stracimy tylko parę groszy a nie cały wakacyjny budżet.

W przypadku wakacji za granicą, podobnie jak w przypadku wypoczynku krajowego, zalecam trzymanie większej gotówki  na koncie oszczędnościowym. Nawet jeśli stracimy kartę płatniczą to złodziej i tak wypłaci z jej pomocą tylko część wakacyjnej puli pieniędzy. Zabezpieczając się w ten sposób, możemy wypoczywać bez stresu.

Jeśli już pisze o kontach bankowych, to przed wyjazdem dobrze jest założyć sobie konto walutowe w Euro lub Dolarach. Wtedy podczas transakcji poza granicami kraju nie poniesiemy wysokich kosztów przewalutowania płatności na walutę kraju, w którym wypoczywamy. Płacąc kartą wydaną do konta walutowego, zazwyczaj nie zapłacimy nawet prowizji. A dlaczego to takie ważne? Dlatego że każda karta płatnicza posiada własną walutę rozliczeniową i jest nią EUR lub USD. Jeśli będziemy za granicą płacić kartą płatniczą wydaną do konta złotówkowego, to bank najpierw przeliczy złotówki na Euro lub Dolary, a następnie na walutę kraju, w którym płaciliśmy. I zapewniam Cię,  że nie będzie to korzystny kurs przewalutowania gotówki. Posługując się kartą wydaną do konta walutowego unikniemy wysokich kosztów przewalutowania płatności.

Posiadanie konta walutowego ma jeszcze jedną zaletę. Przed wyjazdem możemy bardzo korzystnie, znacznie taniej niż w banku czy nawet kantorze w galerii handlowej wymienić złotówki na EUR lub USD. Wystarczy skorzystać z kantorów internetowych takich jak cinkciarz.plinternetowykantor.pl czy kantor alior banku. Cała operacja nie jest skomplikowana. Wpłacamy na konto kantoru gotówkę w złotówkach a zwrotnie otrzymujemy na nasze konto walutowe gotówkę w obcej walucie. Całą operację możemy wykonać szybko, sprawnie, bezpiecznie, bez wychodzenia z domu.

Założenie konta walutowego nie jest skomplikowane i możemy to zrobić sami, ze swojego fotela, w ciągu kilku minut. Ja tradycyjnie już polecam założenie bezpłatnego konta Direct w ING Banku Śląskim i aktywowanie dostępu przez ING Bank Online. Jak już zalogujemy się do naszego konta przez Internet, to możemy sami, wykonując kilka kliknięć założyć konto walutowe, konto oszczędnościowe OKO prowadzone w EUR, GBP lub USD oraz zamówić kartę płatniczą do konta walutowego. To wszystko, co potrzebne jest do bezstresowego wyjazdu na wakacje poza granice Polski.

Oszczędnościowe konto walutowe
Walutowe konto oszczędnościowe założysz w kilka minut.
ROR walutowy w ING
Podobnie z kontem walutowym, kilka kliknięć i jest!

 

Na koniec pozostaje już tylko wymienić złotówki na EUR, GBP lub USD w kantorze Internetowym i ruszać w drogę.

Ale wróćmy do „plastikowego” budżetu. Posługiwanie się kartą za granicą jest wygodne, ale lepiej jest nią płacić w sklepach, restauracjach, na stacjach benzynowych czy w punktach handlowych niż wypłacać pieniądze z bankomatu. Podczas operacji wypłaty gotówki z bankomatu zapłacimy niemałą prowizję, a podczas płacenia kartą, nie .

Płacąc kartą nie musimy wymieniać gotówki w lokalnych kantorach, co może być mało opłacalną operacją.

Bardzo istotną zaletą posiadania karty płatniczej do konta walutowego jest podróż a dokładnie płatności na bramkach na autostradach. Płacąc zbliżeniowo przejeżdżamy prawie bez zatrzymywania się. Szukanie gotówki wydłuża znacznie przejazd przez bramki.

Planując podróż za granicę musimy rozpoznać rynek kont walutowych i kart do nich wydawanych tak, żeby dopasować ofertę do naszych potrzeb. Karty wydawane w Polsce to Visa albo MasterCard i są one honorowane praktycznie na całym świecie. Różnica będzie tylko w kosztach ich używania.

Jak widzisz, wyjeżdżając za granicę musisz mieć w portfelu nieco gotówki, ale większość funduszy możesz wziąć pod postacią karty płatniczej. Tak będzie wygodniej i bezpieczniej. Pamiętaj, żeby większą sumę trzymać na koncie oszczędnościowym prowadzonym w walucie obcej, i  przelewać niewielkie kwoty na podstawowe konto walutowe w razie potrzeby. No chyba że jedziesz na safari, tam to może być nieco utrudnione.

Na koniec już tradycyjnie polecam Ci darmowe konto Direct w ING Banku Śląskim S.A. Jeśli aktywujesz dostęp do konta przez ING Bank Online to będziesz mógł sam, bez wychodzenia z domu założyć konto walutowe oraz konto oszczędnościowe w EUR, GBP lub USD. Dodatkowo zamówisz sobie do konta walutowego kartę płatniczą. Korzystanie z tej karty kosztuje 1,5 zł miesięcznie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby po wakacjach po prostu ją zlikwidować. A bezpieczeństwo finansowe i umiarkowane koszty płatności na wakacjach są według mnie warte tej kwoty.

Dziękuję Ci, że doczytałeś do końca. Przepraszam za tak długi wpis, ale chciałem Ci przekazać jak najwięcej praktycznej wiedzy jeszcze przed wakacjami. Mam nadzieję, że pomogłem choć jednemu z Was w lepszym przygotowaniu się do wakacyjnego wyjazdu. Jeśli chcesz podzielić się z czytelnikami mojego bloga jakimiś cennymi uwagami, to zapraszam do komentowania. Każdy wpis mile widziany.

# Linki ukryte pod nazwą konta Direct to linki afiliacyjne. Jeśli założysz konto przechodząc na stronę banku z mojego bloga, to nic nie stracisz, a zyskasz dostęp do darmowego konta bankowego. Ja zarobię na hot doga i nie będę chodziły głodny. #

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress