Brudne filtry w rekuperatorze = zimno w domu !

Krótki wpis w którym chcę pokazać, jak duży wpływ na temperaturę w domu mają brudne filtry w rekuperatorze. A jak wiadomo im niższa temperatura powietrza nawiewanego do domu, tym więcej energii trzeba wyprodukować, żeby straty ciepła uzupełnić.

# Instalacja wentylacji mechanicznej z rekuperatorem.

W naszym domu od 11 lat korzystamy z instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. Jesteśmy z niej bardzo zadowoleni. Do tej pory jednak nie zwracałem uwagi na warunki w jakich pracuje rekuperator. Filtry wymieniałem 2-3 razy w roku i myślałem, że tak jest ok.

W roku 2022 zacząłem monitorować temperatury, jakie ma powietrze które przepływa przez rekuperator, zarówno to wywiewane z domu jak i nawiewane do domu. Kiedy jesienią wymieniłem filtry na świeże, czyste i uruchomiłem monitoring temperatur jakie ma powietrze wpływające i wypływające z rekuperatora to byłem zadowolony. Do domu było nawiewane świeże powietrze o temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Nawet, kiedy za oknem było zimno, to do domu trafiało ciepłe powietrze i straty ciepła były niewielkie, więc i koszty ogrzewania niskie, bo wystarczyło niewiele grzania żeby podnieść temperaturę w domu do odpowiedniej wartości.

W lutym 2023 roku zauważyłem, że powietrze nawiewane do domu ma niższą temperaturę niż miało 2-3 tygodnie wcześniej. Był środek zimy więc założyłem, że niższe temperatury za oknem to i do domu wpada chłodniejsze powietrze. Ale w marcu, kiedy zrobiło się cieplej sytuacja nie uległa poprawie. Wręcz przeciwnie, temperatura powietrza nawiewanego do domu cały czas spadała i w środku słonecznego dnia osiągała maksymalnie 15 stopni Celsjusza. Ewidentnie było coś nie tak.

Na poniższym wykresie zmian temperatury powietrza nawiewanego do domu wyraźnie widać, że przed 6 marca powietrze nawiewane miało bardzo niskie temperatury, od około 8 stopni Celsjusza do maksymalnie 16 stopni Celsjusza.

Wykres temperatury nawiew do domu
Wykres temperatury nawiew do domu

Mimo, że od ostatniej wymiany filtrów minęły dopiero 4 miesiące postanowiłem sprawdzić, w jakim są stanie. I okazało się, że wkłady filtrujące są czarne, brudne i prawie nie przepuszczają powietrza.

Filtry rekuperatora brudne i czyste
Filtry rekuperatora brudne i czyste

Po wymianie filtrów na nowe temperatura powietrza nawiewanego do domu znów kręciła się wokół 20 stopni Celsjusza.

Filtry zostały wymienione 6 marca 2023 roku. Od tego dnia temperatura powietrza nawiewanego do domu przekraczała 21 stopni Celsjusza, czyli tyle, ile powinno być.

Wykres temperatury nawiew do domu z datą wymiany filtrów
Wykres temperatury nawiew do domu z datą wymiany filtrów

# Dlaczego po wymianie filtrów zanotowałem taki skok temperatury powietrza?

Odpowiedź jest prosta. Brudne, niedrożne filtry w rekuperatorze ograniczają przepływ powietrza przez wymiennik ciepła i zmniejszają odzysk ciepła z powietrza wywiewanego z domu. Wentylatory w rekuperatorze pracują i zamiast przepychać ciepłe, ogrzane w wymienniku powietrze, pobierają go z innych nieszczelności w urządzeniu, nie oczyszczając i nie ogrzewając go. Do domu trafia zimne, brudne powietrze, a my musimy więcej grzać, żeby w domu mieć ciepło.

Inne moje wpisy o instalacji wentylacji mechanicznej w naszym domu:

# Podsumowanie

Przez 11 lat, kiedy korzystałem z rekuperacji, nie zwracałem uwagi na temperatury powietrza jakie przez rekuperator przepływa. Kiedy na urządzeniu pojawił się komunikat, że należy wymienić filtry to je wymieniałem i na tym kończył się serwis rekuperatora. Teraz już wiem, że dużo energii zmarnowałem i niepotrzebnie płaciłem za wyprodukowanie ciepła, które było tracone w rekuperatorze, przez brudne filtry. Jak widać, dbanie o czystość filtrów jest szczególnie ważne zimą, kiedy rekuperator nie tylko oczyszcza powietrze nawiewane do domu, ale także odzyskuje sporo ciepła z powietrza wywiewanego z domu. Ja już wiem, że w sezonie zimowym filtry należy wymieniać co 2-3 miesiące, żeby instalacja wentylacji pracowała bez przeszkód i oszczędnie. Wiem też, że monitorowanie temperatury powietrza nawiewanego do domu może dostarczyć wielu cennych informacji. Dzięki obserwacji tej temperatury odkryłem swój błąd i mogłem odpowiednio zareagować, kiedy instalacja zaczęła pracować mniej oszczędnie.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress