Fotowoltaika, jak poprawnie zamontować konstrukcję pod panele fotowoltaiczne na dachu?

Masz zamiar zamontować panele fotowoltaiczne na dachu i nie wiesz, jak to zrobić? Po montażu instalacji fotowoltaicznej dach przecieka i nie wiesz dlaczego? Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne sprawiła, że dachówki na dachu pękają? Jeśli chociaż na jedno z pytań odpowiesz twierdząco, to przeczytaj ten wpis, i sprawdź, czy wykorzystane do montażu paneli na dachu elementy są właściwe i czy są zamontowane w odpowiedni sposób.

Fotowoltaika to czysta energia ze słońca. Montujemy panele fotowoltaiczne w ogrodzie lub na dachu i cieszymy się darmową energią elektryczną przez kilkadziesiąt lat. Instalacja fotowoltaiczna jest cicha, bezobsługowa i bezawaryjna. Ale tylko wtedy, kiedy jest poprawnie zainstalowana. Inwestorzy najczęściej zlecają montaż paneli fotowoltaicznych na dachu swojego domu. Jest to praktyczne rozwiązanie, bo nie tracimy miejsca w ogrodzie, nie zacieniamy go panelami i nie psujemy sobie widoku z okna. Montaż paneli na dachu domu sprawia, że instalacja jest dla mieszkańców niewidoczna i można zapomnieć o jej istnieniu.

#Wady montażu paneli fotowoltaicznych na dachu

Ale panele zamontowane na dachu mają też kilka wad. Po pierwsze, zimą, kiedy spadnie ,śnieg, może pojawić się problem z ich odśnieżaniem. Konstrukcja na gruncie pozwala podejść z miotełką i zrzucić śnieg z paneli. Śnieg na panelach na dachu musi zjechać sam, a przy mroźnej i śnieżnej zimie może być tak, że instalacja nie będzie działać nawet przez kilkanaście dni, bo panele będą pokryte śniegiem. Drugi problem, to dach, a właściwie jego szczelność. Konstrukcję pod panele fotowoltaiczne montowane na dachu należy do tego dachu przytwierdzić. Nie ważne, jakie mamy pokrycie dachu. Zawsze jest to ingerencja w jego konstrukcję i szczelność i tylko od dokładności wykonawcy i właściwego doboru elementów montażowych instalacji zależy końcowy efekt prac. Dach po montażu paneli powinien zostać szczelny, nie zniszczony a zamontowana instalacja fotowoltaiczna nie może przyspieszać jego wymiany lub konieczności naprawy.

Na szczęście producenci elementów montażowych do konstrukcji pod instalacje fotowoltaiczne przygotowali specjalne, dedykowane do każdego rodzaju pokrycia dachowego elementy, które pozwalają na sprawne, łatwe i bezpieczne zamontowanie paneli fotowoltaicznych na dachu. Na tym nie można oszczędzać. Raz zamontowana instalacja fotowoltaiczna będzie na dachu naszego domu przez następne kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat i musi być trwała. Dlatego też elementy konstrukcyjne muszą być wykonane z trwałych, odpowiednio wytrzymałych elementów takich jak stal nierdzewna i aluminium.

Każde pokrycie dachowe wymaga innego rodzaju zamocowania. Nie można haków dedykowanych dla dachówek zamontować na dachu pokrytym blacho dachówką, i odwrotnie. Każdy element instalacji musi do siebie pasować i wszystkie elementy konstrukcji nośnej pod panele fotowoltaiczne powinny być od jednego producenta i być z jednego systemu montażowego. Nawet kiedy jakimś cudem uda nam się przyżulić trochę złotówek i kupić wszystko co najtańsze i z tych elementów poskładać całą instalację, to jest duża szansa, że pierwszy mocniejszy wiatr zerwie panele z dachu. A jeśli będziemy chcieli od ubezpieczyciela odszkodowanie za zniszczoną instalację i jeśli okaże się, że instalacja była zbudowana z niewłaściwych elementów, to możemy mieć problem z otrzymaniem tych pieniędzy.

# Z czego składa się konstrukcja pod panele fotowoltaiczne?

Jeśli panele fotowoltaiczne montujemy na dachu, to najpierw musimy do dachu przytwierdzić elementy, które będą całą konstrukcję łączyć z elementami  konstrukcyjnymi dachu. Później do nich mocujemy specjalne profile, na których, za pomocą dedykowanych do grubości ramy paneli fotowoltaicznych łączników będziemy instalować panele fotowoltaiczne. W każdej instalacji profile i klemy montażowe są dedykowane do typu paneli jaki wybierzemy. W zależności od rodzaju pokrycia dachowego, różne są natomiast sposoby na przytwierdzenie całej konstrukcji do elementów konstrukcyjnych dachu.

# Mocowanie paneli fotowoltaicznych na dachu pokrytym dachówką

Dachówki to bardzo popularne pokrycie dachowe. Są dachówki ceramiczne, betonowe. Elementy montażowe są takie same dla obu rodzajów dachówek. Są to uchwyty dachowe typu „S” albo uchwyty typu VARIO. Obydwa rodzaje uchwytów występują w wersji z regulacją lub bez. Należy pamiętać, że uchwyt powinien przylegać całą powierzchnią do dachówki żeby nie dochodziło do uderzeń konstrukcji o dachówkę i w rezultacie do pęknięcia dachówek. Bardzo często dachówki w miejscach instalacji haków należy trochę podszlifować, żeby dachówka znajdująca się pod hakiem przylegała ściśle do dachówki leżącej na haku. Wysokość i długość uchwytów montażowych należy dobrać do rodzaju i rozmiarów dachówek lub skorzystać z elementów z regulacją, które pozwalają na dopasowanie ich do każdej dachówki.

 # Mocowanie paneli fotowoltaicznych na dachu pokrytym dachówką typu „karpiówka”

Dachówka „karpiówka” jest nielicznym wyjątkiem, dla którego są produkowane specjalne uchwyty dachowe do konstrukcji fotowoltaicznych. Odpowiednio wygięty płaskownik, z otworami montażowymi, który zapewnia bezpieczny montaż paneli fotowoltaicznych na dachu.

# Mocowanie paneli fotowoltaicznych na dachu pokrytym blachodachówką

Jeśli mamy dach pokryty blacho dachówką, to konstrukcję pod panele fotowoltaiczne musimy do niego przytwierdzić za pomocą śrub dwugwintowych. Z jednej strony śruba ma gwint, który pozwala na wkręcenie jej do krokwi dachowej a z drugiej ma inny gwint i nakrętki, które służą do montażu profili aluminiowych konstrukcji. Ma też uszczelkę EPDM, która uszczelnia otwór, który musimy wywiercić w blacho dachówce.  Najpierw, na dachu musimy zlokalizować, gdzie są poprowadzone krokwie dachowe. Później nad nimi przewiercić się przez blacho dachówkę wiertłem do metalu. Kolejny krok to wywiercenie w krokwi cienkim, długim wiertłem do drewna otworu prowadzącego dla śruby. Następnie wkręcamy w otwór śrubę, dokręcamy nakrętką uszczelkę EPDM tak, żeby przez wykonany otwór nie przeciekała woda. Teraz, do tak przygotowanej śruby możemy przykręcić adaptery montażowe i profile aluminiowe. Montaż konstrukcji na dachu pokrytym blacho dachówką jest według mnie najbardziej wymagający i żeby wszystkie połączenia konstrukcji z dachem były szczelne, monterzy muszą wykazać się dokładnością i precyzją podczas montażu.

# Mocowanie paneli fotowoltaicznych na dachu pokrytym blachą trapezową i blachą z rąbkiem stojącym

Również dla tego typu pokryć dachowych są dedykowane elementy montażowe. Nie można w tym przypadku wykorzystać śrub, jakie używamy w przypadku blacho dachówek. Dla blachy trapezowej należy skorzystać z mostków trapezowych dobranych do wysokości przetłoczeń w blasze. W przypadku blachy z rąbkiem stojącym mamy specjalne haki, które pozwalają na instalację konstrukcji pod panele na rąbkach pokrycia dachowego.

Jeśli szukasz wysokiej jakości elementów montażowych do instalacji fotowoltaicznych, to zajrzyj na stronę Stalmut.pl . Polski producent, dobrej jakości produkty.

Koszt montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu domu będzie inny dla dachu pokrytego dachówką, a inny dla blacho dachówki.  W zależności od pokrycia dachowego, inne będą elementy montażowe, inna ich liczba i czas montażu. Pamiętajmy jednak, że na jakości instalacji fotowoltaicznej, a szczególnie na elementach konstrukcji zamontowanych na dachu nie wolno oszczędzać, bo raz zamontowane będą na dachu przez następne kilkanaście lat i muszą przetrwać wysokie i niskie temperatury, deszcz, śnieg, mróz, wiatr i inne niespodzianki,  jakie przygotuje dla nich natura.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress