Podstawowa, Najważniejsza Zasada Każdego Budżetu Domowego.

Nie chcesz wpaść w długi? Nie chcesz zaciągać kredytów? Chcesz wiedzieć co zrobić, żeby zacząć oszczędzać? Znasz podstawową zasadę każdego budżetu, nie tylko domowego? Jeśli nie, to przeczytaj ten wpis. Znajdziesz w nim odpowiedzi na zadane przed chwilą pytania. 

Finanse domowe, finanse rodzinne, finanse osobiste i każde inne mają jedną wspólną cechę. Aby można było nad nimi zapanować, trzeba planować je bardzo starannie.

Aby bilans naszego portfela na koniec miesiąca był dodatni, musimy pamiętać o jednej, podstawowej zasadzie:

Dochody – Wydatki ≥0 (Zera).

Aby nie popadać w finansowe tarapaty musisz tak zaplanować swoje wydatki, żeby na koniec miesiąca nie być pod kreską. Wiem, że nie jest to łatwe, ale jest konieczne. Tylko wtedy nie będziesz musiał się zadłużać, zaciągać kredytów czy zadłużać się, nie regulując płatności za czynsz, media, opłaty.

W Polsce niewiele osób, niewielka część rodzin planuje swoje wydatki. Wielu Polaków nie ma żadnych oszczędności. Żyją z dnia na dzień, nie myśląc o przyszłości. Wydają wszystko co mają albo jeszcze więcej, zadłużając się po uszy. Toną w długach, ale na zewnątrz obnoszą się złudnym bogactwem, byle tylko sąsiad widział, że wiedzie nam się dobrze.

kredyt_dochodOgromna ilość młodych, dobrze zarabiających ludzi, często po studiach, nie zna tego jednego, prostego równania. Nie wiedzą, że wydatki nie mogą przewyższać dochodów. Otrzymują kilka lub kilkanaście tysięcy wypłaty i pędzą do sklepów. Wydają większość pieniędzy na modne, drogie ubrania, kosmetyki, elektroniczne gadżety czy jedzenie w drogich restauracjach. Szafy w ich mieszkaniach nie mieszczą już tego wszystkiego. Wśród tych rzeczy są ubrania, które nigdy nie były noszone.

Ponieważ dobrze zarabiają, to biorą kredyty na duże mieszkania w prestiżowych dzielnicach miasta, drogie samochody i wycieczki do popularnych kurortów. Szaleją, nie myśląc o tym, co będzie jutro. Wydają więcej niż mają. Działają wbrew tej jednej, podstawowej, fundamentalnej zasadzie.

Kiedy zbliża się koniec miesiąca jedzą zupki chińskie, byle tylko dotrwać do dnia wypłaty. A kiedy otrzymują pensję, błędne koło na nowo zatacza swój krąg.

Ale nie tylko młodzi, wykształceni ludzie postępują tak nieodpowiedzialnie. W wielu rodzinach nie ma oszczędności. Rodzice nie myślą o finansowym zabezpieczeniu swojej rodziny. Zamiast odkładać część dochodów wydają wszystko na jedzenie, alkohol, papierosy i inne używki. Nie myślą o tym, co będzie za rok, za co kupią opał na zimę, skąd wezmą pieniądze na lekarstwa, kiedy ktoś z rodziny nagle zachoruje. Wydają wszystko, co zarobią albo co gorsza, zadłużają się jeszcze u rodziny, znajomych, w bankach czy firmach pożyczkowych. Wpadają w pętlę zadłużenia i pogrążają siebie i swoją rodzinę.

Minimum, jakie trzeba stosować w życiu to zasada, która mówi, że wydatki nie mogą przewyższać dochodów. Wtedy przynajmniej nie popadniemy w długi. Nie pogrążymy siebie i rodziny. Nie utoniemy w morzy kredytów i zobowiązań.

Aby to się udało, należy starannie planować swoje wydatki. W dniu otrzymania pensji trzeba zaplanować uregulowanie wszystkich opłat, rat kredytów, zobowiązań. A to co zostanie można przeznaczyć na jedzenie, oszczędności i pozostałe wydatki.

Jeśli nie będziemy planowali swoich wydatków, jeśli nie będziemy trzymali się tej żelaznej zasady, żeby nie wydawać więcej niż się zarabia, to prędzej czy później nie utrzymamy swoich wydatków w ryzach i będziemy popadali w coraz to większe, finansowe tarapaty. Jeśli nie będziemy gromadzili oszczędności to nadejdzie w życiu taki moment, w którym będziemy potrzebowali pieniędzy a nie będziemy mieli ich skąd wziąć. To będzie bardzo przykra dla nas chwila.

Pamiętaj, planowanie budżetu miesięcznego i rocznego, to podstawa w każdym gospodarstwie domowym. Jak to zrobić, będę pisał na moim blogu w kolejnych wpisach. Ale jeszcze ważniejsza jest zasada, która mówi, że:

Dochody – Wydatki ≥0 (Zera).

Zasadę tą możesz a właściwie powinieneś zacząć stosować od zaraz. Tylko w ten sposób zaczniesz panować nad swoimi finansami i zmieniać swoje życie na lepsze.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress