Największe zalety ogrzewania podłogowego w domu

Gdy buduje się lub remontuje dom, trzeba zadbać o wiele kwestii, by zapewnić sobie później wygodne funkcjonowanie w prywatnych wnętrzach. Jednym z tematów, który wymaga sporej uwagi, jest zapewnienie odpowiedniego ogrzewania. Obok standardowych systemów z kaloryferami coraz częściej stawia się na praktycznie rozwiązania podłogowe.

Z czego wynika popularności ogrzewania powierzchniowego? Jakie są jego najmocniejsze strony? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

# Ogrzewanie podłogowe – dwa oblicza rozwiązania

Rozwiązania podłogowe to jedna z wersji ogrzewania powierzchniowego, które wyróżnia się dość specyficznym sposobem działania. Inaczej bowiem niż w przypadku systemów kaloryferowych, źródłem ciepła nie jest pojedynczy grzejnik, a cała podłoga, oddająca temperaturę do pomieszczenia.

Może się to odbywać na dwa sposoby, związane z rodzajem instalacji, trafiającej pod wierzchnią warstwę posadzki. W domach wykorzystuje się bowiem ogrzewanie podłogowe:

  • wodne,
  • elektryczne

Systemy wodne składają się z cienkich rurek ułożonych pod całą podłogą. Są one podłączone do pompy ciepła i nieustannie krąży w nich woda, która przekazuje ciepło do podłogi i do pomieszczenia. Jeszcze prostszą opcją są produkty elektryczne (maty i przewody grzewcze), wymagające tylko podłączenia do domowej sieci zasilania. Można znaleźć sporo takich produktów, jak i inne sposoby na najtańsze ogrzewanie np. na Econovli.

# Zalety ogrzewania podłogowego – komfort ciepłej podłogi dla wszystkich domowników

Dlaczego warto wybrać ogrzewanie podłogowe? Nadaje się ono do wykorzystania jako ogrzewanie główne lub uzupełniające dla centralnego systemu. To sposób na uzyskanie przyjemnie ciepłejnajwieksze-zalety-ogrzewania-podlogowego-do-domu posadzki i równomierne rozprowadzenie temperatury w całym wnętrzu. Dzięki niemu powstaje idealny rozkład temperatury (cieplej bliżej podłogi) oraz ogranicza się unoszenie kurzu i roztoczy, co stanowi jedno z solidnych problemów przy ogrzewaniu konwektorowym. Systemy podłogowe są zatem znacznie bardziej przyjazne dla alergików niż klasyczne rozwiązania grzejnikowe.

Co więcej, w przypadku ogrzewania podłogowego, większa część instalacji skrywa się pod powierzchnią podłogi. Oznacza to większą ustawność pomieszczenia oraz zmniejszenie problemów związanych z niewielkim metrażem np. w łazience.

# Czy ogrzewanie podłogowe może być tanie?

Wiele osób obawia się montażu ogrzewania podłogowego ze względu na koszty. Czy rzeczywiście takie rozwiązanie może być ekonomiczne i przynieść oszczędności dla domowego budżetu?

Zacznijmy od samej kwestii działania produktów grzewczych podłogowych. Są one niejednokrotnie tańsze w eksploatacji niż klasyczne grzejniki. Odznaczają się także wyższą sprawnością, co prowadzi do naprawdę skutecznego ogrzewania domu. Systemy podłogowe wodne zaliczają się do ogrzewania niskotemperaturowego. W praktyce oznacza to, iż mniej energii zużywa się na ogrzanie wody niż przy centralnym ogrzewaniu. Co więcej, o ile ogrzewanie podłogowe nieco wolniej się nagrzewa niż grzejniki, o tyle też dłużej oddaje ciepło. Idealnie sprawdza się zatem do pomieszczeń, w których przez długi czas chce się utrzymać stałą temperaturę.

Jak jeszcze zaoszczędzić na ogrzewaniu podłogowym przy zachowaniu komfortu użytkowania? Warto zadbać o precyzyjne sterowanie z pomocą elektronicznej regulacji temperatury (również za pośrednictwem inteligentnych systemów smart). Potrafi to zmniejszyć wysokość rachunków za ogrzewanie nawet o kilkadziesiąt procent.

Dodatkowe korzyści daje połączenie ogrzewania podłogowego z innymi instalacjami. Można na przykład zasilić je w ciepłą wodę, uzyskaną z kominka z płaszczem wodnym, lub wykorzystać do ogrzewania domu energię wytwarzaną przez panele fotowoltaiczne. To wszystko pozwala realnie zmniejszyć wysokość rachunków za ogrzewanie przy rozwiązaniach podłogowych.

# Nowoczesne rozwiązania grzewcze dla domu

Ogrzewanie podłogowe wyróżnia się szeregiem praktycznych zalet, które sprawiają, że staje się ono jednym ze standardów w budownictwie mieszkaniowych. Decyduje się na nie coraz więcej osób w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Właściwie zaplanowana instalacja oraz jej prawidłowa eksploatacja potrafią zapewnić pełen komfort cieplny oraz obniżyć wysokość domowych rachunków. Warto zatem rozważyć taką opcję i sprawdzić, czy nie byłaby opłacalna również w naszych domach.

 


Wpis sponsorowany


 

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress