10 narzędzi, które ułatwią prace w ogrodzie

Ogród powinien być wizytówką jego właścicieli. Zadbany, pięknie urządzony, z przyciętymi krzewami i skoszoną trawą. Ale żeby tak było, trzeba pasji, czasu i chęci do pracy. Oprócz tego, do pielęgnacji ogrodu potrzebujemy również narzędzi. Bez nich niewiele zdziałamy. W tym wpisie przedstawiam listę 10 sprzętów, które pomogą utrzymać ogród i otoczenie domu w należytym porządku.

 

Skoszona, równo przycięta trawa to piękny widok. Szczególnie rano, kiedy krople rosy skrzą się na zielonym dywanie. Żeby móc delektować się takim widokiem, trzeba się najpierw napracować. Trawnik trzeba założyć, o trawę odpowiednio dbać i pielęgnować oraz systematycznie kosić. Aby dotrzeć do trudno dostępnym miejsc, przy murkach, drzewach, na pochyłym terenie, potrzeba odpowiedniej kosiarki. Najlepszym wyborem będzie podkaszarka lub kosa spalinowa. W przypadku tego drugiego urządzenia nie będzie nas ograniczać odległość od gniazdka elektrycznego. Kosa spalinowa pozwoli na wykoszenie trawy w trudno dostępnych miejscach i przyda się w każdym domu.

 

Jeśli masz „mały” ogród, to do jego pielęgnacji wystarczy ci kosiarka elektryczna. Nie kosztuje zbyt dużo, jest poręczna, lekka i pozwala szybko i sprawnie przyciąć trawę. Sam takiej używam i w kilkadziesiąt minut ścinam trawę na 300 m2. Po zakończonej pracy wystarczy wyczyścić ją z trawy i schować do garażu. Czy trzeba czegoś więcej?

 

 

kosiarka spalinowaW większym ogrodzie kosiarka spalinowa może nie wystarczyć. Więcej pracy = większe wymagania, które stają przez maszyną. W tym przypadku dobrym wyborem będzie kosiarka spalinowa, najlepiej z napędem. Nie będziemy ograniczeni długością przedłużacza a napęd sprawi, że kosiarki nie będzie trzeba pchać a jedynie kierować ją na właściwą ścieżkę. Kosztuje więcej niż elektryczna, ale daje większą niezależność. Można zabrać ją na działkę, do sadu itp., i wykosić trawę wszędzie, gdzie chcemy.

 

 

W każdym ogrodzie czasem trzeba coś zagrabić, wygrabić, pograbić. Dlatego w każdym garażu powinny być solidne grabie, które uporają się z liśćmi, gałązkami, suchą trawą i kamieniami na trawniku. Kupując solidny produkt kupujesz raz i cieszysz się z narzędzia wiele lat.

 

 

 

Wiosna to zazwyczaj czas porządków. Trzeba uprzątnąć taras, kostkę brukową i pozbyć się ostatnich śladów zimy. Idealnym narzędziem do tego typu prac będzie myjka ciśnieniowa. Pomoże umyć podjazd, elewację domu, taras, samochód a nawet ogrodzenie i przygotować dom i ogród do nowego sezonu. Myjka powinna wytwarzać wysokie ciśnienie wody, być solidna i bezawaryjna oraz łatwa i poręczna w użytkowaniu.

 

 

Każdy, kto ma kominek lub piec na drewno, co jakiś czas musi połupać trochę opału. Sam lubię palić drewnem i zajmować się jego przygotowaniem. Jakiś czas temu wydałem trochę grosza, kupiłem siekierę Fiskarsa i nie żałuję. Spisuje się świetnie. Radzi sobie z solidnymi kawałkami drewna, nie obciąża nadmiernie rąk i sprawdza się podczas przydomowych prac. Mimo, że plastikowy trzonek może poddawać w wątpliwość jakość produktu, to jest on wart swojej ceny i jest siekierą wykonaną z najwyższą starannością. Polecam.

 

 

pilarka elektryczna makitaJa ogrzewam dom kominkiem, palę w nim drewnem i brykietem. Czasem udaje mi się kupić drewno w większych kawałkach, które trzeba pociąć na kawałki i połupać. Do drobnych prac, do cięcia niewielkiej ilości drewna wystarczy lekka, elektryczna pilarka łańcuchowa. Dobry produkt upora się z drewnem opałowym, będzie kosztował niewiele i będzie spełniał swoje zadania. Kupując pilarkę elektryczną nie warto wydawać pieniędzy na najtańsze produkty. Takie urządzenia długo nie popracują. Lepiej co nieco dołożyć i kupić solidny produkt, którym będziemy się długo cieszyć.

 

 

W każdym ogrodzie, szczególnie wiosną, trzeba coś przekopać, posadzić, przesadzić. To tych prac idealnie nadaje się szpadel, czyli łopata specjalnie do kopania w ziemi. Są różne rodzaje, z drewnianym trzonkiem, stalowe, tańsze i droższe. Z doświadczenia wiem, że na tym narzędziu nie warto oszczędzać. Co z tego że kupimy szpadel za kilkanaście złotych, jak połamiemy go przy pierwszej próbie przekopania ziemi? Znów nieskromnie powiem, ze używam narzędzia z firmy Fiskars i złego słowa nie powiem. Jest solidny, radzi sobie z twardą ziemią i korzeniami w niej ukrytymi oraz dużymi kamieniami. Przekopałem już sporo ziemi i nie mam zastrzeżeń.

 

 

W każdym ogrodzie wcześniej czy później pojawią się jakieś krzaczki, drzewka a być może nawet żywopłot. Co jakiś czas trzeba je przyciąć. Aby zrobić to szybko i sprawnie, potrzebujemy odpowiednich nożyc. Elektryczne urządzenie, które jest lekkie i sprawnie podetnie to, czego jest za dużo powinno być w warsztacie każdego „ogrodnika”. Wykorzystamy je raz, dwa razy do roku, ale dzięki niemu zaoszczędzimy sporo cennego czasu i energii, którą musielibyśmy zużyć na ręczne przycinanie zieleni w ogrodzie.

 

 

sekator sadowniczyKażdy kto ma wokół domu sad lub wysokie drzewa wie, że niektóre gałęzie z czasem usychają i trzeba je przyciąć. Można, co prawda włazić na drabinę i machać siekierą, ale o wiele wygodnie jest to zrobić stąpając po ziemi. Sekator sadowniczy na długi trzonku pozwoli na szybkie i sprawne przycięcie gałęzi bez ryzykownego wchodzenia na drabinę. Gdybym miał wokół swojego domu wysokie drzewa, to na pewno zaopatrzyłbym się w takie narzędzie.

Sporo tego. Narzędzia do pielęgnacji trawnika, zieleni, otoczenia wokół domu. To wszystko nie jest konieczne ale pozwala na utrzymanie czystości i porządku wokół domu. A otoczenie naszego mieszkania jest wizytówką i odzwierciedleniem tego, co jest wewnątrz domu. Decydując się na ogród i działkę musimy liczyć się z tym, że dbanie o jego otoczenie wymaga środków finansowych i czasu. Jeśli nie lubimy tego robić, nie ruszajmy się z miasta, bo zamiast cieszyć się wolnością będziemy się męczyć i przeklinać przeprowadzkę.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress