Jak płacić niższe rachunki za oświetlenie w domu?

W dobie inflacji wszystkie ceny idą mocno w górę. Trudno się dziwić, że wiele osób zastanawia się nad tym, jak zaoszczędzić i obniżyć stałe domowe wydatki, by w portfelu zostało nieco więcej pieniędzy. Dotyczy to również wysokich rachunków za domowe oświetlenie. Istnieją jednak skuteczne sposoby na ich obniżenie, a cięcia da się przeprowadzić w wielu przypadkach bez szkody dla komfortu życia.

Co można zrobić, by płacić mniej za oświetlenie domu? Kilka wskazówek i praktycznych porad przedstawiam w dzisiejszym artykule.

# Niższe wydatki na oświetlenie a nawyki i komfort domowników

Nawet gdy szuka się oszczędności, należy to robić z głową. Na początek trzeba dokładnie przeanalizować rodzinne potrzeby i oczekiwania, by sprawdzić, czy w tej przestrzeni nie ma szans na poprawę warunków. Czasami bowiem zwykłe nieuświadomione nawyki wpływają na wysokość rachunków.

Co można zrobić, by płacić mniej za oświetlenie? Przede wszystkim warto używać lamp tylko tam, gdzie jest to w danym momencie potrzebne. Warto wyrobić w sobie nawyki uruchamiania tylko tych punktów świetlnych, które są rzeczywiście potrzebne w danym momencie, oraz wyłączania oświetlenia, jeśli nie przebywamy w konkretnej części domu.

# Wymiana źródeł światła – oszczędzanie w praktyce

jak-placic-nizsze-rachunki-za-oswietlenie-do-domu
jak-placic-nizsze-rachunki-za-oswietlenie-do-domu

Kolejnym krokiem na drodze do niższych rachunków jest wymiana źródeł światła starego typu na nowoczesne produkty, najlepiej w technologii LED. Rozwiązania tego typu (zaliczane do klasy energetycznej B) zużywają znacznie mniej prądu, a emitują strumień światła o pożądanej jasności.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że produkty LED wyróżniają się także dużą żywotnością, nawet do 50 000 godzin (lub więcej), co oznacza rzadszą konieczność wymiany żarówek, a to kolejna minimalizacja domowych wydatków na oświetlenie. Co ciekawe na rynku można spotkać coraz częściej oprawy oświetleniowe ze zintegrowanym źródłem światła LED, które oferuje choćby sklep z lampami: Azzardo.com.pl. W ich przypadku trwałość produktu bywa jeszcze wyższa niż przy klasycznych, wymiennych rozwiązaniach.

# Smart oświetlenie – inwestycja, która się opłaca?

Niektóre najbardziej zaawansowane technologicznie źródła światła LED mogą również stać się elementem Smart House, wystarczy postawić na popularne, inteligentne produkty. W wielu sytuacjach nie trzeba nawet inwestować w rozbudowane instalacje, a wystarcza wymiana samych żarówek.

Czym się wyróżniają inteligentne lampy? Z jednej strony zyskuje się wygodę, gdyż kontrolowanie warunków oświetleniowych we wszystkich domowych wnętrzach i ogrodzie, odbywa się zdalnie, za pośrednictwem sieci WiFi. Z drugiej taka opcja to spora oszczędność, wynikająca z możliwości włączania i wyłączania lamp oraz precyzyjnego kontrolowania parametrów, w tym natężenia światła. W efekcie zużywa się tylko tyle prądu, ile jest naprawdę potrzebne, co generuje kolejne oszczędności. Lampy niekiedy łączy się też z praktycznymi czujnikami ruchu (na klatkach schodowych i w ogrodach), by uruchamiały się tylko w razie konieczności oraz samoistnie wyłączały się, gdy nie wyczują obecności człowieka.

Co więcej systemy smart zarządzane mobilną aplikacją pozwalają na bieżące kontrolowanie zużycia energii przez poszczególne produkty oświetleniowe. Dzięki temu można łatwo sprawdzić, w którym miejscu wydaje się najwięcej.

# Fotowoltaika a niższe rachunki za oświetlenie

Popularne panele fotowoltaiczne pojawiają się na dachach i ścianach wielu domach prywatnych. To dzięki nim da się przetworzyć energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną, służącą między innymi do zasilania domowego RTV i AGD, ale też opraw oświetleniowych w domu lub ogrodzie.

Choć najczęściej takie rozwiązanie nie pokrywa w całości zapotrzebowania na prąd w gospodarstwie domowym, pozwala znacząco zmniejszyć zależność użytkownika od zewnętrznych dostawców energii, co przekłada się oczywiście na spore oszczędności.

# Nowoczesne i energooszczędne oświetlenie do domu

Oszczędzanie energii przy zachowaniu optymalnego oświetlenia w domach jest jak najbardziej możliwe. Często wymaga poniesienia pewnych wydatków związanych z modernizacją instalacji i urządzeń oraz wprowadzeniem nowych systemów. Warto jednak dokładnie przekalkulować wszystkie możliwości dostępne w danym przypadku i potraktować je jako inwestycję, która w przyszłości przyniesie solidne obniżenie wysokości opłat.

 


Wpis sponsorowany


 

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress