Elektryczny piec C.O. Kospel EKCO.M3/MN3 jak zmienić moc pieca i przepływ wody w instalacji C.O. ?

Ten wpis to będzie ściąga w której podpowiem, a jaki sposób można zmienić maksymalną moc z jaką pracuje piec oraz jak zmienić przepływ czynnika grzewczego w instalacji C.O.

Zbliżający się sezon grzewczy 2021/2022 jest drugim, w którym korzystam z elektrycznego kotła do C.O. firmy Kospel. Zainstalowany u mnie piec to model EKCO.M3, czyli wersja bez przeponowego naczynia wzbiorczego. Maksymalna moc mojego pieca to 8 kW. Piec zasila w ciepłą wodę 9 obiegów w ogrzewaniu podłogowym i dwa nieduże kaloryfery drabinkowe. Posiada sterownik pogodowo-pokojowy i w standardzie ma czujniki temperatury wewnętrznej i zewnętrznej oraz pompę obiegową do C.O.

Dodatkowo do pieca mam dokupiony moduł internetowy, który pozwala na zdalne sterowanie piecem z każdego miejsca, w którym mamy dostęp do Internetu.

Ogrzewana powierzchnia domu to 120 m2. Dom parterowy, dość dobrze docieplony (ściany 20 cm styropianu, podłoga 21 cm styropianu, strop 35 cm wełny skalnej), z wentylacją mechaniczną z rekuperatorem. Okna trzyszybowe.

Kocioł ma wady i zalety, o których napiszę kiedyś, w osobnym wpisie. Tym razem pokażę wam, w jaki sposób można zmieniać moc kotła oraz regulować szybkość przepływu wody w instalacji C.O.

 

# Zmiana mocy maksymalnej kotła elektrycznego

Nasz piec może pracować z mocą maksymalną 8 kW. Możemy jednak ograniczyć jego moc, kiedy np. mamy przyłącze elektryczne o małej mocy lub po prostu chcemy zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.

Ja mogę to zrobić na dwa sposoby:

  1. Przez Internet, za pomocą modułu CMI

 

  • Wchodzimy na stronę ha.kospel.pl i logujemy się do swojego konta użytkownika. Strona działa na tabletach, smartfonach i oczywiście na komputerach. Po zalogowaniu mamy taki widok:

 

Elektryczny piec KOSPEL, połączenie

  • Klikamy w dostępny przycisk i widzimy podłączone urządzenia, klikamy w ikonę pieca EKCO.M3 (1)

 

 

Elektryczny piec Kospel, ustawienia

  • Na tej stronie widzimy parametry pieca, czyli temperaturę zadaną, temperaturę w domu, temperaturę na zewnątrz. Ikony po lewej mówią o tym, czy grzałki pracują, czy pompa obiegowa pracuje, czy piec C.O. pracuje z nastawami automatycznymi czy manualnymi itd.

Ekran główny

  • Poniżej „domku” mamy trzy ikony, parametry, ustawienia i konfiguracja.

ekran główny ikony

 

  • Parametry  – mamy podgląd parametrów pracy pieca, takich jak temperatury, przepływ, załączona moc grzewcza itp.

piec kospel parametry

  • Ustawienia – to miejsce, gdzie możemy ustawić temperatury zadane dla pieca oraz programy w jakich piec ma pracować. Mamy do dyspozycji aż 8 programów więc możemy np. na każdy dzień tygodnia ustawić inne parametry pracy. Swoje ustawienia pokażę w osobnym wpisie, bo pytacie, jak zaprogramować piec żeby grzał tylko w godzinach kiedy za energię elektryczną płacimy mniej.

 

piec kospel ustawienia

 

  • Konfiguracja to miejsce, gdzie możemy zmieniać najważniejsze nastawy pieca. Wejście do tego menu zabezpieczone jest hasłem, ale w każdej instrukcji kotła można znaleźć informację, to hasło to liczba 987.

 

piec kospel konfiguracja

Żeby zmienić maksymalną moc kotła wchodzimy w menu „moc kotła” i z listy wybieramy wartość, która nas interesuje.

piec kospel moc kotła

# Zmiana wielkości przepływu czynnika grzewczego.

 

W menu „konfiguracja” należy wejść w opcję „pompa” i z rozwijanej listy w pozycji „wysokość podnoszenia [m]” wybrać interesującą nas wartość. Im wyższa wysokość podnoszenia, tym większy przepływ w instalacji C.O.

Tutaj także można uruchomić odpowietrzanie instalacji i kotła po montażu. W tym celu zaznaczamy opcję „odpowietrzanie teraz” i klikamy „zapisz i zamknij okno”. Po włączeniu tej opcji piec uruchomi program odpowietrzania instalacji, który trwa około 15 minut.

 

piec kospel wielkość przepływu

 

    2. Zmiana parametrów bezpośrednio na sterowniku pieca.

 

Zmiany tych parametrów można dokonać także w sterowniku w piecu. Jest to nieco trudniejsze, ale intuicyjne. Trzeba kręcąc górnym pokrętłem wejść w odpowiednie menu i zmienić parametry, które nas interesują. Edycję i zatwierdzenie zmiany parametru wykonujemy naciskając pokrętło.

Wyjście z menu realizujemy przez wybranie opcji Koniec. Możemy też zostawić sterownik ” w spokoju” i po chwili sam przełączy się do menu głównego. Żeby nie pisać za dużo, klikanie w menu na sterowniku pieca pokazałem na krótkim filmie.

 

Jeśli macie jakieś pytania dotyczące tego kotła to zostawcie je w komentarzach lub napiszcie do mnie wiadomość e-mail. Postaram się pomóc, jeśli będę potrafił.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress