Jak się pakuje worki na paletach?

Jeśli jesteś ciekawy, w jaki sposób pakowane są towary na paletach to przeczytaj ten wpis. Ja do tej pory myślałem, że pracownicy pakujący produkty w zakładach produkcyjnych latają wokół palet z folią stretch i owijają ułożone na nich produkty ręcznie. Okazuje się jednak, że bardzo się myliłem. Obecnie nikt już chyba nie wykonuje tak powtarzalnych czynności manualnie. Robią to zaawansowane maszyny lub roboty.

Wielokrotnie rozpakowując jakieś większe zakupu dostarczone na palecie zastanawiałem się, kto to tak solidnie spakował, że tej folii nie da się rozerwać ani naciągnąć. Wypakowując brykiet czy płytki ceramiczne musiałem się przyłożyć żeby usunąć warstwę folii zanim dobiorę się do zawartości palety. Kiedyś, dawno temu pracowałem w markecie budowlanym i wielokrotnie owijałem różne palety stretchem i musiałem się nieźle nachodzić wokół pakowanego towaru, żeby przesyłka była solidnie zabezpieczona.

Za każdym razem, kiedy jestem pod marketem budowlanym widzę stojące na zewnątrz palety z węglem, brykietem, pelletem i innymi produktami. Pada na nie śnieg, deszcz, świeci słońce a zawartość opakowania jest w stanie nienaruszonym. Zastanawiałem się czasem, kto to tak solidnie zapakował, że przez kolejne warstwy folii nie przedostaje się woda.

Zaciekawiony tym postanowiłem sprawdzić, jak obecnie pakowane są palety i jakie maszyny służą do owijania przesyłek folią stretch. Myślałem, że będzie to kilka typów. Tymczasem solidnie się zdziwiłem, jak zaglądając na strony różnych producentów lub sprzedawców takich urządzeń odkryłem, że poza stojącymi w rogu hali maszynami są także mobilne roboty które w dowolnym miejscu mogą owinąć paletę folią. Napęd elektryczny, cicha praca, mobilność, to główne zalety jakich elektronicznych pracowników.

Na stronie https://pakowarka.pl/ udało mi się znaleźć kilka rodzajów pakowarek.

  • Ramieniowe – przymocowane na stałe do ściany lub podłogi nie zajmują zbyt wiele miejsca. Po podstawieniu pod nie palety ruchome ramie okrąża ją owijając folią. Charakteryzują się niewielką powierzchnią roboczą, brakiem maksymalnej wagi palety, możliwością owijania niestabilnych towarów ułożonych na palecie.
  • Samojezdne – według mnie najciekawsze. Wyglądają podobnie do odkurzaczy przemysłowych, którymi myje się podłogi w marketach. Mają pionowe ramię na którym porusza się rolka folii. Sama pakowarka to robot, który podczas pakowania jeździ wokoło palety i owija znajdujący się na niej towar. Że też nie zakręci się jej w głowie. Można nią podjechać w dowolne miejsce ale podczas pracy wymaga sporo wolnej przestrzeni wokół palety.
  • Stołowe – takie już kiedyś widziałem jak pracowałem w markecie. To nic innego jak kręcąca się stalowa płyta na której stoi paleta. Na pionowym ramieniu w górę i w dół porusza się rolka folii stretch. Zajmują sporo miejsca, waga palety też musi być odpowiednia, żeby nie uszkodzić urządzenia. Prosta w obsłudze i budowie.
  • Specjalistyczne – np. do pracy w chłodniach. Muszą być odporne na wysoką wilgotność i niskie temperatury.

Niby prosta czynność, zabezpieczenie towaru ułożonego na palecie folią, a tyle maszyn które mogą w tym pomóc. Mam wrażenie, że za kilka lat wokół nas będą pracowały same roboty. No bo mamy już roboty sprzątające, koszące trawę, pakujące palety, układające towary w halach magazynowych i wiele innych, o których nawet mi się nie śniło. Samochody same potrafią poruszać się po drogach, samoloty latać tylko człowiek gdzieś w tym zrobotyzowanym świecie staje się coraz mniej potrzebny. Oby było tak, że ludzie będą odpoczywać i spędzać czas robiąc to co lubią, a ciężkie i powtarzalne prace będą za nas wykonywać maszyny.

Teraz kiedy zobaczę pod marketem zapakowane w folię palety z węglem lub pelletem nie będę się już zastanawiał kto to tak szczelnie spakował tylko będzie mnie męczyć pytanie, jaka owijarka zapakowała tą paletę. Przynajmniej już wiem, jak one działają i pracują i że owijają palety lepiej niż ręka ludzka.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress