Kupno czy wynajem działki – co wybrać? Sprawdź wady i zalety

Planujesz budowę domu? Chcesz rozpocząć działalność gospodarczą? A może szukasz działki na wakacyjne wyjazdy nad morze lub w góry? Chcesz zbudować domek letniskowy lub postawić przyczepę kempingową i być na wakacjach „u siebie”?  Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań brzmi „TAK”, to musisz przeczytać ten wpis. Podpowiem, kiedy warto działkę kupić a kiedy wynająć i jakie jedna i druga opcja ma wady i zalety.

Kiedy warto działkę wynająć?

Jeśli nie mamy pieniędzy na zakup działki lub nie chcemy ich wydawać tak dużo. Kiedy chcemy np. rozpocząć własną działalność gospodarczą lub prowadzić ją sezonowo. Kiedy szukamy działki np. nad morzem, tylko na wakacje to możemy pomyśleć o wynajęciu kawałka ziemi na jakiś czas.

działka do wynajęciaWynajęcie działki wiąże się z dużo mniejszymi kosztami początkowymi niż jej zakup. Wystarczy ustalić z właścicielem działki okres wynajmu, cenę, zakres działalności jaka na działce będzie prowadzona, podpisać umowę, opłacić ją i już możemy realizować nasze plany. Często jest też tak, że osoba od której wynajmujemy działkę, po jakimś czasie będzie chciała ją sprzedać i możemy mieć prawo pierwokupu działki. Czasami możemy też podnająć wynajętą działkę w całości lub w części, co zmniejszy koszty wynajmu. Działki do wynajęcia możemy szukać w Internecie lub biurach nieruchomości lub na stronie https://allegro.pl/kategoria/dzialki-do-wynajecia-112748

Zalety wynajęcia działki:

 • Niski koszt początkowy
 • Działkę możemy wynająć czasowo i nie martwić się, co się z nią stanie po zakończeniu umowy najmu
 • Jeśli działkę wynajmiemy na prowadzenie działalności gospodarczej, to jak interes nie wypali, to nie musimy się martwić, co dalej z działką
 • Proces wynajmu przebiega szybko i bez zbędnych formalności

Wady wynajmowania działki:

 • Nie jesteśmy właścicielami terenu i nie wszystko możemy na nim zrobić/zbudować.
 • Właściciel może wypowiedzieć umowę wynajmu działki lub nie przedłużyć jej po jej zakończeniu i będziemy musieli szukać nowej działki
 • Ponosimy koszty wynajmu które mogą się zwiększać w kolejnych okresach wynajmu

 

Kiedy warto kupić działkę na własność?

Zakup działki wiąże się ze sporym wydatkiem. Rozsądnej wielkości działkę w dobrej lokalizacji można kupić za kilkadziesiąt lub nawet kilkaset tysięcy złotych. Jeśli nie dysponujemy taką kwotą, musimy posiłkować się kredytem bankowym. A to z kolei wiąże się z formalnościami, koniecznością dostarczania zaświadczeń i innych potrzebnych dokumentów. Wszystko rozciąga się w czasie a na koniec może się okazać, że bank odmówi nam udzielenia kredytu. Ale jeśli już wszystko szczęśliwie się zakończy, to stajemy się właścicielami wyszukanej działki. Możemy na niej robić wszystko, co przewiduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Zalety zakupu działki:

 • Stajemy się jej właścicielem „na zawsze” lub do kiedy nie postanowimy jej sprzedać.
 • Płacimy raz a później już nie ponosimy dodatkowych kosztów
 • Nikt nas nie wyrzuci z naszej ziemi.
 • Ceny gruntów cały czas rosną i za kilka/kilkanaście/kilkadziesiąt lat możemy działką odsprzedać z zyskiem.

Wady zakupu działki:

 • Duży początkowy koszt
 • Czasochłonny proces zakupu i konieczność przygotowania zaświadczeń i dokumentów.

Działka – wynająć czy kupić?

Jeśli planujemy budowę domu lub np. prowadzenie działalności gospodarczej przez dłuższy czas, to warto kupić działkę. Płacimy raz i stajemy się właścicielem terenu. Zakup działki np. nad morzem lub w górach, nawet jeśli spędzamy na niej tylko kilka tygodni w roku też może być dobrym pomysłem. W pozostałych okresach możemy ją wynajmować i zarabiać na tym, co zredukuje koszty jej zakupu.

Jeśli jesteśmy niezdecydowani, prowadzimy działalność gospodarczą okresowo lub nie chcemy wydawać  dużej  sumy pieniędzy na początku to wynajem działki jest dobrym wyborem. Podpisujemy umowę na określony czas i po jej zakończeni u nie martwimy się dalej losem użytkowanego terenu i nie ponosimy dalszych kosztów.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress