Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – zgłoszenie do firmy TAURON S.A.

Kilka dni temu rozbudowałem swoją instalację fotowoltaiczną do 12,6 kWp. W tym krótkim wpisie podpowiem, jak zgłosić taką rozbudowę do firmy TAURON S.A.

Każdą zmianę w instalacji fotowoltaicznej on-grid podłączonej do sieci energetycznej, należy zgłosić firmie, która odpowiada za przyłącze elektryczne do naszego domu i sprzedaż energii, w naszym przypadku jest to Tauron Dystrybucja S.A. i Tauron S.A.

Na wytwórcy energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii w mikroinstalacji (zgodnie z art. 5 ustawy o odnawialnych źródłach energii) spoczywa obowiązek informowania Tauron Dystrybucja S.A. o:

  • zmianie rodzaju odnawialnego źródła energii użytego w mikroinstalacji lub jej mocy zainstalowanej elektrycznej –  w terminie 14 dni od dnia zmiany tych danych
  • zawieszeniu trwającym od 30 dni do 24 miesięcy lub zakończeniu wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji – w terminie 45 dni od dnia zawieszenia lub zakończenia wytwarzania energii elektrycznej.

Ja widzisz, nie tylko zmiany w mocy instalacji ale także demontaż, zawieszenie pracy instalacji na okres dłuższy niż 30 dni, też należy zgłaszać do dostawcy energii.

# Krok 1 – firma dystrybucyjna.

Ja po zakończeniu rozbudowy instalacji wypełniłem wniosek elektronicznie, na stronie Tauron Dystrybucja S.A. :

https://www.tauron-dystrybucja.pl/przylaczenie-do-sieci/przylaczenie/mikroinstalacja/formularz

Ten sam wniosek można wypełnić, jeśli chcemy zgłosić przyłączenie nowej instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej.

Po kilku dniach otrzymałem list z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia aktualizacji danych instalacji fotowoltaicznej.

# Krok 2 – sprzedawca energii elektrycznej

W kolejnym kroku musiałem zgłosić fakt rozbudowy instalacji do sprzedawcy energii – czyli Tauron S.A.

Ten krok też można wykonać zdalnie, bez wychodzenia z domu.

Trzeba ze strony Taurona pobrać wniosek i załącznik do wniosku, wypełnić, podpisać, zeskanować i wysłać mailem na adres dom@tauron.pl .

https://www.tauron.pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/formularze-i-wnioski/wniosek-o-zawarcie-lub-zmiane-umowy

Po wysłaniu dokumentów mailem, powinniśmy otrzymać powiadomienie o zarejestrowaniu zgłoszenia w systemie Taurona.

Od tej chwili firma Tauron ma 14 dni na aktualizację umowy kompleksowej z prosumentem i odesłanie nam listem nowej umowy lub aneksu do obecnej. Jeszcze nie mam tych dokumentów więc nie mogę napisać, co otrzymałem. Jak tylko otrzymam dokumenty, do zaktualizuję ten wpis.

Po wykonaniu tych dwóch kroków możemy być spokojni i nie martwić się o ewentualne kary, które nam grożą, jak rozbudujemy instalację on-grid a tego nie zgłosimy. A kara to obecnie 1000 zł.

Jeśli ktoś jest posiadaczem instalacji off-grid nie podłączonej do sieci energetycznej, to żadnych zmian nie musi nikomu zgłaszać.

 


Jeśli uważasz, że ten wpis jest ciekawy i wartościowy, to doceń moją pracę i postaw mi kawę. Kwota symboliczna, a dla mnie będzie to motywacja do dalszej pracy nad wartościowymi wpisami.

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress