Jaki kominek wybrać? Chcesz żeby kominek ogrzewał dom czy ma tylko ładnie wyglądać?

To pytanie powinien sobie zadać każdy, kto myśli o instalacji kominka. I nie ważne, na jakim etapie życia czy też budowy domu się znajduje. Funkcja, jaką ma pełnić kominek ma decydujące znaczenie w procesie wyboru rodzaju wkładu kominkowego. Zupełnie innego wyboru dokonamy, jeśli chcemy kominkiem ogrzewać dom a co innego wybierzemy, jeśli kominek ma być ładnym, romantycznym meblem.

 

1. Kominek będzie pełnił funkcję dekoracyjną.

funkcja dekoracyjna kominkaJeśli kominek ma być tylko dekoracją, ciekawym akcentem w salonie, w którym będziemy palić tylko wtedy, kiedy będzie nam się chciało lub kiedy przyjdą goście, to wybór powinien paść na zwykły, żeliwny wkład. Wtedy koszty instalacji nie będą zbyt duże a zakładany efekt zostanie osiągnięty. Warto tylko pamiętać o tym, co opisałem w poście Kominek z płaszczem wodnym czy bez? Etap projektowania domu. Kominek w którym nie palimy, a który pobiera powietrze do komory spalania z salonu, wychładza nam pomieszczenie. Wtedy dobrze jest zamknąć dopływ powietrza do komory spalania, żeby niepotrzebnie nie podwyższać kosztów ogrzewania. Prosty, trwały wkład żeliwny nie powinien zrujnować budżetu domowego, jego instalacja nie będzie zbyt skomplikowana a efekt dekoracyjny zostanie osiągnięty.

Ewentualnie możemy pójść zupełnie na skróty i kupić solidny biokominek. Wtedy instalacja to wkręcenie dwóch kołków rozporowych w ścianę.

2. Kominek ma być integralną częścią instalacji C.O.

Zupełnie inny typ kominka wybierzesz, jeśli zakładasz, że będziesz w nim palił często i dogrzewał, lub ogrzewał nim cały dom. Wtedy wskazany jest kominek z płaszczem wodnym włączony do instalacji C.O. Możesz co prawda zainstalować kominek bez płaszcza wodnego, z systemem Dystrybucji Gorącego Powietrza(DGP), ale przy ciągłym paleniu lepiej sprawdzi się jednak płaszcz wodny. No chyba, że nie masz w domu instalacji C.O zbudowanej z kaloryferów czy też ogrzewania podłogowego, to wtedy nie masz wyboru, pozostaje tylko DGP. Musisz jednak pamiętać, że jak w kominku nie palisz, kanały, które służą do dystrybucji gorącego powietrza mogą nam skutecznie wychładzać pomieszczenia, szczególnie, jeśli są kiepsko zaizolowane.

Ja z powodzeniem ogrzewam dom kominkiem z płaszczem wodnym. Ładuję go raz dziennie i mam spokój z dokładaniem na całą dobę. Zainstalowany sterownik kominkowy steruje procesem spalania, nie ma niebezpieczeństwa, że kominek się przegrzeje i coś złego się wydarzy. Sterownik i swoją instalację opisałem m.in. w tym wpisie.

Owszem, kominek z płaszczem wodnym sporo kosztuje, jego instalacja również nie jest tania, ale wszystko to zwróci się w kosztach ogrzewania. Oczywiście, jeśli w kominku będziemy często rozpalać. Jeśli ma być inaczej, lepiej dać sobie spokój z kominkiem.

Tak czy inaczej, jeśli kominek ma być gadżetem, używanym okazjonalnie, to montuj najprostszy, żeliwny wkład, jeśli jednak poza nastrojem chcesz mieć coś więcej, czyli ciepło i niższe koszty ogrzewania, zainwestuj w dobry kominek z płaszczem wodnym lub systemem Dystrybucji Gorącego Powietrza. Koszty nie będą wysokie, a kilka pomieszczeń w domu będzie ogrzanych ciepłym powietrzem znad kominka.

Wpis ten jest częścią całej serii wpisów dotyczących doboru kominka. Jeśli chcesz przeczytać wszystkie, zajrzyj na „stronę startową” całego cyklu.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress