Klimatyzacja do ogrzewania domu czyli pompa ciepła powietrze-powietrze która grzeje i chłodzi.

Kilka słów o nowym systemie grzewczym w naszym domu. Ma ogrzewać dom zimą, chłodzić latem a przy tym nie pobierać zbyt dużo energii elektrycznej.

 

# Ogrzewanie w naszym domu

Od kilku lat ogrzewamy nasz dom systemami grzewczymi zasilanymi energią elektryczną. Piec elektryczny C.O. , maty grzewcze, kaloryfer na podczerwień a nawet najprostsze termowentylatory. To wszystko już sprawdziłem i wiem, że jeśli tylko w gniazdku będzie energia elektryczna, to w domu będziemy mieli ciepło. A w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną, koszty ogrzewania są niewielkie.

Aby ograniczyć nieco ilość zużywanej energii postanowiliśmy zainstalować w domu nowoczesne urządzenie chłodząco-grzejące niewiele energii zużywające, czyli coraz popularniejszą pompę ciepła powietrze-powietrze. A mówiąc w dużym, telegraficznym skrócie, klimatyzator.

W założeniu ma on zapewnić ciepło w zimie, a jeśli nadejdą siarczyste mrozy, to będziemy dodatkowo uruchamiać pozostałe urządzenia grzewcze.

 

# Jaki klimatyzator?

Obecnie wybór pomp ciepła jest dość duży. Są urządzenia tańsze i droższe. Sprawdzone i nowości, o których jeszcze niewiele wiadomo. My postawiliśmy na dobrej jakości sprzęt i wybór padł na firmę DAIKIN. Nie ukrywam, że przyczyniła się do tego rekomendacja mojego kolegi, który zamontował takie klimatyzatory wcześniej w swoim domu i miał już doświadczenia z firmą montującą i pompami ciepła.

Ponieważ mamy, moim zdaniem, dobrze docieplony dom, to zdecydowałem się na klimatyzator o mocy 3,5 kW, model Daikin FTXC35C / RXC35C.

Maksymalna wydajność chłodnicza4 kW

Maksymalna wydajność grzewcza – 4,8 kW

Chłodzenie – klasa A++

Grzanie – klasa A+

SCOP przy grzaniu to 4,28

Urządzenie nie ma wbudowanych grzałek a mimo to może pracować przy minimalnej temperaturze -15 stopni Celsjusza.

 

Dane techniczne klimatyzacji
Dane techniczne klimatyzacji

 

# Montaż klimatyzacji

Montaż klimatyzacji zleciłem firmie, w której zakupiłem to magiczne urządzenie. Ja doprowadziłem tylko przewód zasilający do miejsca montażu.

Jednostka zewnętrzna wisi na ścianie, pod dachem, od południowej strony.

Jednostka zewnętrzna
Jednostka zewnętrzna

 

Jednostka wewnętrzna zamontowana jest w salonie, w centralnej części domu, na ścianie, około 2-óch metrów od jednostki zewnętrznej.

Jednostka wewnętrzna
Jednostka wewnętrzna

Jest to proste urządzenie, bez świecidełek, zbędnych dodatków i wyszukanych funkcji. Ma zimą grzać, latem chłodzić a przy tym nie pobierać zbyt dużo energii elektrycznej.

Muszę przyznać, że już kilka razy korzystaliśmy w upalne dni z klimatyzacji i urządzenie pracuje cicho i niezauważalnie. Ani praca jednostki wewnętrznej ani zewnętrznej nie są uciążliwe i gdyby nie fakt, że jest to coś dla nas nowego, to nie zwracalibyśmy na pracującą klimatyzację uwagi.

Dzięki temu, że jednostka wewnętrzna została zamontowana w salonie, w centralnej części domu, będziemy mieli ciepło w całym domu. No chyba, że pozamykamy drzwi do pomieszczeń, wtedy może być problem z rozprowadzeniem ciepłego powietrza po wszystkich zakamarkach domu. Ale liczę po cichu, że z pomocą przyjdzie system wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, który rozprowadzi przynajmniej część ciepłego powietrza po pomieszczeniach, gdzie drzwi będą zamknięte. Rekuperator powinien wyciągnąć ciepłe, zużyte powietrze z domu i ogrzać tym ciepłem zimne powietrze, które wpływa do domu przez kanały wentylacyjne. Dodatkowo wymuszony ruch powietrza między anemostatami nawiewnymi i wywiewnymi powinien skutecznie wymieszać ciepłe powietrze z zimnym.

Dodatkową korzyścią z instalacji pompy ciepła powietrze-powietrze powinno być zmniejszenie ilości energii elektrycznej, wykorzystanej do ogrzewania naszego domu. W ostatnich dwóch sezonach grzewczych zużyliśmy około 8000 kWh na sezon grzewczy. Liczę, że w kolejnych sezonach grzewczych będzie to około 5000 kWh. A jak będzie, czas pokaże. Oczywiście będę publikował koszty ogrzewania domu z wykorzystaniem tej klimatyzacji i zobaczymy, jak będzie się spisywać.

 

# Jaki był koszt zakupu i montażu klimatyzacji?

Nasza klimatyzacja była montowana w maju 2022 roku. Cena kompletu, czyli urządzeń i montażu to 4160 zł. Czy to dużo czy mało? Nie wiem. Z opinii jakie znalazłem na temat urządzeń firmy Daikin wnioskuję, że są to klimatyzatory niezawodne, wydajne i z ceną adekwatną do jakości.

Mam nadzieję, że popracuje ona przynajmniej kilka lat niezawodnie i pozwoli tanio i sprawnie ogrzać przynajmniej połowę naszego domu.

Na koniec zamieszczam linki do kilku wpisów, w których przedstawiam koszty ogrzewania naszego domu urządzeniami zasilanymi energią elektryczną.

Ogrzewanie elektryczne domu – koszty w sezonie 2021/2022

Ogrzewanie elektryczne domu (COP=1) i fotowoltaika, podsumowanie kosztów za sezon 2020/2021

Ogrzewamy dom prądem – zobacz, ile to kosztuje i odpowiedz sobie na pytanie, czy warto ogrzewać dom energią elektryczną?

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress