Brykiet Kominkowy Golden Stone, Nie Taki Golden!

Ponieważ dom ogrzewam kominkiem, co prawda będzie to mój drugi sezon dopiero, a taki prawdziwy, z mieszkaniem w domu, pierwszy, więc postanowiłem się przyjrzeć brykietom.

Brykiet kominkowy kupuję póki co w marketach budowlanych. Jak jadę na zakupy, to przy okazji zawsze biorę dwa, trzy opakowania brykietu. Takim sposobem, kupuję kilka lub kilkanaście opakowań brykietu miesięcznie i koszt zakupu opału rozwleka się w czasie, na cały rok.

Być może przepłacam, ale jak na razie taką strategię przyjąłem.

W marketach jest kilka rodzajów brykietów. Co rok pojawiają się jakieś nowe wynalazki.

Brykiet można kupić również w Internecie, nawet taniej jak w marketach, ale są i droższe pozycje. Czy warto przepłacać, lub kupować taniej na aukcjach internetowych? Jeszcze nie wiem.

Jak na razie kupiłem brykiet w Leroy Merlin, w Castoramie i Obi. W ciągu najbliższych dni postaram się przetestować wszystkie oferowane produkty, bo pogoda jak najbardziej na to pozwala.

Na pierwszy ogień poszedł brykiet, który można kupić w Leroju, firmy Golden Stone.

Brykiet Golden Stone

Cena, 7,49 zł za 10 kilogramów brykietu. Opakowanie zawiera 12 kostek brykietu.

Na opakowaniu brak informacji o tym, z czego brykiet jest zrobiony, z jakiego rodzaju trocin, jaka jest jego wilgotność, zawartość popiołu itp. Równie dobrze może to być brykiet z domieszką MDF-u.

Dwukrotnie wysłałem zapytanie mailowe do firmy, chcąc się dowiedzieć, z trocin jakich drzew brykiet jest wykonany. Odpowiedź dostałem żadną, po prostu mnie olali, potraktowali jak powietrze.

Opakowania jakie można znaleźć w markecie są średniej jakości. Folia, która łatwo się przerywa, kostki w opakowaniu luźno się poruszają i przez to po kilku przełożeniach opakowania przestają przypominać kostki.

Jakość samych kostek brykietu pozostawia wiele do życzenia. W opakowaniach pełno jest trocin, kostki są popękane, pokruszone, czyli marnej jakości. Mi udało się nawet natknąć na inne kwiatki, takie jak folia, zszywki, kawałki płyt pilśniowych w kostkach brykietu. Szczegóły na fotografiach.

Brykiet golden stone

 

 

Brykiet drzewny Golden Stone

 

Brykiet kominkowy Golden Stone

 

Jeśli już chcesz kupić ten brykiet, to wybieraj tylko opakowania, które zawierają całe, w miarę kształtne kostki, a nie pół na pół, części kostek i trociny. Poniżej fotki z zawartości opakowania, które było jednym z lepszych w palecie, z której brałem brykiet.

Brykiet kominkowy Golden Stone

Brykiet Golden Stone

Brykiet kominkowy RUF

 

Według mnie nie tak powinny wyglądać kostki brykietu. Popękane, nie do końca sprasowane, kruszące się. Całe „dno” opakowania to trociny. Czyli albo brykiet robiony z mokrych trocin, albo słabo sprasowany. Być może wewnątrz kostek są jakieś niespodzianki? Kto to wie.

Podejrzewam, że podczas palenia kostki będą się kruszyć, rozpadać a proces palenia nie będzie taki, jak ma być.

Wizualna ocena brykietu nie wypada najlepiej. Jakość średnia, albo nawet mierna.

A jak się pali?

Do kominka zapakowałem 8 kostek brykietu. Do rozpalenia wykorzystałem jedną kostkę rozpałki do grilla/kominka.

Brykiet Golden Stone w kominku

Golden Stone dobrze się rozpala

Wbrew temu, co myślałem, brykiet rozpalił się całkiem szybko i ładnie. Jedna kostka wystarczyła, żeby brykiet Golden Stone zajął się ogniem.

Brykiet ładnie się rozpalił

 

Podczas rozpalania dało się zauważyć biały dym, więc jednak brykiet został zrobiony z wilgotnych trocin. Po chwili cały stos palił się już dość ładnie.

Brykiet Golden Stone się pali

Z każdą chwilą ognia było więcej i coraz więcej ciepła płynęło od kominka.

Płonący brykiet kominkowy

Brykiet kominkowy

Po rozpaleniu dało się zauważyć, że kostki zaczęły się rozwarstwiać i rozpadać. Nie świadczy to dobrze o jakości tego brykietu, bo przyspiesza jego spalanie.

Płonący brykiet golden stone

Kostki brykietu w kominku

 

Po całkowitym rozpaleniu stos brykietów cały czas zachowywał postać stosu. Wtedy zamknąłem dopływ powietrza i brykiet zaczął się żarzyć, tak jak to powinno być w przypadku brykietu. Ma być mało ognia a dużo ciepła. Z tym drugim w przypadku tego brykietu nie do końca się zgadzam.

Brykiet drzewny Golden Stone żarzy się

 

Kiedy kładłem się spać, brykiet palił się od 3 godzin i był w postaci jak na zdjęciu powyżej.

Kiedy rano wstałem, po około 20 godzinach od rozpalenia kominek był jeszcze lekko ciepły, a z brykietu pozostał popiół, w ilości powiedzmy średniej. Jak na 8 kostek brykietu to chyba jednak trochę za dużo.

Popiół z jednej paczki brykietu

Brykiet z firmy Golden Stone możesz kupić między innymi w Leroy Merlin.

  • Jakość opakowania średnia.
  • Jakość kostek średnia
  • Jakość procesu spalania i ilość ciepła, średnia.
  • Olewanie klientów przez firmę, 100 %.

Brak podstawowych informacji na opakowaniu o składzie i parametrach brykietu.

Podsumowując jednym zdaniem, kupujesz na własne ryzyko, ale można trafić lepszej jakości brykiet w podobnej cenie. Jeśli firma chce zaistnieć na rynku, musi się jeszcze sporo nauczyć i poprawić proces produkcji.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress